19 sierpnia 2014
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności
Trzebiatowski Ośrodek Kultury podczas tegorocznych, zbliżających się już ku końcowi, wakacji zrealizował cykl działań wakacyjnych pod hasłem „Czytające podwórka”. Był on skierowany do dzieci i młodzieży z gminy Trzebiatów.
Od 1 lipca do 25 sierpnia 2014 roku odwiedziliśmy sześć podwórek znajdujących się w Gołańczy Pomorskiej, Mirosławicach, Robach, Sadlnie, Jarominie i Trzebuszu. Wszędzie byliśmy oczekiwani i serdecznie goszczeni.
Każde spotkanie rozpoczynaliśmy słuchaniem wybranych tekstów literackich. Wspólne czytanie to okazja do rozwoju myślenia i inteligencji dzieci, ponieważ wysłuchane opowieści zmieniają wyobraźnię dziecka w wyraziste i sugestywne obrazy. Taką właśnie rolę odegrały autorskie wiersze Renaty Teresy Korek – dyrektorki Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Czytane przez autorkę i opatrzone krótkimi komentarzami przekazują mądrości i prawdy, pomagają odróżnić dobro od zła, uczą wartościowych zachowań. To właśnie wśród najmłodszych staraliśmy się zaszczepić nawyki ochrony najbliższego środowiska : racjonalnie korzystać z wody, energii, segregować śmieci i stosować recykling. Temat ochrony przyrody realizowaliśmy przez zabawę : rebusy, krzyżówki, czytanie bajki ekologicznej pt. „Ekoświrek” Katarzyny Terechowicz.
Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu Gryfickiego mogliśmy propagować wspólne czytanie i działania związane z ochroną środowiska, zdrowym stylem życia i szeroko pojętą ekologią.
Wieś kojarzy się z letnim zapachem ściętej trawy z wrzaskiem wróbli na podwórku, ale też na wsi człowiek robi wiele złego przyrodzie: zatruwa glebę zbyt dużymi dawkami środków ochrony roślin, zanieczyszcza rzeki i strumienie. To właśnie najmłodsi będą dbać o naturalne środowisko w przyszłości i ta wiedza jest im bardzo potrzebna. Dzieci uczestniczyły w konkursach ekologicznych i zdobywały nagrody książkowe, których fundatorem jest Zarząd Powiatu Gryfickiego.
Wspaniałą zabawę w plenerze zapewniali dzieciom instruktorzy Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza Oddziału Białostockiego. Dzieci poznawały nowe gry i zabawy na podwórku m.in. przy wykorzystaniu tzw. chusty klanzowskiej .Uczestniczyły także w różnorodnych zajęciach plastycznych.
Każde wakacyjne, „podwórkowe” spotkanie kończyło się słodkim poczęstunkiem.
Dziękujemy dzieciom, opiekunom i instruktorom za wspólną zabawę, a sołtysom za pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia. Liczymy na to, iż w przyszłym roku V edycja „Czytających podwórek” będzie równie udanym wydarzeniem kulturalno-edukacyjnym.