Nawigacja

Aktualności
Dzień krajobrazu

W 2016r Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu.

Wśród wielu krajobrazów komponentem o szczególnej roli są drzewa. Skupione w grupach lub rosnące pojedynczo okazy często decydują o obliczu i charakterze krajobrazu. Drzewa pełnią w krajobrazach bardzo zróżnicowane funkcję: począwszy od soliterów, które dominują w przestrzeni, przez grupy lub szpalery drzew wyznaczające granicę kolejnych widoków, aż po rozległe skupienia stanowiące tło dla innych obiektów lub krajobrazów.  Drzewa pełnią w krajobrazie nie tylko funkcje przyrodnicze, czy klimatyczne, lecz zyskują także znaczeń kulturowych, urastając nierzadko do rangi symbolu. Potężne drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, przez co ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca.
  Za oknami naszych domów rozpościera się krajobraz jesienny. Wielu z nas tęskni za krajobrazem zimowym pełnym bieli, a który ze względu na zmiany klimatyczne na świecie staje się krajobrazem pełnym szarości.
W Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki rozmawialiśmy o różnych rodzajach krajobrazów, o tym co dają nam drzewa i jak dbać o nasze najbliższe otoczenie.

„Palmiarnia” Elizy Piotrowskiej pomogła nam zobrazować drzewa, których  nie możemy spotkać w naszym otoczeniu np. figowce, drzewko pomarańczowe czy cytrynowe, a nawet kiełbasiane. Dzięki tym informacjom  stworzyliśmy własne krajobrazy z pomocą flamastrów i kolorowych wycinków z gazet.