Nawigacja

Aktualności
XX „Święto Kaszy”

Świętujemy 740 –lecie nadania praw miejskich!

 

Tegoroczne Święto Kaszy trwało dwa dni. Zarówno pierwszego , jak i drugiego dnia wiele się działo: poszukiwanie skarbu,  zwiedzanie podziemi Ratusza, gabinetu burmistrza, kościołów, Młyna, koncerty, konkursy, happeningi,  korowód ze słoniem, jarmark w Ogrodach Pałacowych i oczywiście poczęstunek kaszą po rycersku, to tylko niektóre wydarzenia składające się na świętowanie 740- lecia naszego miasta.
  I dzień rozpoczął się od gry miejskiej „Szukamy skarbu księżnej Anastazji” przygotowanej przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Przewodników PTTK „Baszta Kaszana”. Wzięło w niej udział 8 drużyn, które po przejściu „Szlakiem słonia” i rozwiązaniu wielu zagadek , po dotarciu pod pałac za zadanie miało odnaleźć „skarb”, według wskazówek zawartych w tajemniczym liście. Wygrała drużyna „Patołków”.
Od godz.15 zwiedzić można było trzebiatowskie zabytki: kościoły, młyn, Ratusz wraz z podziemiami i gabinetem burmistrza. W ogrodach pałacowych trwał Jarmark Norbertański,  na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji:  animacje, zabawy dla dzieci prowadzone przez „Klaunicę” Kasię, przejażdżki na kucyku, gry planszowe z „GROTEKĄ”, stowarzyszenie ARAMIS zaprezentowało swój program artystyczny , a rękodzielnicy i twórcy ludowi zapraszali do swoich kolorowych kramów. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury przygotowało smakowity smalec i ogórki małosolne, domowe  ciasta i pierniki norbertańskie, które otrzymały w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo- smaki regionów” na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy PERŁĘ 2012. „Pomorscy kucharze” serwowali regionalne potrawy, a na Ulicy Kapeluszników czekał bogaty wybór sukien i kapeluszy, które dekorowała Jolanta Sutuła. Odwiedzili nas kolarze z Raciborskiego Rajdu Rowerowego Środowisk Trzeźwościowych dookoła Polski. Rozstrzygnięto konkurs na „Limeryk o Trzebiatowie”. Symbolem naszego święta jest oczywiście kasza, jak zwykle smaczna, bogato okraszona i podawana przez znamienitych gości: Burmistrza, gości z Brwinowa i Niemiec,  dyrektor TOK, Radnych. Przepisów na jej wykonanie pojawia się wiele, ale ten jedyny jest pilnie strzeżony przez Jednostkę Wojskową w Trzebiatowie i oczywiście kucharzy z kuchni wojskowej. Tylko w ich wykonaniu jest ona tak przepyszna i niepowtarzalna.
Na scenie zabawa z zespołami : ”Czerwona Róża”, „Błyski”, dyskoteka pod gwiazdami z DJ Foku$. Gwiazdą wieczoru był zespół „Casanova”, który przypomniał swoje największe przeboje. Wieczorny pokaz tańca z ogniem w wykonaniu FIREMIST zakończył pierwszy dzień obchodów 740 –lecia nadania praw miejskich dla Trzebiatowa.

II dnia nasze świętowanie rozpoczęliśmy pod Basztą Kaszaną ,gdzie po wysłuchaniu legendy barwnie przedstawionej przez Karolinę Mularz, jak to miska kaszy uratowała Trzebiatów, symbolicznej obrony przed atakiem gryficzan dokonał burmistrz Trzebiatowa Józef Domański. Rozbite fragmenty misy uczestnicy happeningu zabrali ze sobą na szczęście. Mogliśmy również zobaczyć taniec wczesnośredniowieczny w wykonaniu dzieci uczestniczących w zajęciach wakacyjnych , przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Radomskiej i Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów Chąśba. Spod baszty barwny korowód szczudlarzy, wojów, zaproszonych gości, mieszkańców i turystów przeszedł pod pałac. Na przedzie dumnie „kroczyła” bohaterka innego ważnego wydarzenia w dziejach Trzebiatowa – słonica Hansken. Dźwięk hejnału, napisany dla Trzebiatowa przez prof. Waleriana Pawłowskiego był sygnałem Inauguracji Święta Kaszy, której dokonali burmistrz Trzebiatowa Józef Domański i dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek, wraz zaproszonymi gośćmi: Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Jarosławem Rzepą, Burmistrzem Brwinowa Arkadiuszem Kosińskim, Burmistrzem Gryfic Andrzejem Szczygłem, Wójtem Karnic Lechem Puzdrowskim, Dowódcą Jednostki Wojskowej w Trzebiatowie ppłk. Radosławem Stachowiakiem, gośćmi z Niemiec: Pastorem Hansem Udo Voglerem wraz z małżonką Marlene, gościem  z partnerskiej gminy Wandlitz Ingo Musewald.

Klucz do bram miasta przekazano wojom MOHORTA, którzy  rozbili swoje obozowisko, gdzie odbywały się walki, pokazy uzbrojenia, a także wypiekano smaczne podpłomyki. Szczudlarze – Aktorzy Teatru Gry i Ludzie zaskakiwali uczestników święta…swoim wysokim wzrostem, pozowali do zdjęć i zapraszali do wspólnej zabawy. Na „ŁAWECZCE z Pulsem Miasta  i Gryfickim info” zasiadły rodziny, przyjaciele, którzy chcieli uwiecznić na wspólnej fotografii chwile spędzone w Trzebiatowie. Ogrody HORTUS  z Gąbina zapraszały do „ Kręgu Mandragory” gdzie oprócz podziwiania pięknych roślin, można było spotkać…czarownicę i wysłuchać niezwykłego koncertu.
  W konkursie kulinarnym ,,Kaszane przysmaki”, w którym nagrody ufundował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego , jury spośród 16 potraw , przyznało:

I- miejsce Stanisławie Kusce („Pyzy ziemniaczane z kaszą gryczaną”)
II- Sylwii Klimowskiej („Sernik z kaszą gryczaną ”)
III- Iwonie Wójtów („Gołąbki z kaszą gryczaną”)

Wyróżniono: Dianę  Klimowską („Waflowe ślimaczki z kaszą gryczaną”), Dom Pomocy Społecznej w Jarominie Gr.I („Sałatka z pora i kaszy gryczanej”), Julię Herman ( „Kasza gryczana z wołowiną, warzywami i sosem grzybowym ”).
Okazuje się , że z kaszy można przygotować wiele smakowitych potraw.
   Na scenie muzycznej wystąpiły zespoły: ”TRZEBIATOWIACY, „4 INT”,  „DJ FOKU$”,  Adam Chrola . Było biesiadnie, rockowo, balladowo, dyskotekowo. Gwiazdą wieczoru była URSZULA. Podziękowaniem z koncert był  piękny bukiet kwiatów („KWIATOWA ULICZKA”), który w imieniu wszystkich uczestników koncertu złożyli Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa oraz Renata Teresa Korek, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.
  Na zakończenie „Trzebiatowskiego Święta Kaszy” jak zwykle spotkanie z pełnym magii, zjaw, symbolicznych postaci spektaklem w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic, a w pałacowych oknach tradycyjnie ukazała się Biała Dama, która tym razem zaskoczyła …śpiewem operowym w wykonaniu Aleksandry Szafir. Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Swoje spektakle prezentował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski i za granicą.
  Ostatnim akcentem był spektakularny i piękny pokaz sztucznych ogni w wykonaniu Firmy POL-EXPANCE Kolasiński Krzysztof, Kolasiński Marek.
Prowadzenie imprezy Anna Rzepecka i Michał Ostrowski.

Organizatorem Trzebiatowskiego Święta Kaszy jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury .

Współorganizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie, Wikingowie Regi, Mrzeżyńskie Centrum Sportu, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Stowarzyszenie Królewski Gaj, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Trzebiatowie, Trzebiatowski Gang Motocyklowy, Krajowe Stowarzyszenie Aramis, Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów Chąśba.

Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Starosta Powiatu Gryfickiego Kazimierz Sać.

Patronat medialny: TVP3 Szczecin, Kurier Szczeciński, Radio „Plus” Gryfice, ,Puls Miasta, Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, Trzebiatowska Gazeta Regionalna „Gryfickie Echa“, eGryfice.pl

Trzebiatowski Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim, którzy wsparli Święto Kaszy, a są to

SPONSORZY:

BURCO DEVELOPMENT POLSKA
WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE
DOM WYPOCZYNKOWY  „BAŁTYK” MRZEŻYNO
SANDRA SPA POGORZELICA
BANK PKO BP TRZEBIATÓW
BANK PeKaO SA TRZEBIATÓW
BANK SPÓŁDZIELCZY TRZEBIATÓW
AMADORA sp. z o.o TRZEBIATÓW
MARCIN NOWAKOWSKI
PUH ERGO ŁUKASZ NOWACKI DARŻEWO  „ERGO”RENATA GADOMSKA
KAPITAN NAVI
STADNINA  KONI NOWIELICE
GMINNA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA W TRZEBIATOWIE
KIEROWNIK HURTOWNI SPOŻYWCZEJ GS  I WSPÓŁPRACOWNICY
PUBII ECOL B KOKOLUS DZIWNÓWEK
OŚRODEK WYPOCZYNKOWY ALGA ACTIV MRZEŻYNO
PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWE WARCHOLAK STEFANIA MRZEŻYNO 
NESTOR APARTAMENT DOMKI MRZEŻYNO JÓZEF WARCHOLAK
DOMAR KAZIMIERZ DOMARACKI TATÓW
BIURO ART. GRYFICE
 „LEBOS” SP.Z.O.O CZŁUCHÓW
GARBI KOMPUTERS GARBACZ  RENATA
MILEX SP.Z.O. SZCZECIN ZAKŁAD MIĘSNY GÓRZYCA
HURTOWNIA WIELOBRANŻOWA ROJAN GOŚCINO
PKS GRYFICE 
ZDZ TRZEBIATÓW
OŚRODEKWYPOCZYNKOWY„BOGDANKA”MRZEŻYNO
PGN i G
INSTALGLAZUR TRZEBIATÓW
BETMIX TRZEBIATÓW
MACIEJ ZIÓŁKOWSKI „OPTYK”
DRUKARNIA CORRGRAFF BOGDAN BIEŁOWICZ GRYFICE
AGENCJA OCHRONY OSÓB I MIENIA TOM Gryfice
POL-EXPANCE  KOLASIŃSCY
R F.H.U. „TRYGŁAW” STANISŁAW OMELAŃCZUK
TERMEX TRZEBIATÓW
APTEKA STAROMIEJSKA
JACEK NOWAK
ZAKŁAD PRALNICZY MIROSŁAW STASZKÓW
ZAKŁAD PRALNICZY TRZEBIATÓW
BIURO PODATKOWE JOLANTA KRZYŚ
CENTRUM OGRODNICZE LESZEK BURAK
BOGDAN STYRANKA
JAN  ŚLIWA
KWIACIARNIA  „KWIATOWA ULICZKA”
BAR  KORYTKO
PIEKARNIE: PAŃSTWA WOJCIECHOWSKICH, KREROWICZÓW, NIKUŁA, KURIATA
DEKORACJE I SPRZEDAŻ BALONÓW ELŻBIETA KAŹMIERSKA
ANDBUD ANDRZEJ CHODOROWSKI

 

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury dziękuje wszystkim przyjaciołom  za upieczenie przepysznych ciast, a Renacie Tracz, Dorocie Myca, Wandzie Bućko i Ewie Szoździe za przygotowanie stoiska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom za pomoc w przygotowaniu Święta Kaszy: Jednostce Wojskowej w Trzebiatowie oraz Świdwinie, pracownikom kuchni wojskowej, Trzebiatowskiemu Gangowi Motocyklowemu , Zarządowi Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Janowi, Magdalenie i Jackowi Handorom, Stowarzyszeniom: CHĄŚBA,  ARAMIS, „KRÓLEWSKI GAJ”, HORTUS OGRODY, „Wikingom Regi”, Przewodnikom PTTK „Baszta Kaszana” i „Wagant”, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Trzebiatowie, DPS Jaromin, Panu Arturowi Paskowi, Katarzynie Radomskiej, Katarzynie Mularz, Henrykowi Gmoch, oraz Marcinowi Nowakowskiemu za fachową i rzetelną „obsługę elektryczną”.

Dziękujemy uczciwym znalazcom za dostarczenie kilku telefonów i damskiej torebki z całą zawartością!

Zapraszamy za rok!