Nawigacja

Aktualności
Zapraszamy na nową wystawę.

Wystawy 2×2,

Galeria Feininger, Trzebiatowski Ośrodek Kultury,

Grzegorz Chojnacki – Robert Jundo        /1 – 30 lipiec 2020/

Słonica Hansken w XVII wieku była osobliwością, pokazywano ją w wielu miastach ówczesnej  Europy. Według wszelkiego prawdopodobieństwa była także w Trzebiatowie.

 

Grzegorz Chojnacki urodzony w 1955 roku i nieco młodszy Robert Jundo urodzony w 1967 roku postanowili pokazać w lipcu tego roku swoje prace w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Są pracownikami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadzą tam wspólnie pracownię Technik Cyfrowych na Wydziale Sztuk Pięknych.

Długoletnia współpraca, ale chyba bez nadużycia tego określenia wzajemna przyjaźń  i sympatia, stanowi dla każdego z nich tworzywo cementujące tą artystyczną znajomość.

Przez wiele lat profesor Grzegorz Chojnacki był zafascynowany technikami cyfrowymi, tworzył dziesiątki grafik rocznie, prace te wielokrotnie układały się  w obszerne cykle. W tej chwili wrócił do klasycznego malarstwa sztalugowego a ponieważ każdy obraz to czasami kilka miesięcy pracy, postanowił pokazać w Trzebiatowie tylko dwa ale opatrzone stosownym komentarzem.

Doktor Robert Jundo pokazuje kilkadziesiąt grafik wykonanych w technikach druku cyfrowego. To prace z ostatnich pięciu a może sześciu lat, w większości barwne, o dużym ładunku emocjonalnym. Można się w nich dopatrzeć licznych pasji nie tylko artystycznych tego artysty. Konfrontacja na tej wystawie dwóch postaw artystycznych, tradycyjnego malarstwa i nowoczesnych technik graficznych, może stanowić podstawę aby wspólnie z autorami tej wystawy zastanowić się nad sensem twórczości artystycznej w XXI wieku.

Autorzy wierzą, że sztuka i potrzeba tworzenia, jest czymś bardzo potrzebnym dla rozwoju cywilizacji. Są to wartości nieprzemijające, potrzebne w naszym życiu tak jak woda, powietrze i słońce. Pokazując tutaj swoje prace ufają, że sztuka nie stanie się w niedalekiej przyszłości, tak jak słonica Hansken, tylko osobliwością i wyłącznie rozrywką. Jej sens upatrują w konieczności wzbogacania naszej wrażliwości i  mówienia o rzeczach istotnych a wielu wypadkach transcendentalnych dla każdego człowieka.

prof. Grzegorz Chojnacki