28 maja 2020
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności, Dyskusyjny Klub Przyjaciół Książki
Bocian biały – najbardziej polski z polskich ptaków, prawdopodobnie bardziej kojarzony z Polską niż orzeł, którego w przeciwieństwie do bociana bardzo trudno zobaczyć w naturze. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku, a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Bocian przynosi wiosnę, dzieci i szczęście. Pojawia się w książeczkach dla najmłodszych dzieci, a jego gniazda napotykamy przejeżdżając przez wsie, a mimo to nie wiemy o nich zbyt dużo.
Dzień Bociana Białego obchodzony jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony.
Bociany stały się symbolem krajobrazu rolniczego. Nie spotkamy ich jednak na obszarach gdzie króluje intensywne rolnictwo przemysłowe z wielohektarowymi monokulturami. Dla zachowania bociana niezbędne jest utrzymanie i odtwarzanie terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska tego gatunku. Są to żyzne i wilgotne łąki oraz obszary podmokłe, obrzeża stawów, tereny zalewowe małych i większych rzek – czyli miejsca zasobne w pokarm przez cały sezon, nawet podczas szczególnie suchego roku. Bociany lubią też żerować na pastwiskach – wśród pasących się tam zwierząt, które wypłaszają ich potencjalne ofiary. Atrakcyjne bocianie stołówki pojawiają się również na polach, podczas orki i żniw – znacznie łatwiej wtedy o zdobycz niż podczas cierpliwego przeszukiwania łąki i zbierania od czasu do czasu drobnych ofiar.
Takie informacje przekazuje nam Eko kalendarz.
Najpierw przylatują samce by rozpoznać teren, a dopiero później po kilku dniach samice. Bocian składa gniazdo najczęściej wokół osad ludzkich. Wykorzystuje w tym celu dachy domów, kominy, wieże kościelne, korony wysokich drzew czy słupy telefoniczne. Bociany wiją swoje gniazdo wysoko, ponieważ ze względu na wysmukłą sylwetkę trudno im budować się na niższych terenach. Jeśli w danym miejscu jest wystarczająco pokarmu, boćki wracają w nie wiele lat z rzędu. Gdy para osiądzie w swoim rodzinnym gnieździe może przystąpić do gniazdowania. Co ciekawe, gdy samica złoży jaja także samiec je wysiaduje.
Jak zrobić wirującego bociana z papieru i bibuły?
Aby zrobić takiego bociana potrzebujesz:
2 tacki papierowe (najlepiej białego i czarnego koloru)
bibułę białą i czarną
białe kartki papieru na głowę bociana
czerwone kartki papieru na dziób i nogi bociana
kawałek czarnego papieru na oko bociana (oko można zrobić mazakiem)
(najlepiej tektura, ale zwykłe kartki też mogą być)
opcjonalnie: biała i czarna farba plakatowa
(farby pomagają przykleić bibułę do tacek i od razu barwią na odpowiedni kolor)
długi drewniany patyczek (do szaszłyków)
tasiemka (sznurek też może być)
klej
OBEJRZYJ INSTRUKCJĘ ⇓⇓⇓ KLIK W FILM⇓⇓⇓
https://youtu.be/HssmQL5dK74?t=28
Jak narysować bociana krok po kroku. Oto instrukcja: