Nawigacja

Aktualności
Dotacja na okna

Pomorze_Zachodnie_logo

 

Trzebiatowski Ośrodek Kultury zrealizował zadanie pn. Odtworzenie historycznej stolarki okiennej w elewacji północnej zamku ( pałacu) w Trzebiatowie, przy ulicy Wojska Polskiego 67. Dotację celową otrzymaliśmy z Województwa Zachodniopomorskiego. Inwestycja dotyczyła budynku zamku (pałacu, dawnego klasztoru norbertanek) położonego na terenie Starego Miasta w Trzebiatowie. W ramach zadania odtworzono historyczną stolarkę okienną w elewacji północnej pałacu (demontaż i wymiana 10 sztuk istniejącej, współczesnej stolarki okiennej na parterze oraz I piętrze wraz z kompletną obróbką tynkarską i malowaniem). Odtworzone stolarka okienna zachowała istniejące wymiary, sposób osadzenia, podział pola okiennego, grubość i wygląd profili oraz kolorystykę.

Opis realizacji prac:

1.Wymieniona stolarka okienna zachowuje historyczny wygląd:

– szerokość i wysokość,

– sposób osadzenia,

– sposób otwierania ( okno typu francuskiego, otwierane na zewnątrz),

– podział pola okiennego,

– grubość i wygląd profili,

– kolorystyka.

2. Wymieniona stolarka okienna jest drewniana, kolor biały, zgodny podział profili. Zachowana została funkcja okien – skrzydła rozwierane. Wszystkie elementy ram, skrzydeł stolarki i parapetów z drewna sosnowego w kolorze białym.

3. Montaż okien przebiegał zgonie z wytycznymi projektu budowlanego ( ustawienie i zamocowanie okna, uszczelnienie dystansu wokół ramy okiennej, regulacja i funkcjonowanie okna).

4. Po zakończeniu montażu dokonano renowacji ścian polegającej na uzupełnieniu małych ubytków wokół okna i pomalowano farba elewacyjną zachowując skład i proporcje oraz fakturę już istniejącej elewacji.

 

Realizacja zadania pozwoliła na zachowanie historycznego wyglądu elewacji północnej zamku w Trzebiatowie. Okna typu francuskiego jak i cała elewacja są odmienne od pozostałych, co stanowi o ich oryginalności i wartości historycznej.

 

Tags: