Nawigacja

Aktualności
Dzień Mamy w Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki

W Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki obchodziliśmy Dzień Mamy. Początki święta, które w Polsce obchodzone jest 26 maja, sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, gdzie kultem otaczano tzw. matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwa rzymskiego i przyjęcia chrześcijaństwa zabroniono wyznawania innych bogów, jednak zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „niedziela u matki”. Co czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze, a matkom wręczano podarunki, głównie kwiaty i słodycze. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, ale po zakończeniu IIWŚ zaczęto go obchodzić ponownie. W Polsce przedwojennej organizacją Dnia Matki zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Obecnie co roku 26 maja wszystkie mamy są obdarowywane laurkami, kwiatami i różnymi prezentami zazwyczaj wykonanymi przez dzieci, co ma na celu ukazanie szacunku, miłości i wdzięczności za trudy wychowania.

Dzieci z DKPK obejrzały bajkę opowiadającą o obchodach Dnia Matki, a następnie wzięły udział w grach i zabawach przygotowanych przez Panią Anię– nie zabrakło krzyżówek, rozsypanek i głośnego czytania przez zebrane w tym dniu Mamy, a na końcu dzieci stworzyły własną laurkę, którą kilka dni później mogły wręczyć swoim rodzicielkom.

A my wszystkim Mamom przez cały rok życzymy wszystkiego co najlepsze i zapraszamy na zajęcia w czwartek – do zobaczenia!

Paweł Pawlonka