Nawigacja

Aktualności
Hej łasuchy, wiecie jaki dziś dzień?
Słodki dzień!
26 listopada (czwartek) jest Dzień Ciasta.
Pierwsze obchody tego wyjątkowego dnia odnotowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej gdzie święto jest znane jako Cake Day lub National Cake Day.
Pierwsze placki z ziaren zbóż wypiekano już w epoce neolitu (ponad 5 tys. lat temu). Zwykle ciasta kojarzą się nam ze słodkościami. Najstarsze ślady miodu znaleziono w Grecji w starożytnym grobowcu. Można przyjąć, że już wtedy dodawano miód do pieczonych placków. Cukier natomiast dotarł do nas z Azji, konkretnie z Indii, gdzie trzcinę cukrową uprawiano już 1000 lat p.n.e. Około XIII wieku zaczęto wytwarzać pierniki – głównie dzięki odkrytym (przywiezionym) przez Marco Polo przyprawom takim jak pieprz, cynamon, imbir i goździki.
W XIV wieku zaczęto uzyskiwać jasne gatunki mąki i to zaowocowało powstaniem współczesnych biszkoptów. Pierwsze ciasto ptysiowe (parzone) wyprodukowano we Francji w 1540 r.
W XVIII wieku drożdże zyskały na popularności i to one były używane do wypieków pulchnych ciast. Proszek do pieczenia wynaleziono dopiero w połowie XIX wieku – za wynalazcę uznaje się Amerykanina Ebena Nortona Horsforda, choć w Europie bardziej znany był proszek do pieczenia sprzedawany przez niemieckiego aptekarza Augusta Oetkera. Wprowadzenie proszku do pieczenia było rewolucyjne w minimalizowaniu czasu i pracy wymaganej do zrobienia wypieków chlebowych. Doprowadziło to do powstania nowych rodzajów ciast, ciastek, herbatników i innych wypieków.
Współczesne ciasta obejmują szeroką gamę produktów. Cukiernictwo stało się z jednej strony sztuką robienia słodyczy, a z drugiej strony pieczeniem mniej lub bardziej tradycyjnych ciast.
(Informacje zaczerpnięte z bimKalpl)
Jak świętować Dzień Ciasta?
Uważamy, że najlepszą formą uczczenia jest własnoręczne upieczenie choćby prostego ciasta lub ciasteczek. Dzieci uwielbiają takie prace. Można wykazać się pomysłowością, zręcznością czy wyrazem artystycznym. To doskonała zabawa przy której można się pobrudzić, ale także nauka ważenia, odczytywania przepisu, przygotowania i poznawania składników. A oto kilka prostych propozycji, które możecie zrobić z rodzicami, a przy tym miło spędzić wspólnie czas. Kiedy wasze ciasto lub inny deser będą gotowe możecie zasiąść do wspólnego delektowania się waszym dziełem i posłuchać bajki.
Smacznego. Czekam na wasze zdjęcia.
Przepisy: