Nawigacja

Aktualności
Sąsiedzkie granie, śpiewanie, gotowanie w Trzebiatowie

    XVII Trzebiatowskie Spotkania Kultur ,,Sąsiady” za nami. Jak co roku przyciągnęły tłumy zainteresowanych mieszkańców i turystów. ,Sąsiady” to przede wszystkim spotkanie ludzi zaciekawionych  folklorem, tradycją, sztuką ludową, muzyką i kuchnią trzech kultur – polskiej, niemieckiej i ukraińskiej. To okazja by przedstawiciele różnych kultur, wyznań mogli po sąsiedzku pokazać swoje, obyczaje, tradycje, historię, muzykę. Organizatorzy, czyli Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury zadbali o wiele atrakcji dla każdego.

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury na organizację „SĄSIADÓW” – Trzebiatowskich Spotkań Kultur otrzymało dofinansowanie ze środków Starostwa Powiatowego w Gryficach. „Zadanie współfinansowane zostało z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego”.

Współorganizatorami był Związek Ukraińców w Polsce Koło w Trzebiatowie, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Mniejszości Niemieckiej, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Starostwo Powiatowe w Gryficach i Województwo Zachodniopomorskie.
Patronat honorowy nad „SĄSIADAMI” objęli: Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Pan Bartłomiej Sochański i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Pan Henryk Kołodziej.

Patronat medialny objęli: Radio Koszalin, Kurier Szczeciński, TVP Szczecin, Radio „Plus Gryfice, Infoludek, Trzebiatowska Gazeta Regionalna, Nev Gmina Trzebiatowska, Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, Gryfickie Echa.

27 czerwca o godz. 18.30 w Sanktuarium pw. MNMP odbyło się Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne.   W trakcie „Sąsiadów” można było zajrzeć do nieczynnego, ale z zachowanym kompletnym, oryginalnym wyposażeniem, młyna elektrycznego na ul. Słowackiego,  o historii którego opowiadał Zygmunt Adamek

Wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i radości ze wspólnego sąsiedzkiego świętowania życzyli: Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Korek, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie P. Henryk Kołodziej, P. Jan Syrnyk Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Szczecinie, Bohdan Patra ze  Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Trzebiatowie, Kazimiera Galewska w imieniu Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Trzebiatowie. Jak co roku pałacowe ogrody i dziedziniec, miejsce gdzie odbywa się impreza, na jeden dzień zamieniły się w barwny, wielokulturowy jarmark, na którym nie zabrakło stoisk i pokazów rękodzielniczych, warsztatów rękodzieła. Podziwiać można było haft ukraiński, szydełkowe serwetki, koguciki, przedmioty ozdobione techniką decupage, malowane ręcznie, rzeźbione, wypalane z gliny, ludowe pisanki, ręcznie wykonane maskotki. Podczas pokazów można było się nauczyć podstaw rzemiosła, a przy okazji spróbować tworzyć samemu. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wykonywania ozdób ludowych, figurek z masy solnej, malowania na  drewnie, szkle i ceramice, haftów ukraińskich i rzeźbienia. Sąsiedzi z Niemiec malowali  skrzynię posagową i prezentowali koronkę klockową. Chętni mogli podpatrzeć i nauczyć się techniki stawiania muru metodą ryglową.

Niezwykle oblegane było stoisko Trzebiatowskiego Towarzystwa Kultury, które częstowało smakoszy potrawami regionalnymi. Każdy mógł także spróbować słynnej sąsiedzkiej zupy, tym razem był to barszcz biały. ”Sąsiady dzieciom” oferowały wspólną zabawę, konkursy, zajęcia artystyczne. Wielkie zainteresowanie wzbudziło „Małe ZOO”, czyli ptactwo i zwierzęta hodowane przez P. Steca z Trzebusza.
Na scenie występowały folkowe i folklorystyczne zespoły „Trzebiatowiacy”, chór Cantare, Igor Szczęśliwy i „Hoyraky”. Śmiało można powiedzieć, że czerpiąca z bogatego źródła  „Muzyka łączy ludzi” i świetnie można się przy niej bawić.

Rozstrzygnięto konkurs na ,,Potrawę Sąsiada”. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem najsmaczniejszego dania. Zwycięskie okazały się pierogi ruskie ze skraweczkami i botwinka  przygotowane przez Stanisławę Kuskę z Trzebiatowa, drugie miejsce zdobyły „Trzebiatowskie roladki łososiowe po gryficku” wykonane przez Dom Pomocy Społecznej w Gryficach, zaś trzecie miejsce przyznano „Roladzie z kurczaka nadziewanej mięsem mielonym z pieczarkami”, którą przygotowała Dominika Bedryj z Mrzeżyna.
Wyróżniono ponadto: pasztet zapiekany z warzywami po tarnopolsku (Bohdan Patra), babkę mięsną (Barbara Gran z Gminnego  Klubu Kultury w Karnicach), naleśniki ze szpinakiem (Jadwiga Maciejewska), pierożki mocarne z mięsem (Urszula Dudek), pierogi z kaszą gryczaną i miętą (Krystyna Sitarek Gminny Klub Kultury w Karnicach).

Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za okazaną pomoc przy organizacji ,,Sąsiadów”: Janowi i Jackowi Handorom, Dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Jarominie i pracownikom kuchni, Kamilowi Twarzyńskiemu – Mrzeżyńskie Centrum Sportu, Henrykowi Gmoch, rękodzielnikom i wystawcom, którzy pomogli w przygotowaniu Jarmarku Trzebiatowskiego. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury dziękuje Marii Bedryj i Katarzynie Dudek.