Nawigacja

Aktualności
Dyskusje o Wandzie Chotomskiej.

„Królowa” – tak o Wandzie Chotomskiej (1929-2017) mówili przyjaciele, znajomi pisarze. Jak wchodziła do sali to jakby zabierała całe światło. Ona sama bohaterem swoich wierszy uczyniła zwykłe dziecko. Wszak nie każdy wpadłby, że można napisać dobranockę o problemach jakie powoduje posiadanie piegów.
Chotomska pisała dużo, najczęściej w nocy, na kanapie, kiedy telefon przestawał dzwonić. Ale popularność przyniosła jej telewizja i „Jacek i Agatka”. Nadawana trzy razy w tygodniu dobranocka o parze piegusów. Bohaterem jej wierszy było zwykłe dziecko, przechodzień, każdy z nas.
I problemy też są codzienne. Poza tym Chotomska była poetką uśmiechu, radości, żartu. W jej świecie nie ma zła, przemocy, chciałoby się w nim zamieszkać. Oprócz wierszy Chotomska tworzyła też opowiadania, scenariusze bajek filmowych dla dzieci, scenariusze bajek muzycznych i widowiska dziecięce. Najsłynniejsze scenariusze bajek dla dzieci to z całą pewnością: „Tadek Niejadek”, „Wędrówki pana Księżyca”, „Kangurek”, „Dzieci Pana Astronoma”, „Pięciopsiaczki”, „Moja babcia gra na trąbie”, „Motyl” i wiele, wiele pięknych wierszy.
Z okazji rocznicy urodzin autorki w Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki wspominaliśmy jej bogatą twórczość. Gościliśmy też na jednej z prób zespołu „Bursztynki” działającego przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury pod opieką pana Aleksandra Bogdanowa.