Nawigacja

Aktualności
Miś – maskotka czy przyjaciel?

25 listopada 1902 roku prezydent USA Teodor Roosevelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie, w czasie którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał opatrzenie i uwolnienie zwierzęcia, co zostało zilustrowane komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jeden z czytelników, zainspirowany tym wydarzeniem, stworzył pluszową zabawkę dla dzieci w formie misia, którą nazwał Teddy Bear, nawiązując do imienia prezydenta. Tak też narodziła się angielska nazwa pluszowego misia (teddy bear). Ta wyjątkowa zabawka od blisko 120 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych. Pluszowe misie służą za pocieszycieli, przyjaciół, a nawet poduszki, zostają bohaterami książek i trafiają na wielki ekran jako gwiazdy filmowe. W 2002 roku pluszowy miś doczekał się także własnego święta, które obchodzone jest 25 listopada.

Jak uszyć misia?

Do uszycia misia będą potrzebne:
– materiał (polar, gruba dzianina np. ze starych dresów, aksamit itd.)
– mały kawałek filcu (ewentualnie innej tkaniny) na buzię misia
– kolejny kawałek filcu na nosek i oczy (możesz go zastąpić guzikami i koralikami lub po prostu wyhaftować nos i oczy)
– nici (może być również mulina lub kordonek do haftowania) i igła (opcjonalnie również maszyna do szycia, ale niekoniecznie)
– wypychadło, którym wypchasz misia (np. wypełnienie z poduszki, skrawki tkanin, ocieplina, zwykłej waty nie polecamy, bo misia nie będzie można uprać w razie potrzeby)
– nożyczki i miękki ołówek lub mazak
– szablon misia.

Zgromadź materiały (w tym przypadku miś powstał z rękawa od bluzy polarowej i kawałków filcu).

Wydrukuj szablon i wytnij go. Odrysuj szablon misia na podwójnie złożonym kawałku materiału. Rysuj na lewej stronie materiału. Wytnij przód i tył misia zachowując ok. 6-8 milimetrowy margines na szycie. Z filcu wytnij owal na buzię misia oraz oczy i nosek (chyba, że je wyhaftujesz lub naszyjesz z guzika i koralików – wówczas nie wycinaj).

Odrysuj misia, wytnij buzię, naszykuj nos i oczy.
Na buzi kontrastowym kolorem nici (najlepsza byłaby mulina) wyhaftuj coś w rodzaju kotwiczki czyli uśmiech misia. Następnie naszyj nosek.

Naszyj buzię oraz oczy na przód misia.

Złóż przód i tył misia ze sobą tak, by miś był jakby na lewą stronę. Zeszyj misia pozostawiając ok. 3 cm otwór na boku nogi.

Przewlecz misia na prawą stronę i wypchaj go wypychadłem. Na koniec zaszyj nogę.

Powitaj misia na tym świecie i nadaj mu imię!

Popatrzmy:

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.  

I pamiętajcie niedźwiedź to nie miś. Niedźwiedź to największy drapieżnik lądowy, w Karpatach ich masa przekracza nawet 350 kg. Niedźwiedzie spotkane na górskim szlaku naprawdę mogą być niebezpieczne. Sprawdź jak zachować się gdy spotkasz niedźwiedzia. Obejrzyj poradnik „Nie mów do mnie misiu” przygotowany przez WWF Polska i zajrzyj na stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby przeczytać dlaczego niedźwiedź to nie miś.

A jeśli nie macie ochoty lub możliwości zrobić misia własnoręcznie to poczytajcie o misiach. Na pewno każdy z was znajdzie w domu jakąś historyjkę związaną z misiem, albo choćby kołysankę.  Oto moje książkowe propozycje dla was:

 

https://www.youtube.com/watch?v=erTsXyNNjNs

https://www.youtube.com/watch?v=IMCsTfyTdWE

https://www.youtube.com/watch?v=hruQESg9QnA

Ot taka rymowanka. Pozdrawiam.Karolina Kurczewska.