Nawigacja

Aktualności
„Grupa Julka” w Trzebiatowie

Niestraszny im chłód i mróz – mimo nieciekawej aury „Grupa Julka” przybyła do Trzebiatowa, aby wziąć udział w plenerze malarskim w naszym urokliwym mieście. Pod opieką Pana Stanisława Kokolusa uczniowie Liceum Plastycznego w Szczecinie przeszli „Szlakiem Słonia” tworząc wspaniałe obrazy, które już niedługo zobaczymy na wernisażu w „Galerii Feininger” w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury.

„Grupa Julka” powstała w 1999r., z zamysłem zebrania funduszy na ratowanie gotyckich ruin kościoła w Szadzku.  Aby zdobyć odpowiednią kwotę zaczęli organizować plenery i wystawy malarskie, na których sprzedawali swoje prace – po blisko 10 latach udało im się ten cel osiągnąć, jednak mimo tego grupa nie zawiesiła swojej działalności i cały czas aktywnie działa, mimo wielu zmian wynikających ze względu na rotację roczników w szczecińskim liceum. Początkowo grupa tworzyła w okolicach Dobrzan i Ińska, jednak dziś malują od Pobierowa aż po Bieszczady .

Nazwa grupy pochodzi od imienia byłego nauczyciela Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie – Juliusza Wierzbickiego, absolwenta Akademii Stuk Pięknych w Krakowie. Juliusz Wierzbicki należał do Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie, aktywnie działał w Wojewódzkim Klubie Nauczycieli Plastyków przy Klubie Starówka. Malował głównie pejzaże, szczególne upodobał sobie rozległe widoki Ziemi Szczecińskiej. Poświęcił się pracy pedagogicznej, w latach 1967-1981 był nauczycielem wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Gryficach, tam też poznał Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renatę Teresą Korek, której poświęcił kilka ze swoich obrazów czy fotografii.

W sobotni wieczór „Grupa Julka” zebrała się w pałacowej Czytelni Głównej, aby wspólnie z dyrektor TOK podziwiać efekty ich pracy w plenerze, jak i powspominać wspaniałego artystę jakim był Juliusz Wierzbicki. Ciekawe prace, prezentacja poświęcona Julkowi, a to wszystko przy aromatycznej kawie i pysznym cieście. „Grupa Julka” zostawiła w Pałacu swoje prace, którym będzie poświęcony kolejny wernisaż grupy.

Wszystkich zainteresowanych życiorysem i wspomnieniami o Juliuszu Wierzbickim, odsyłamy do najnowszych publikacji „Trzebiatów – spotkania pomorskie 2017”, w którym znalazł się artykuł Dyrektor TOK Renaty Teresy Korek – „Życie i twórczość Juliusza Wierzbickiego  – pedagoga i artysty (1938-2008)”. Promocja książki już niebawem!

Paweł Pawlonka