Nawigacja

Aktualności
Sąsiedzkie biesiadowanie

Już po raz XVIII podczas Trzebiatowskich Spotkań Kultur „Sąsiady” przedstawiciele różnych kultur, wyznań mogli po sąsiedzku biesiadować prezentując swoje obyczaje, tradycje, historię, muzykę. „Sąsiady” to przede wszystkim spotkanie ludzi zaciekawionych folklorem, tradycją, sztuką ludową, muzyką i kuchnią trzech kultur – polskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Organizatorzy, czyli Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury zadbali o wiele atrakcji dla każdego.
Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury na organizację Trzebiatowskich Spotkań Kultur ,,Sąsiady” otrzymało dofinansowanie z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Współorganizatorami był Związek Ukraińców w Polsce Koło w Trzebiatowie, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Mniejszości Niemieckiej i Województwo Zachodniopomorskie w Szczecinie. Patronat honorowy nad „SĄSIADAMI” objęli: Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Pan Bartłomiej Sochański i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Pan Henryk Kołodziej. Patronat medialny: Radio Koszalin, TVP Szczecin,Radio „Plus „ Gryfice, Trzebiatowska Gazeta Regionalna, Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, Gryfickie Echa, TEMAT info.
27 czerwca o godz.16.00 w Kościele prawosławnym pod przewodnictwem ks, Andrzeja Demczuka odbyło się Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne z udziałem wiernych różnych wyznań.
Na rozpoczęcie „Sąsiadów”- wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i radości ze wspólnego sąsiedzkiego świętowania życzyli: Burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz, Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Korek, Wasyl Bilo ze Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Trzebiatowie, Janina Kołoszyc w imieniu Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Trzebiatowie i Pastor Hans Udo Vogler.
Jak co roku pałacowe ogrody i dziedziniec, miejsce gdzie odbywa się impreza, na jeden dzień zamieniły się w barwny, wielokulturowy jarmark, na którym nie zabrakło stoisk i pokazów rękodzielniczych, warsztatów rękodzieła. Podziwiać można było haft ukraiński, borowiacki, szydełkowe serwetki, koguciki, przedmioty ozdobione techniką decupage, malowane ręcznie, drewniane, rzeźbione… Podczas pokazów można było się nauczyć podstaw rzemiosła, a przy okazji spróbować tworzyć samemu. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wykonywania ozdób ludowych, malowania na drewnie, decupage, ręcznego wykonania maskotek, ozdobnych kartek. Niezwykle oblegane było stoisko Trzebiatowskiego Towarzystwa Kultury, które częstowało smakoszy potrawami regionalnymi: przepysznym smalcem, ogórkami małosolnymi, kiszką ziemniaczaną, kaszanką, kiełbaską z cebulą, łazankami z kapustą, kartofelsalat …. Każdy mógł także spróbować słynnej sąsiedzkiej zupy, tym razem była to zupa jarzynowa.
Wielkie zainteresowanie wzbudziło „Małe ZOO”, czyli ptactwo i zwierzęta hodowane przez P. Steca z Trzebusza. Pałac szeroko otworzył swoje podwoje i zwiedzić można było wiele: Muzeum Pałacowe, wystawę „Sochocińskie guziki- ślad dawnej tradycji”, oraz malarstwa Joanny Dębiec – Semeniuk „ Z wiatrem w grzywie”. Na scenie występowały folkowe i folklorystyczne zespoły „Trzebiatowiacy”(najbardziej znane piosenki biesiadne z sąsiednich krajów), „Frantówki Bysławskie” (frantówki – wyszukane po komodach, a przede wszystkim w głowach, u babć, u dziadków stare, przedwojenne kawałki” na harmonię i tojfelgajgi, czyli diabelskie skrzypce), energetyczna, żywiołowa” Chudoba” (własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni z Kurpi, Rzeszowszczyzny, Beskidów, Podhala, Orawy, Spiszu, Śląska, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Zamojszczyzny, Podlasia, Krakowskiego i Kieleckiego, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich, ”Czerwona Róża”( piosenki ludowe i biesiadne), Igor Szczęśliwy (w repertuarze najbardziej znanych przebojów muzyki rosyjskiej). Śmiało można powiedzieć, że czerpiąca z bogatego źródła muzyka folklorystyczna i folkowa łączy ludzi i świetnie można się przy niej bawić.
Rozstrzygnięto konkurs na ,,Potrawę Sąsiada”. Zwycięski okazał się „Tatar z łososia bałtyckiego” wykonany przez Dominikę Bedryj z Mrzeżyna, II miejsce „Wątróbka zapiekana po wileńsku” Anny Tomaszewskiej z Trzebiatowa, III miejsce „Kresowe kotlety ziemniaczane z mięsem” Leokadii Kolanowskiej z Gorzysławia. Wyróżniono ponadto : „Drożdżowe rogaliki z masą serowo- pieczarkową” Warsztat Terapii Zajęciowej w Jarominie, „Kugel – babka ziemniaczana” Dom Pomocy Społecznej w Jarominie Gr.I , „Pierogi z kapustą i mięsem zakraszane skraweczkami” Maria Bedryj Mrzeżyno, ”Wiosenne paszteciki z kapustą i barszczykiem czerwonym” Iwony Wójtów, „Smalec pomorski” Iwony Kwiatkowskiej.
Piękne dekoracje stanowiły prace koła plastycznego „Bez Ram” działającego pod kierunkiem Renaty Jankowskiej w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury.
Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za okazaną pomoc przy organizacji ,,Sąsiadów”: Janowi i Jackowi Handorom, Dyrektorowi i pracownikom kuchni Domu Pomocy Społecznej w Jarominie, P. Henrykowi Gmoch, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Jarominie, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Gryficach, Katarzynie Dudek, Barbarze Walczak, Martynie Dudek, rękodzielnikom i wystawcom, którzy pomogli w przygotowaniu Jarmarku Trzebiatowskiego. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury dziękuje P. Teresie Oświęcimskiej, Lilli Kowal, Ewie Kawce, P. Irenie Sadocha, Annie Tomaszewskiej.
A.Rzepecka