Nawigacja

Aktualności
Błękitna Armia.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury we współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie  zaprosił młodzież z trzebiatowskich szkół  na spotkanie „W hołdzie Błękitnej Armii – rola i znaczenie armii generała Józefa Hallera w odzyskaniu niepodległości Polski”.  Spotkanie poprowadziła Agnieszka Osiak – historyk, adiunkt BDZ w Szczecinie, która od 2015 roku jest koordynatorem polsko – francuskiego projektu historyczno – edukacyjnego o utworzeniu w 1917 roku Armii Polskiej we Francji, jej roli i znaczeniu w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Wykład oraz prezentacja multimedialna poświęcone były historii Błękitnej Armii ( nazwana pochodzi od koloru mundurów). W sierpniu 1914 roku we Francji utworzono  pierwszą polską formację, do której zaciągnęli się ochotnicy tzw. Bajończycy. Podkreślali swoją odrębność narodową projektując sztandar, który wyhaftowany został przez mieszkanki Bayonny. Za odwagę i poświęcenie na polu walki ( bitwa pod Arras) sztandar  został udekorowany prze prezydenta Francji Krzyżem Wojennym z palmą. Warto wspomnieć również o drugiej ochotniczej formacji wojskowej – oddział Rueilczyków – która została wcielona do Legii Cudzoziemskiej.

4 czerwca 1917 roku utworzona została Armia Polska we Francji – uznana za jedyną, samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską. Pierwsze polskie oddziały wojskowe powstały w Sillé –le-Guillaume, następnie Laval, Mayenne, Alençon, Mamers czy Angers. W czerwcu 1918 roku miało miejsce uroczyste zaprzysiężenie pułków Armii Polskiej i wręczenie sztandarów, zaś 4 października gen. Józef Haller mianowany został pierwszym polskim dowódcą Armii Polskiej we Francji. Grupa Bajonczyków jako  jedna z pierwszych wstąpiła w szeregi ochotników obozu rekrutacyjnego w Sillé –le-Guillaume. Następnie napływały kolejne grupy żołnierzy,  dla których prowadzone były intensywne szkolenia.  Żołnierze Błękitnej Armii brali w wielu walkach ( m.in. na polach  Szampanii i w Wogezach a także pod Saint Hilaire-le-Grand koło Reims). Wiosną 1919 roku ponad  70- tysięczna  armia przybyła do Polski by brać udział w walkach o ojczyznę.