Nawigacja

Aktualności
Przygody Astrid.

Astrid Lindgren – najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci, urodziła się 14 listopada 1907 r. w Vimmerby w Szwecji. Wymyślanie historii dla dzieci Astrid Lindgren zaczęła w wieku 34 lat, kiedy jej chora córeczka poprosiła o opowiedzenie jej czegoś. Tak powstała postać Fizi Pończoszanki (po szwedzku Pippi Langstrumpf), dziewczynki przełamującej konwencje świata dorosłych. Napisała kilkadziesiąt książek, stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Szwecji. Co sprawia, że dzieła Astrid Lindgren są tak wyjątkowe? W odpowiedzi na pytanie, skąd czerpie inspiracje, autorka wyjaśnia:
„Nie istnieje żadne inne dziecko, które może mnie zainspirować, poza tym dzieckiem, którym sama niegdyś byłam. Do pisania książek dla dzieci wcale nie jest konieczne posiadanie własnych dzieci. Trzeba tylko samemu kiedyś być dzieckiem. I mniej więcej pamiętać, jak to było.” Wszystkie historie pojawiające się w jej książkach są zaczerpnięte z jej życia, jej dzieciństwa i jej przygód.

W Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki rozmawialiśmy o szwedzkich ciekawostkach i tradycjach. Poznaliśmy krótką biografię autorki oraz charakterystykę głównej bohaterki książki „Wielka księga Pippi”. Dzieci wykonały portrety Fizi Pończoszanki i bawiły się w jej ulubioną zabawę „nie dotykaj podłogi”. A w ramach ciekawostki usłyszały jak brzmią w języku polskim imiona, które autorka nadała swojej bohaterce tj. Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Pończoszanka.