Nawigacja

Aktualności
Klocki LEGO mają ponad 60 lat – zobaczcie, jak zaczęła się ich historia.

Historia powstania firmy Lego-bajka  https://www.youtube.com/watch?v=9gNaJD3t3xM

Jak powstają klocki lego? https://www.youtube.com/watch?v=JeY_SuS1w3E

Klocki to jedna z najlepszych zabawek i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Od dawien dawna wiadomo, że układanie klocków przynosi radość i rozwija dzieci od najmłodszych lat. Budowanie z klocków porusza wyobraźnię, wpływa na sprawność manualną i koordynację wzrokową. Klocki to także kreatywność. Zabawa małymi cegiełkami pozwala na tworzenie własnego, niepowtarzalnego świata. Taka zabawa to też wyzwanie i doskonała nauka cierpliwości. Czasami trzeba jej sporo, żeby stworzyć wymarzoną konstrukcję. Przede wszystkim jednak klocki to świetna zabawa dla maluchów, dla starszych dzieci i dla dorosłych. Najpopularniejsze klocki świata to LEGO. Każdy z Was o nich słyszał, każdy z nich budował. Jednak, czy wiecie o nich wszystko? Zanana jest Wam historia LEGO? Oto garść ciekawostek o klockach LEGO. Poznajcie historię, zadziwiające fakty i liczby najsłynniejszych klocków, jakie do tej pory wymyślono. (Gandalf blog – źródło)

Logo Lego – najpopularniejszych klocków na świecie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków od kilku pokoleń. Choć logo tych ponadczasowych zabawek zmieniało się kilkukrotnie od czasu powstania marki w 1932 roku, zawsze kojarzyło się wielu odbiorcom z zabawą. Dlaczego, skoro pozornie nie ma na nim żadnego kształtu zabawki ani niczego co nawiązuje do tego rodzaju rozrywki?
Pierwsze minifigurki lego przypominające te, które dzisiaj kojarzą się z „ludzikami lego” pojawiły się w połowie lat 70-tych. Asortyment marki od tego czasu cały czas się powiększał i zaczął obejmować coraz więcej grup wiekowych odbiorców. (Creativeheads.pl)

60 lat temu dzięki prostemu pomysłowi dodania wypustki do plastikowego klocka powstała jedna z najbardziej ekscytujących i popularnych zabawek na świecie – klocki LEGO. Od tej pory zabawa stała się czystą radością, a budowanie daje każdemu dziecku szansę na kreowanie swych własnych, wymyślonych światów i historii.
Fakty o klockach LEGO

Ole Kirk Kristiansen, twórca klocków LEGO, był stolarzem i cieślą. Klocki nie były jego pierwszym pomysłem dla dzieci. W 1932 roku rozpoczął produkcję drewnianych zabawek, dbając szczególnie o jakość ich wykonania. Pięć lat później projektowaniem drewnianych zabawek w firmie Kristiansena zajął się jego 17-letni syn Godtfred. Nazwa LEGO powstała zanim jeszcze Kristiansen zajął się klockami. LEGO pochodzi od dwóch duńskich słów: Leg Godt, co oznacza „baw się dobrze. Firmę produkującą zabawki Ole Kirk Kristiansen prowadził z synami. I to on, a nie młode pokolenie, był orędownikiem innowacji. To on, pod koniec lat 40-tych, przekonywał synów do produkcji plastikowych klocków.Ole Kirk Kristiansen wyprodukował pierwsze klocki w 1949 roku. Nazywały się Automatic Binding Bricks (klocki samołączące). Cztery lata później ich nazwę zmieniono na LEGO Mursten (po duńsku klocki LEGO) i ukazały się w pięciu kolorach: białym, czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym.
Oryginalne klocki były płaskie, więc miały ograniczone funkcje w zabawie. Można było budować z nich modele, które rozpadały się lub przewracały, gdy się je poruszyło. Gdy dzieci bawiły się płaskimi klockami, nieustannie pracowano nad ich ulepszeniem poprzez dodanie wypustek. W końcu, w 1958 roku projekt klocka LEGO był perfekcyjny, ale klockowy świat nie przestał ewoluować. W 1964 pojawiły się pierwsze precyzyjne instrukcje do zestawów klocków, w 1978 – pierwsze minifigurki, które przez pierwszą dekadę produkcji zawsze były uśmiechnięte, dopiero od serii LEGO Pirates z 1989 roku minifigurki zyskały urozmaicone wyrazy twarzy, nadal jednak wszystkie były żółte, aż do 2004 roku.

Budowanie kreatywności przez ponad 60 lat

Klockami LEGO bawią się wszystkie pokolenia, a twórczą zabawą inspirowały się i nadal inspirują kolejne generacje budowniczych, twórców i marzycieli.Mimo że Grupa LEGO nieustannie wymyśla nowe możliwości zabawy, pierwotna misja firmy nigdy nie uległa zmianie: budować przyszłość dzieci poprzez kreatywną zabawę i rozwój wyobraźni. (Juniorowo.pl- źródło)

LEGO – ciekawostki:
  • Firma produkująca klocki została założona 12 października 1932 roku w Danii. Nazwa LEGO pojawiła się dwa lata później.
  • LEGO swoją nazwę zawdzięcza dwóm duńskim słowom „leg godt”. Ole Kirk Christiansen, który wówczas tworzył jeszcze drewniane zabawki zaczął myśleć marketingowo i doszedł do wniosku, że musi zmienić nazwę swojego przedsiębiorstwa. Ogłosił konkurs wśród pracowników na nową nazwę. Nagrodą była butelka wina domowej roboty. Tak powstała nazwa popularnych klocków.
  • Pierwszą zabawką, jaką wystrugał Christiansen, była drewniana kaczka. Mężczyzna zrobił ją, żeby zająć czymś dzieci. Musiał coś wymyślić ponieważ miał na głowie dużo obowiązków. Starał się odbudować warsztat, który spłonął i jednocześnie sam zajmował się dziećmi ponieważ jego żona zmarła.
  • Producenci LEGO zawsze mieli idealistyczne podejście do tworzenia zabawek. Motto Ole Kirka Christiansena to: „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Mimo upływu lat, nadal funkcjonuje w firmie. Grupa LEGO cały czas dba, żeby zabawki były bezpieczne dla dzieci i jak najwyższej jakości.
  • Wraz z nową maszyną przyjechały do fabryki próbki klocków angielskiej firmy Kiddicraft. To w oparciu o nie stworzono znany wszystkim klocek LEGO.
  • Produkcję klocków lego rozpoczęto w 1949 roku. Opatentowane zostały natomiast dopiero w 1958 roku. W tym czasie właściciele przedsiębiorstwa zajęli się ich sprzedażą za granicę.
  • Logo producenta klocków LEGO powstało w 1934 roku. Było ono szare, litery były kanciaste i niewiele przypominało to, którym grupa posługuje się teraz. Znak firmowy LEGO przez lata zmieniał się, a niektóre logotypy dalekie były od współczesnego. Logo, którym obecnie posługuje się największy na świecie producent plastikowych klocków, stworzono w 1973 roku.
LEGO w liczbach:
  • W 2015 roku ludzie z Lego Italia zbudowali w Mediolanie wieżę z klocków LEGO, która miała 35,05 metra. To Najwyższa budowla z klocków.
  • Największy zestaw klocków LEGO składa się z 5900 części i jest to słynny Tadż Mahal. Indyjskie mauzoleum ma pół metra szerokości i ma 40 cm wysokości.
  • Pierwsza figurka LEGO została wyprodukowana w 1974 roku. Wyglądała ona inaczej niż te, które znamy dziś, była przede wszystkim większa. Z kolei pierwsze minifigurki pojawiły się w 1975 roku.
    Masowa produkcja ludzików z klocków ruszyła w 1978 roku. Od tamtego czasu powstało ponad 5 miliardów ludków LEGO.
  • Dwa podstawowe klocki LEGO 2×4 można połączyć na 24 różne sposoby. Przy trzech klockach ilość kombinacji wzrasta do 1060, a przy sześciu to 915103765 możliwości.
  • Klocek LEGO Duplo choć jest osiem razy większy od standardowego klocka to nadal jest z nim kompatybilny. Jednym z założeń producenta tych zabawek jest to, żeby wszystkie elementy do siebie pasowały.
  • Podobno co sekundę sprzedaje się na świecie 7 zestawów LEGO.
    Rodzaje klocków LEGO:

    LEGO Duplo to klocki stworzone z myślą o najmłodszych. Mogą się nimi bawić dzieci od półtora roku do 5 lat. Górna granica wiekowa jest umowna, gdyż starsze dzieci też chętnie budują z Duplo. Klocki te są większe od standardowych dzięki czemu są łatwiejsze w układaniu. Zestawy Duplo tworzone są tak, aby maluchy bawiły się i rozwijały. LEGO Duplo dla dziewczynki mają więcej elementów, które podobają się małym damom, zaś w LEGO Duplo dla chłopca znajduje się więcej części związanych z chłopięcymi pasjami.

    LEGO City to seria dla starszych dzieci. Oparta jest ona na miejskim życiu. Budynki, pojazdy, policja, straż pożarna, szpital, kolej, lotnisko, a nawet centrum kosmiczne, to i wiele więcej można stworzyć z zestawów City. Tą serią mogą bawić się już czteroletnie dzieci.

LEGO Friends to zestawy zaprojektowane z myślą o dziewczynkach. Są w nich mini laleczkami LEGO, zwierzątka, domy, kawiarnie, klub jeździecki, miasteczko Heartlake. Dziewczynki mogą tworzyć świat, o jakim marzą razem z pięcioma bohaterkami LEGO Friends.

LEGO Ninjago to zabawka dla chłopców. Motyw przewodni tej serii to ninja i ich wrogowie. Pojawiają się smoki, twierdze, pirackie sterowce i rozmaite sprzęty do stoczenia poważnych walk na miarę dziecięcej wyobraźni.

LEGO Creator to linia zestawów Lego oparta na budowaniu, a raczej konstruowaniu tego, o czym marzy dziewczynka lub chłopiec. Można skonstruować Ferrari 10248, zimowy sklepik z zabawkami, diabelski młyn, czy najsłynniejsze budowle świata. Producent zadbał, żeby detale dopięte były na ostatni guzik, a wiele zestawów zaprojektowanych jest w taki sposób, że z tych samych klocków, można zrobić trzy różne rzeczy.

LEGO Technic to prawdziwe wyzwanie dla konstruktorów i młodych majsterkowiczów. Zestawy tej linii LEGO, tak jak wszystkie inne, mają dołączoną instrukcję obsługi, mimo to wymagają odrobiny inżynierskiego spojrzenia. Pojazdy z tej serii są bardzo precyzyjnie wykonane, mają sprawne układy kierownicze i mnóstwo szczegółów sprawiających, że efekt końcowy zabawy jest wow!

Marka LEGO idzie z duchem czasu. Dlatego oprócz klasycznych zestawów klocków są też serie LEGO oparte na filmach i bajkach. Są między innymi LEGO Star Wars czy LEGO Angry Birds.

Historia LEGO i oferta klocków pokazują, że zadbano o to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wielbiciele średniowiecznych zamków, pasjonaci kosmicznych wypraw, miłośnicy architektury, fani pojazdów wyścigowych, małe księżniczki i wielcy piraci, każdy może stworzyć swój świat z klocków LEGO. (Źródło Gandalf blog)