Nawigacja

Aktualności
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Puzzli.
 
Międzynarodowy Dzień Puzzli znany też jako Międzynarodowy dzień Łamigłówki i Składanki to święto obchodzone od połowy lat 90tych.
Puzzle to gra, problem lub zabawka, która testuje pomysłowość lub wiedzę danej osoby. Zatem Dzień Puzzli to dzień zabaw i gier różnego rodzaju: pasjanse, sudoku, kostka Rubika, zagadki matematyczne i inne zadania umysłowe. Niech każdy wybierze to co lubi. (bimKal.pl)
Puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Polega na składaniu dużego obrazka z malutkich fragmentów o charakterystycznych kształtach. Można je zrobić samemu przez pocięcie większego obrazka na małe kawałki. Przyjemność z tego, że pod palcami powstaje na naszych oczach coś, co było wcześniej tylko małymi kawałeczkami, jest nieporównywalna do niczego innego i potrafi wciągnąć na długie godziny! (Media gold- źródło)
 
Jak to się zaczęło?
Twórcą puzzli był John Spilsbury grawer i kartograf z Londynu. Aby ułatwić naukę geografii swoim uczniom, w 1763 roku po raz pierwszy porozcinał mapy wzdłuż granic państw i kazał im dopasowywać je do siebie. Taka forma nauki przyjęła się w całej Anglii i była stosowana też w innych dziedzinach. Obok układanek edukacyjnych dla dzieci zaczęto tworzyć układanki dla dorosłych. Zazwyczaj przedstawiały one jakieś wydarzenia albo znane wtedy osoby.
Poza granice Anglii puzzle rozprzestrzeniły się w XIX wieku. Zaczęto ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów odwzorowujących rysunek. Coraz bardziej wymyślne kształty podnosiły poziom trudności układanek.

Największe i najmniejsze.
Największe produkowane seryjnie puzzle zostały wyprodukowane przez Ravensburger i składają się z 32 256 elementów! Ważą około 17 kilogramów! Najpopularniejsze są układanki o 500, 1000 i 2000 elementach. Powstają też wersje dla najmłodszych składające się z 2 albo 4 kawałków. Zabawa w układanie ma przede wszystkim dawać satysfakcję, więc warto dobrze dopasować ilość kawałków do stopnia zaawansowania układającego. Największe puzzle świata zostały ułożone przez 1600 studentów w Wietnamie. Miały 551 232 elementów! Ten rekord zasłużył sobie na miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.
W dzisiejszych czasach powstają też puzzle o nietypowych kształtach – kuliste albo trójwymiarowe. Dla wytrawnych fanów tej rozrywki stanowią intrygujące urozmaicenie. Media gold-źródło
Blog Radostki.pl informuje nas….
Co daje układanie puzzli?
Neurolog Patrick Fissler przeprowadził badanie, z którego wynika, że puzzle aktywują osiem różnych funkcji poznawczych naraz. Jak to możliwe? Gdy patrzysz na pojedynczy element układanki, Twój mózg aktywuje kilka różnych obszarów. Przetwarzanie tych informacji to bardzo dobre ćwiczenie dla mózgu oraz wyzwanie dla Ciebie. To wszystko sprawia, że regularne układane puzzli może pomóc Ci uniknąć takich chorób jak Alzheimer i demencja! Ponadto każde przyłączenie kolejnych elementów do siebie uwalnia w Twoim mózgu dopaminę.
Każde dołożenie elementu ma powodować wyrzut dopaminy w Twoim mózgu. Dlatego układanie puzzli to stała dawka substancji przyjemności.”

Puzzle – co rozwijają?
Zastanawiasz się, dlaczego jeszcze warto układać puzzle? Układane regularnie rozwijają bardzo przydatne umiejętności, które przydadzą się nie tylko osobom starszym.
1. Ćwiczą pamięć – by dopasować element do całości obrazka, musisz dobrze zapamiętać ilustrację i zinterpretować pojedynczy element! W ten sposób puzzle ćwiczą Twoją pamięć wzrokową.
2. Rozwijają zdolności manualne – jak już wspominałyśmy, do układania puzzli przyda się odrobina precyzji. Mniejsze układanki pomogą np. dzieciom, które do nauki pisania potrzebują rozwoju sprawności w dłoniach.
3. Rozwijają zdolności przestrzenne – dzieci, które układają puzzle w wieku od 2 do 4 lat mają lepsze zdolności przestrzenne!
4. Rozwijają umiejętności matematyczne – to samo badanie odkryło, że dzieci układające puzzle lepiej radzą sobie z matematyką.
5. Pomagają się skupić – co tu dużo mówić, układanie puzzli wymaga koncentracji.
Dodatkową zaletą puzzli jest obniżanie stresu. Można je porównać do medytacji. Przez tak długi czas skupiasz się na obrazku, że często zapominasz o tym, co dookoła? Puzzle potrafią wciągnąć na wiele godzin, a ich układanie uspokaja. To jak SPA dla mózgu w Twoim domu. Teraz już wiesz, dlaczego warto układać puzzle!
Ciekawe, czy John Spilsbury tworząc w XVIII wieku pierwszą układankę na bazie mapy spodziewał się, jakie korzyści przyniesie ludziom układanie puzzli… 😉
NAJLEPSZE DARMOWE PUZZLE DO UKŁADANIA ONLINE ZNAJDZIECIE NA STRONIE PUZZLE FACTORY