Nawigacja

Aktualności
Przemysław Mordalski –wspomnienie…
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Przemysława Mordalskiego, którego wszyscy pamiętamy z jego występów na Festiwalu „Słona Woda”, a także jako Komendanta Straży Miejskiej w Trzebiatowie.
Przemysław Mordalski pojawił się w polskim światku szantowym jako lider zespołu Prezes i Załoga. Ćwiczyli i grali w Bełchatowie muzykę morza opartą głównie o kompozycje autorskie Przemka. Z czasem coraz częściej widywano Przemka występującego jako solista. Zyskiwał coraz większe uznanie u jurorów różnych festiwali i zdobywał liczne nagrody m.in.: nagroda im. Tomka Opoki na Shanties 1999 za najlepszy tekst, laureat Festiwalu Muzyki Morskiej Słona Woda 1999 ( Prezes i Załoga), wyróżnienie na Shanties 2000 za piosenkę premierową.
Jego niski głos o aksamitnym odcieniu i postura wielkiego, silnego stróża prawa zdobywała mu coraz większą liczbę fanów. W jego repertuarze dominowały własne ballady. Zadomowił się na wielu festiwalach w kraju, a jego utwory takie jak „Lazurowe sny” czy „Kiedy wreszcie” śpiewane były przy wtórze publiczności.
Był autorem tekstów, ballad żeglarskich, organizatorem festiwali piosenki żeglarskiej. Poruszający się w stylu ballady morskiej, poezji morskiej, pieśni kubryku. Wychowany na starych tradycjach pieśni morskich. Dał się poznać jako świetny organizator letnich, szantowych festiwali w Bełchatowie, Tucholi i innych miejscowościach – organizował konkursy dla młodych twórców, reżyserował, zapowiadał, a czasem zasiadał w Jury tych konkursów. Na scenach niektórych festiwali pojawiał się w towarzystwie muzyków z zespołu Stare Dzwony.
 
Zauroczony „nowym, nieznanym lądem” przeniósł się w okolice Mrzeżyna i Trzebiatowa, gdzie dalej prowadził działalność popularyzującą śpiewanie o morzu i żeglowaniu doskonaląc swój warsztat muzyczno-wokalny. Wielokrotnie występował na scenie Festiwalu „Słona Woda”…
 
Dziś żegnamy Przemysława Mordalskiego.