Nawigacja

Aktualności
XXIII edycja „Turnieju Wiedzy o Trzebiatowie”

„Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości” – Tytus Liwiusz

Niezwykle bogate dzieje Trzebiatowa od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wszystkich miłośników historii. Miasto, którego początki osadnictwa sięgają IX wieku, stało się inspiracją dla wielu naukowców i historyków, którzy co roku spotykają się podczas październikowego seminarium naukowego „Trzebiatów – spotkania pomorskie”, by przedstawiać nowe badania dotyczące losów tego urokliwego miejsca. Jednak już w miesiącu maju, cyklicznie od 1997 roku spotykają się uczniowie wszystkich szkół gminy Trzebiatów, by rywalizować w „Turnieju Wiedzy o Trzebiatowie”.

W środowe przedpołudnie 15 maja odbyła się tegoroczna XXIII edycja „Turnieju Wiedzy o Trzebiatowie”. Uroczystego otwarcia dokonali Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Teresa Korek oraz zastępca burmistrza Trzebiatowa Pan Grzegorz Olejniczak. Życząc powodzenia i przysłowiowego „połamania piór” rozpoczęli rywalizację wśród tegorocznych uczestników turnieju. A przygotowane przez organizatorów pytania wcale nie były łatwe! Zebrana w Pałacu nad Młynówką młodzież musiała się wykazać znajomością losów wielu słynnych postaci zamieszkujących nasze miasto na przestrzeni lat, nie zabrakło pytań o historię zabytków leżących w całej gminie Trzebiatów. Niezwykle przydatne okazało się odszyfrowanie obiektów na tzw. „Szlaku Słonia”, wyzwaniem okazały się być również zadania pokroju „Prawda czy fałsz?”, zabawa w skojarzenia czy tez pytania na podstawie zachowanych archiwalnych pocztówek Trzebiatowa. Nasza młodzież wykazała się jednak ogromną wiedzą na temat naszego regionu i mimo wysokiego poziomu i trudnych pytań, udało się wyłonić zwycięzców XXIII edycji „Turnieju Wiedzy o Trzebiatowie”.

W klasach I-III i IV-VI zwycięskimi drużynami okazały się klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie w składzie: Lena Hnatowska, Maja Kuckiel i Marcel Sinkowski. W klasach IV-VI z kolei wygrała drużyna w składzie: Seweryn Simiński, Łucja Iwaniec, Adam Królik. Szczególne podziękowania należą się wychowawcom i nauczycielom, którzy mimo wielu kwietniowych niedogodności, byli w stanie przygotować obie drużyny do turnieju.

W kolejnym etapie rywalizowali ze sobą uczniowie klas VII, VIII i gimnazjum. I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie w składzie: Kacper Makarewicz, Natalia Nadstawna i Ada Rachańska. Drugie miejsce zajęła również drużyna z SP2 w Trzebiatowie w składzie: Julia Holbój, Katarzyna Kubicka, Alicja Drążczyk. Trzecie miejsce przypadło dla drużyny ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie w składzie: Hanna Soroka, Jarosław Soroka i Paulina Warcholak.

Ostatnim etapem turnieju była rywalizacja szkół ponadgimnazjalnych. I miejsce zajęła drużyna z ZSP im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie w składzie: Patrycja Hliwa, Mateusz Basiukiewicz, Dominika Tomaszczenik. Drugie miejsce zajęła drużyna z tej samej szkoły w składzie: Jutrzenka Cirocka, Zuzanna Krzywak i Kacper Świerczyński. Trzecie miejsce przypadło drużynie z trzebiatowskiego Hufca Pracy w składzie: Weronika Kaczanowska, Krzysztof Smoła i Krystian Smoła.

Trzebiatowskiej młodzieży bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i doskonałe przygotowanie się do tegorocznego turnieju. Szczególne podziękowania należą się również naszemu niezawodnemu Jury z Koła PTTK Baszta Kaszana – Pani Aleksandrze Gargała, Panu Andrzejowi Krzewickiemu oraz Pani Bożenie Gniteckiej, którzy przez wiele godzin pieczołowicie czuwali nad przebiegiem turnieju. Dziękujemy również wychowawcom klas i nauczycielom, którzy czuwali nad przygotowaniem dzieci i młodzieży do turnieju.

Serdecznie dziękujemy i widzimy się za rok!

Paweł Pawlonka