Nawigacja

Aktualności
Zygfryd Barz „O pięknie i historii Pomorza”

Zapraszamy na podróż po pomorskich krajobrazach i zabytkach uwiecznionych przez znakomitego artystę, rodowitego Pomorzanina Zygfryda Barza , ur. 1943 roku w Sianowie,  od zakończenia wojny mieszkał w Dolnej Bawarii (Ammerland). Studium grafiki użytkowej ukończył w 1967 roku w Famous Artists School w Amsterdamie. W 1980 roku osiedlił się w Lesie Bawarskim, a od 1988 roku mieszka w podkoszalińskim Będzinku, gdzie organizuje plenery malarskie, skupiając wokół siebie liczną rzeszę międzynarodowych artystów. Prowadzi tam także prywatną szkołę malarstwa i rysunku.
W 1995 roku wstąpił do „Stowarzyszenia Artystów Pomorskich” powołanego do życia w 1916 roku w Szczecinie. Tutaj, pod wpływem różnych trendów zmieniły się jego artystyczne odczucia i ambicje. Wcześniej malował prawie wyłącznie w oleju, od 1995 roku coraz więcej obrazów powstaje w akwareli. Artysta jest wierny malarstwu naturalistycznemu ale też coraz częściej, z wielką satysfakcją, pasja i radością oddaje się malarstwu ekspresjonistycznemu. Jego artystyczna twórczość zwróciła się stopniowo do historycznych i architektonicznych motywów. W czasie różnego rodzaju plenerów malarskich zgłębiał tajemnice ręcznej grafiki druku obrazowego, dzięki temu tworzy liczne grafiki miast pomorskich wykonane w technice Aquatinty.
Pomniki dziedzictwa kultury, z ogromnym wyczuciem szczegółów, uwieczniane są najczęściej na akwarelach lub olejach, ale też przenoszone na kalendarze lub teczki z grafikami. Jego prace są jak artystyczne zdjęcia, zachowujące autentyczność historyczną, ale przede wszystkim przepełnione emocjami, nastrojowością.
W Trzebiatowie gościliśmy artystę w 2004 r. a od 9 grudnia możecie Państwo ujrzeć dorobek prawie 50 letniej pracy twórczej Barza.
,,Życzę wszystkim gościom dużo radości i satysfakcji przy zwiedzaniu wystawy. Oczywiście nie znajdą Państwo w moich obrazach wszystkich pięknych krajobrazów i wszystkich zabytków architektonicznych Pomorza, które oferuje swoim miłośnikom i zwolennikom dużo więcej” – zaznacza Zygfryd Barz. Zawsze wierny dewizie ”tak w swoich pracach naturę przedstawić , jak ją nasz Stwórca – dla naszej radości- w swojej doskonałej mocy i kreatywności stworzył.”
Zapraszamy do Galerii Feininger na kolorową podróż wybrzeżem pomorskim.
Wystawa potrwa do 9 stycznia 2016 r.
Zapraszamy w poniedziałki od godz.8.00- 16.00 i od wtorku do piątku w godz.8.00- 18.00.

.