Nawigacja

Czytelnia

Czytelnia Główna

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – 12.00 – 16.00

Wtorek – Piątek – 14.00 – 18.00

Kontakt: czytelnia.tok@onet.pl

 

 

Czytelnia Główna oferuje:

 

 Bogaty księgozbiór obejmujący literaturę naukową, encyklopedie, słowniki, atlasy oraz albumy

 

1

 
 
Nowoczesne multimedialne tablety

 

4
 
Dostęp do prac magisterskich, licencjackich i dyplomowych

 

5

 

 Opracowanie maturalne przygotowane dla licealistów

 

6

 

 
Eksponowane wystawki okolicznościowe i tematyczne

 

7

 

 
 Przestronne i słoneczne pomieszczenie, gdzie w ciszy można zasiąść nad interesującą książką

 

 

IMG_8685

 

 ZAPRASZAMY!

 


 

 

 

Nowości wydawnicze:

 

cover

 

Muzea polskie

 

Album Muzea polskie, przygotowany pod kierunkiem merytorycznym wybitnego znawcy tematu, Doroty Folgi-Januszewskiej, ukazuje historię, współczesność i perspektywy rozwoju polskiego muzealnictwa – dzieje i kolekcje najważniejszych muzeów, najcenniejsze skarby i nowe idee. Publikacja składa się z kilku rozdziałów poświęconych różnym typom muzeów, przygotowanym przez dyrektorów muzeów i badaczy.  Poszczególne części poświęcone zostały m.in. – Muzeom Narodowym, muzeom techniki, przyrodniczym, uniwersyteckim, etnograficznym, rezydencjonalnym, muzeum polskim za granicą – i wielu innym zagadnieniom. Liczne ilustracje – zarówno współczesne, jak i archiwalne – ukazują zbiory i charakter polskich muzeów. Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 
 

Wielka księga produktów regionalnych - Praca zbiorowa

Wielka księga produktów regionalnych

 
 

Obszerna publikacja, ukazująca bogactwo kulinarne Polski, prezentuje produkty regionalne i tradycyjne wpisane przez Komisję Europejską do specjalnego rejestru.

Szczególną uwagę poświęcono 38 produktom regionalnym (tzw. produktom znanego pochodzenia), wśród których znalazły się m.in. smakowite sery ze słynnym oscypkiem na czele, a także śląskie kołacze, lubelskie cebularze, rogale świętomarcińskie, znakomite wędliny, wyborne miody i wiele innych przysmaków.

Książka prezentuje nie tylko metody wytwarzania tych specjałów, ale także wiele ciekawostek związanych z regionami, z których pochodzą, ich specyfiką geograficzną i etnologiczną. Ukazuje miejsce omawianych produktów w tradycji i kulturze, nie tylko kulinarnej, danego regionu.

 

Galicja - praca zbiorowa

Galicja

Historyczna podróż po ziemiach dawnej Rzeczypospolitej będących pod zaborem austriackim. Mimo że sama Galicja to austriacki twór trwający zaledwie 150 lat, wciąż jest w naszej pamięci. Książka prezentuje historię Galicji, podział geograficzny, przyrodę, kulturę i osiągnięcia naukowe. Nie zabrakło również miejsca na prezentację kuchni galicyjskiej, a także najważniejszych miast i miejsc historycznych.

 

 

Wielka księga patrioty + 2CD

Wielka Księga Patrioty

 

 

Książka jest antologią najpiękniejszych i najpopularniejszych pieśni patriotycznych: wojskowych, harcerskich, szkolnych i religijnych. Wśród nich znajdują się lubiane i często śpiewane przez pokolenia Polaków piosenki, takie jak: „Błękitne rozwińmy sztandary”, „Góralu, czy ci nie żal” czy „Idzie żołnierz borem, lasem”. Do każdego tekstu dołączone są linie melodyczne. Dzięki temu każdy czytelnik będzie miał możliwość poczuć się jak profesjonalny muzyk i samodzielnie wykonać popularne piosenki. Ponadto każda pieśń została opatrzona unikatowym opisem wyjaśniającym genezę utworu lub nawiązującym do historii naszego kraju. Jest to znakomity sposób do zgłębienia historii Polski, nie tylko tej znanej powszechnie, ale także faktów, które nie przebiły się do świadomości społeczeństwa. Dzięki temu książka popularyzuje zamiłowanie do historii Polski. Treści publikacji zwracają uwagę czytelnika na związki Kościoła katolickiego z dziejami Polski. 

 

 

 

7951c894ba

W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku
 

 

Książka obejmuje okres od Wielkiej Rewolucji Francuskiej do wybuchu I wojny światowej i ukazuje, jak żyły elity ówczesnego społeczeństwa. Przedstawia modę europejską, ale również sposób jej recepcji na ziemiach polskich. Autorki piszą o sukniach, fryzurach, dodatkach oraz o ich powiązaniach z zachowaniem, kodami towarzyskimi, moralnością, erotyką i polityką. Cytują XIX-wieczną prasę światową i pamiętniki polskich arystokratek. Ujęcie tego stulecia w ścisłe ramy chronologiczne, czyli od 1800 do 1900 roku, nie pokrywa się z rzeczywistą ewolucją ubiorów i zwyczajów epoki. Wiek XIX zainaugurowała, w sensie ideowym, Wielka Rewolucja Francuska, tak więc niniejsza opowieść o modzie i obyczajach XIX-wiecznych rozpoczyna się od lat poprzedzających i zwiastujących wybuch tej rewolucji, a kończy kolejnym szokującym przełomem, jakim dla Europy i świata była I wojna światowa.

 

 

powst-war-okładka-194x300

 

 

Powstanie warszawskie 

 
Album wydany z okazji upamiętnienia 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zawiera 309 reprodukcji, wśród nich obrazy, grafiki Józefa Młynarskiego przedstawiające walkę powstańców i tragiczny los ludności cywilnej, fotografie m.in. Ireny Kummant-Skotnickiej ukazujące historię śródmiejskiego plutonu Dywersji Bojowej Armii Krajowej im. por. „Rygla” oraz fotografie wykonane przez Niemców dokumentujące wyludnienie Warszawy, a także plakaty. Obraz graficzny uzupełnia opis powstania pochodzący z wydawnictwa konspiracyjnego z 1945 roku pt. „Bój Warszawy”

 

 

1234

 

Kolędy niebiańskim piórem pisane…

 
Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka na niebie, gdy wszyscy razem całą rodziną zasiądziemy przy stole – jak co roku w świętowaniu Narodzenia Pańskiego będzie towarzyszyła nam kolęda. Najpiękniejsze są polskie kolędy, których urok i niepowtarzalny charakter są doceniane na całym świecie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, skąd się wzięła ta różnorodność tekstów i melodii. W niniejszym zbiorze znajdą Państwo nie tylko historię pochodzenia i kształtowania się kolędy jako gatunku muzycznego. Będą mogli Państwo poznać także pochodzenie każdej z zaprezentowanych tu pieśni czy pastorałki z osobna.
Na łamach książki wyjaśniamy również fenomen gwiazdy betlejemskiej i przywołujemy wspomnienia podopiecznych Wujka – Jana Pawła II ze wspólnego z Nim kolędowania. W rodzinnym śpiewaniu na pewno pomogą teksty kolęd oraz opracowanie linii melodycznej i zapis harmoniczny dla gitary. Każda z kolęd została wzbogacona obrazami przedstawiającymi Świętą Rodzinę i Dzieciątko Jezus.
 

klasztor

 

„Klasztor premonstratensów w Białobokach: archeologia i historia”

 
W okresie od końca XII wieku do XVI stulecia klasztor premonstratensów w Białobokach był jednym z najważniejszych centrów życia religijnego, kulturowego i gospodarczego na pomorskim
wybrzeżu Bałtyku. Opactwo przestało istnieć w dobie Reformacji, jego zabudowania popadły szybko w ruinę i z czasem zostały całkowicie rozebrane.
W latach 2003-2006 zrealizowany został projekt badawczy zatytułowany „Przemiany kulturowe i osadnicze nad dolną Regą w XII-XIV w.”, którego celem było pozyskanie danych archeologicznych na temat rozwoju klasztoru oraz jego religijnego i gospodarczego znaczenia. Badania przeprowadzono w ramach współpracy pomiędzy szczecińską placówką Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk a Uniwersytetem w Greifswaldzie. Projekt został sfinansowany przez obydwie wymienione instytucje oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie i Historische Kommission für Pommern e. V. z Greifswaldu. W trakcie jego trwania przeprowadzono również nadzór archeologiczny przy budowie systemu kanalizacyjnego, który został sfinansowany przez Urząd Miasta i Gminy w Trzebiatowie.

 

 

Swiat-Bojkow-Etnograficzna-podroz-po-Bojkowszczyznie_Egbert-Kieser,images_product,19,978-83-63526-51-1 

 

„Świat Bojków”- Andrzej Karczmarzewski

 

 

Bojkowie to największa grupa górali ruskich, zamieszkująca Karpaty od Wysokiego Działu w Bieszczadach, do doliny Łomnicy w Gorganach. Sąsiadując na zachodzie z Łemkami, a na wschodzie z Hucułami, swe siedziby mieli w dolinach Sanu, Dniestru, Stryja i Oporu. Trudne warunki życia w górach sprzyjały tradycyjnej uprawie roli i pasterstwu. Hodowali głównie owce i woły, z których handlu słynęli po obu stronach Karpat. Wbrew stereotypowym opiniom ich kultura i rzemiosło były bardzo różnorodne.

Gospodarstwa Bojków były w gruncie samowystarczalne, pracą własnych rąk gazda wytwarzał niemal wszystko czego w codziennym życiu potrzebował. Ciężkie i znojne życie gazdynie umilały sobie sztuką haftowania. W każdym niemal rejonie stosując inne wzory i barwy, odbijające poniekąd zróżnicowanie krajobrazu. I choć życie na Bojkowszczyźnie bywało ciężkie i biedne, to górale ci byli przywiązani do swej ziemi – gór, lasów i dolin, rzadko decydując się na emigrację.

 

 

od-spoleczenstwa-tradycyjnego-do-nowoczesnego-b-iext30469290

 

 „Od społeczeństwa tradycyjnego do nowoczesnego” – Dariusz Chojecki

 

 

 

„Większe miasta Pomorza Zachodniego znacznie różniły się między sobą, zwłaszcza zaludnieniem i cechami funkcjonalnymi, odmiennie przebiegał ich rozwój na przełomie XIX i XX wieku. W postępowaniu badawczym Autor nie ograniczył się do zjawisk ludnościowych, lecz szukał wyjaśnień we wszystkich dziedzinach życia prowincji, które współtworzyły warunki funkcjonowania miast: życiu gospodarczym i specyfice regionów, zmianach administracyjnych i prawnych, polityce państwa, przemianach mentalności i obyczajów. Swoje wnioski stara się uzasadniać wszechstronnie, ale formułuje je ostrożnie, z różnym stopniem pewności, zależnie od wagi i spójności argumentów – to walor tego opracowania świadczący o krytycznym, wnikliwym podejściu do źródeł, umiejętnym wykorzystaniu literatury przedmiotu, dyscyplinie intelektualnej […]. dr hab. Maria Nietyksza

 

 

wielki-leksykon-kulinarny-u-iext21233469

 
 

 

„Wielki leksykon kulinarny” – F. Jürgen Herrmann

 

Leksykon potraw jest obszernym i nowoczesnym wydaniem encyklopedycznym, opracowanym w 2012 roku, który przedstawia wiedzę kulinarną na temat kuchni międzynarodowej.
• Zawiera ponad 17 000 haseł uporządkowanych alfabetycznie oraz około 1100 kolorowych
ilustracji.
• Zapoznaje ze składnikami zarówno klasycznych dań, jak też tymi, które pozwalają na przyrządzenie
„modnych” potraw lub potraw wziętych z kuchni innych narodów.
Leksykon adresowany jest do osób, które dopiero rozpoczynają kształcenie, oraz tych, które
już pracują zawodowo, do pracowników gastronomii, techników żywienia i osób pracujących
w handlu artykułami spożywczymi – oraz do wszystkich, którzy chętnie gotują i pasjonują się sztuką kulinarną.

 

Polecamy!

 

1

 

„Pomorze Zachodnie poprzez wieki”

Pierwsze polsko-niemieckie kompendium historii Pomorza Zachodniego. Bogata i przemyślana szata graficzna ilustruje teksty, ułatwia ich zrozumienie, wprowadza w ducha czasów.

„Przyjmuje się dość powszechnie, że nazwa Pomorze powstała nie na samym Pomorzu, lecz w Polsce, ściślej w Wielkopolsce. Oznacza ona bowiem krainę rozciągającą się „po morze”, patrząc od strony Poznania, albo też krainę leżącą „wzdłuż morza”, czyli inaczej „przymorze”. Nie wiadomo dokładnie, kiedy doszło do uformowania się tej nazwy. Można przypuszczać jedynie, że powstała ona najpóźniej w X w., gdy ziemie na północ od Noteci znalazły się w polu zainteresować młodego państwa piastowskiego. Panowanie polskie nad Pomorzem na przełomie X i XI w. musiało tę nazwę na tyle utrwalić, że w połowie XI w. trafiła ona, zapewne za polskim pośrednictwem, do źródeł niemieckich”.

„Perły Pomorza” – Janina Kochanowska

Jest to pierwsza w Polsce, tak szeroka prezentacja wspaniałych zabytków sztuki pomorskiej, pochodzących z okresu od XIII do XX w.

Wielkim walorem książki jest ukazanie na ponad sześciuset barwnych fotografiach wspaniałych, dzieł: malarstwa, rzeźby, witraży itp. O większości z nich pisano dotąd bardzo niewiele albo w ogóle, mimo, że stanowią unikalny i dobrze zachowany zbiór reprezentujący wszystkie, nowożytne epoki: bezcenne zabytki średniowieczne, wielkie fundacje rycerskie i książęce okresu renesansu, przepych baroku i manieryzmu, wreszcie – bliższe naszym czasom – dzieła modernistyczne i zupełnie współczesne jak zaprojektowany przez Jerzego Nowosielskiego i przez niego malowany kościół w Białym Borze.

Autorka odkrywa przed czytelnikiem sztukę tworzoną bardzo często przez artystów światowej klasy i stare, pomorskie rzemiosło. Są to prawdziwe perły kultury, ale często prawie zupełnie – poza wąską grupą profesjonalistów – nieznane. Żeby poznać te skarby trzeba iść opisanymi w książce tropami, zaglądać do kościółków i dworów rozsianych we wsiach i miasteczkach zachodniopomorskich. Albo… z pasją oglądać i czytać tę książkę, która odkrywa nieznane „perły” od wielu wieków obecne w znacznej części, skromnych nieraz, wiosek północno-zachodniej Polski.

Książkę napisała Janina Kochanowska, dr historii sztuk, która od wielu lat bada sztukę pomorską wykładając m.in. w szczecińskiej Akademii Sztuki; autorka filmów telewizyjnych i publikacji na ten temat, m.in., wydanej przez Oficynę IN PLUS książki pt. „Tajemnice Pomorza”.

 

 

1

 

„Legendy Pomorza i Kaszub” – Dorota Abramowicz

Zadaniem legendy było kiedyś objaśnianie świata. Dziś, choć świat jest już prawie całkowicie objaśniony, nadal opowieści te są powtarzane w wielu kaszubskich domach. W różnych wariantach, z różnymi bohaterami… Czasem diabeł czyha na duszę rybaka z Gardna, czasem w pobliżu Chmielna. Zaginione zamki, błąkające się dusze „wieszczych”, które ściągają bliskich w otchłań śmierci pojawiają się na całym Pomorzu. Tylko tutaj ogromne głazy były rzucane ręką olbrzymów – stolemów. Tylko tutaj z wody wyglądały piękne panny wodne – redunice. Pomorze i Kaszuby to nasze pogranicze, gdzie – zanim dosięgnęła nas wielka i zła polityka – wspólnie żyli Kaszubi, Kociewiacy, Niemcy i Polacy. Każda nacja opowiadała te same historie dzieciom w różnych językach. Trójjęzyczna wersja „Legend” pozwala na powrót do czasów, gdy dobro w opowieści babci, dziadka, rodziców zwyciężało niezależnie od tego, jak na nie mówiono.


 

 „NOWA MATURA  2017”

Biblioteka Publiczna im. Marii Czartoryskiej Wirtemberskiej przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury zaprasza maturzystów do korzystania z księgozbioru: posiadamy wydawnictwa z języka polskiego, matematyki, historii, geografii i innych dziedzin wiedzy. Opracowania tematów maturalnych z literatury polskiej i obcej ,,jakie pojawiły się na egzaminie pisemnym z języka polskiego w ciągu kilku ostatnich lat. Ze względu na stałość interpretacji i problemów podejmowanych w literaturze, a także niezmienność listy lektur tematy te w tej lub zbliżonej formie pojawiać się będą w przyszłych latach” – Dorota Stopka i Wydawnictwo ,,Greg”.

 

IMG_20151109_125351