Nawigacja

Aktualności
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Historia tego dnia sięga 1996 roku, kiedy to został on ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących (obecnie: The Center for Hearing and Communication (CHC)). W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.

Na co dzień mamy do czynienia z powszechną obecnością hałasu. Występuje on zwłaszcza w dużych miastach, gdzie istnieje wiele tras komunikacyjnych, sklepów, obiektów przemysłowych i usługowych, co tworzy złożone tło akustyczne, którego często nie jesteśmy świadomi. W Europie, w tym w Polsce, najbardziej powszechny jest hałas komunikacyjny.

Nadmierny hałas może prowadzić do rozdrażnienia, powodować stres, zakłócać sen i wypoczynek, a także być przyczyną chorób układu krążenia.  Szacuje się, że narażonych na nadmierny hałas jest prawie 32 miliony dorosłych osób, a ponad 13 milionów dorosłych cierpi na zaburzenia snu. Według Światowej Organizacji Zdrowia hałas jest drugą najważniejszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia.

W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska funkcjonuje podsystem monitoringu hałasu, którego celem jest zapewnienie informacji dla potrzeb ochrony środowiska przed hałasem. W ramach tego podsystemu wykonywane i zbierane są pomiary hałasu z całego kraju. Na podstawie tych pomiarów i map akustycznych wykonuje się oceny stanu środowiska w kontekście zanieczyszczenia hałasem, tak aby odpowiednie podmioty lub organy mogły podjąć działania mające na celu poprawę stanu klimatu akustycznego.

 
Zapraszamy do obejrzenia stron internetowych:

http://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-halasu

https://www.eea.europa.eu/themes/human/noise/noise-fact-sheets/noise-country-fact-sheets-2018/poland

http://noise.eea.europa.eu/

https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/data/data-on-noise-exposure-6

oraz filmu wyprodukowanego przez EAA (Europejskie Stowarzyszenie Akustyczne) “Sounds of my place”:

https://www.youtube.com/watch?v=-TWHL3nHQ7s

ECO KALENDARZ INFORMUJE

CIEKAWOSTKI Trochę z historii

Hałasy bywały przyczyną procesów sąsiedzkich już w średniowieczu. Od XVI w. wydawano przepisy ograniczające hałas w miastach.  Od XIX wieku w wielu miastach zakazywano muzykowania przy otwartych oknach.

Hałas zagraża zwierzętom

Hałas jest szkodliwy dla zwierząt. Wojskowe ćwiczenia prowadzone u wybrzeży Kalifornii z użyciem sonarów, które emitowały fale dźwiękowe okazały się groźne dla wielorybów, delfinów i innych ssaków. Według ekologów sonary zakłócają system nawigacyjny i komunikacji wielorybów między sobą. Zakłócenia powodowane przez sonary są śmiertelnie niebezpieczne dla 37 gatunków morskich ssaków, m.in. lwów morskich i zagrożonych wyginięciem waleni błękitnych.

 Głuche mięczaki

 Zwierzętami całkiem głuchymi są kałamarnice i  ośmiornice. Przyczyną jest przystosowanie ewolucyjne. Otóż jednym z drapieżników na nie polujących jest waleń zębowiec, który ogłusza swoje ofiary emitując przeraźliwy dźwięk, rozrywający tkanki. Uszy kałamarnic czy ośmiornic, które nawet znajdowałyby się w pewnej odległości od drapieżnika po prostu natychmiast by zostały zniszczone, więc ewolucja pozbawiła je ich.

Najgłośniejsze miasta w Polsce

Wrocław to najgłośniejsze miasto w Polsce – wynika z pomiaru hałasu komunikacyjnego przeprowadzonego w największych polskich miastach. Poziom hałasu w godzinach szczytu osiąga tam dwa razy więcej niż dopuszczalne dla zdrowia normy. Zaraz za Wrocławiem najgłośniej jest w Gdańsku, następnie w Warszawie i Katowicach.

Ultrasonograf

Człowiek nauczył się wykorzystywać ultradźwięki do oglądania narządów wewnętrznych przy użyciu urządzenia zwanego ultrasonografem. Specjalna głowica wytwarza ultradźwięki rozchodzące się w głąb ciała. Ultradźwięki odbijają się w różny sposób od poszczególnych tkanek organizmu, przetworzone przez aparaturę elektroniczną dają obraz na ekranie monitora. W ten sposób możemy np. oglądać płód w łonie matki.

Groźne słuchawki

Jeszcze piętnaście lat temu starcze przytępienie słuchu występowało niemal wyłącznie u osób po 70. roku życia. Dziś prawie połowa osób z niedosłuchem nie ukończyła 55 lat. Większość z nich to użytkownicy przenośnych urządzeń odtwarzających muzykę, którzy słuchają jej nieodpowiednio. Natężenie dźwięku generowanego przez odtwarzacz przy maksymalnym ustawieniu potencjometru głośności, w słuchawkach dokanałowych może sięgać nawet 100 decybeli. To prawie tyle, co odgłos młota pneumatycznego, czy startującego samolotu. Słuchanie głośniejszych dźwięków przez więcej niż pół minuty dziennie może nieodwracalnie uszkodzić słuch.

Dźwiękowa książeczka

Zgromadźcie wcześniej materiały wydające różne dźwięki po zarysowaniu paznokciem: kawałki kory, papier ścierny, szeleszczący materiał, celofan, papierki po cukierkach, folia aluminiowa itp. Zrób dzieciom podkłady – spięte kartki z tektury. Dzieci przyklejają fragmenty materiałów na poszczególnych stronach a następnie dorysowują obrazki

Porady:

Mniej hałasu – spokojniejsze i dłuższe życie

 Sposoby ograniczenia hałasu w mieście :

  • ograniczenie ruchu pojazdów • tunele, ekrany dźwiękochłonne • stosowanie w budynkach materiałów dźwiękochłonnych

Sposoby ograniczenia hałasu w szkole

  • rozmowa zamiast krzyku • spacer zamiast biegania • zabawa w grupach przy wykorzystaniu ulubionych zabaw

Sposoby ograniczenia hałasu w domu

  • dialog zamiast krzyku • wyłączony telewizor • przyciszona muzyka • gry planszowe zamiast komputera