Nawigacja

Aktualności
15-lecie Muzeum Pałacowego

Niezwykłe urodziny w Pałacu nad Młynówką, czyli…
,,15-lecie Muzeum Pałacowego w Trzebiatowie”
5 sierpnia 2000 r. w Czytelni Głównej Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, podczas obchodów ,,Święta Kaszy”, odbyło się otwarcie wystawy, która zapoczątkowała funkcjonowanie Izby Regionalnej ,,Nasz Dom”. Na ekspozycji zaprezentowano pierwszych kilkadziesiąt eksponatów, zebranych przez dyrektorkę TOK-u Renatę T. Korek i prof. Wojciecha Łysiaka.
Nawiązując do tego wydarzenia Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury przygotowało projekt ,,Od Izby Regionalnej do Muzeum Pałacowego. 15-lecie działalności muzealnej w Trzebiatowie”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Głównym elementem projektu było spotkanie, jakie odbyło się w Pałacu nad Młynówką 16 bm. Przybyli licznie mieszkańcy i zaproszeni goście wysłuchali opowieści dr Janiny Kochanowskiej o tradycjach muzealnych w Trzebiatowie i na Pomorzu. Była więc mowa o powstałym w 1913 r. Muzeum Regionalnym w Trzebiatowie, jego bogatych zbiorach oraz założycielu i społecznym opiekunie – Johannie Malotki, ale przede wszystkim prezentacja najciekawszych eksponatach współczesnego muzeum. A jest w nim co podziwiać. Kolekcja mebli mieszczańskich prezentujących różne style i oryginalne wzornictwo – Ludwik Filip, biedermeier, secesja, eklektyzm, art déco, meble ludowe z regionu Trzebiatowa. Przedmioty codziennego użytku, narzędzia rzemieślnicze, stroje ludowe, rekonstrukcje średniowiecznych ubiorów książęcych, szlacheckich i mieszczańskich, postaci najsłynniejszych kobiet zamieszkujących pałac na przestrzeni wieków, archiwalia, wspaniała kolekcja pocztówek z przedwojennego Trzebiatowa, Mrzeżyna i Kępy, zbiory archeologiczne, etnograficzne i cieszące się największą popularnością artefakty przedstawiające życie trzebiatowian w czasach PRL-u. Warto podkreślić, że trzebiatowskie muzeum jest nie tylko chętnie odwiedzane przez turystów indywidualnych i wycieczki (także z Niemiec), ale odbywają się tu również zajęcia edukacyjne. Powstawały makiety Baszty Kaszanej i Kępy, maluchy malowały zabytki miasta, uczestniczyły w grach miejskich, poszukiwały skarbu Anastazji, piekliśmy wafle pomorskie, gotowaliśmy pierogi, przyrządzana była sałatka niemiecka, pieczone były ciasta i pierniki norbertańskie. Podczas zajęć muzealnych wykorzystywane są także prezentacje multimedialne, plansze edukacyjne i ekran MultiTouch, na którym można np. układać puzzle oraz zajrzeć do wszystkich świątyń, zobaczyć mało znane zabytki, zwiedzić miasto szlakiem słonia. Atrakcji jednym słowem nie brakuje. Muzeum Pałacowe współpracuje także z innymi placówkami: Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Stargardzie, Muzeum Okręgowym w Koszalinie oraz instytucjami, jak Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Narodowy Instytut Dziedzictwa Odział Terenowy w Szczecinie, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie i wieloma innymi. Po wykładzie
dr J. Kochanowskiej otwarta została wystawa ,,15-lecie działalności muzealnej w Trzebiatowie”. 30 fotografii przedstawia zaledwie wycinek szerokiej działalności muzeum. Można jednak zobaczyć, jak Izba Regionalna przekształcała się stopniowo w muzeum, jakie działania prowadzimy, wspomnieć słynną już ,,Pałacową Noc w Muzeum”, której edycji odbyło się już dziewięć, piękne koncerty na pałacowym dziedzińcu, duchy, zjawy i ,,Białą Damę”. Nie zabrakło także zdjęć turystów, którym niesamowitej zabawy dostarcza pałacowa przebieralnia. Muzeum odwiedzają turyści z Polski, Niemiec, Skandynawii, Anglii, Czech, Ukrainy, Rosji, Francji, USA, a nawet… Chin. Eksponaty również przybywają czasem z dalekich stron. Zwiedzający zauroczeni muzeum, przysyłają w paczkach kolejne przedmioty. Z Koszalina, Białegostoku, Katowic, Goleniowa, Chociwla. Wspierają nas mieszkańcy sąsiednich Gryfic. Wszystkim darczyńcom pięknie dziękujemy. Podczas urodzin, nie mogło oczywiście zabraknąć pysznego tortu, kawy i herbaty. Otrzymaliśmy także kolejne przedmioty, które wzbogacą wystawy i bibliotekę: od Dietera Bischoffa, Jana Sroki i Państwa Magdaleny i Jacka Handorów. Społecznym opiekunem muzeum jest Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury, które od lat realizuje szereg projektów dofinansowanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie. Muzeum rozwija się każdego dnia. Niech każdy z nas dołoży do niego swoją ,,cegiełkę”.
Piotr Żak
Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury

.