Nawigacja

Aktualności
XX Spotkanie Czterech Świec przed nami!

15 stycznia 2016 r. zapraszamy na XX Spotkanie Czterech Świec.
17.01.1997r. rozpoczęło się niezwykłe spotkanie. W pałacowej czytelni usiedli obok siebie wyznawcy czterech trzebiatowskich kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, grekokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Zapłonęły cztery świece- symbole czterech wyznań. Nieśmiało zaczęto śpiewać pierwsze kolędy, dźwięki bandury, życzenia duszpasterzy, jasełka, „Cicha Noc”. Pojawiły się słodkości świąteczne- makowce, babki, bułeczki drożdżowe nadziewane kaszą gryczaną, a nawet przysmaki kuchni śląskiej- makiełki.
To pierwszy Wieczór Kolęd. Pierwsze spotkanie to przede wszystkim wielka wzajemna ciekawość tego, co zaprezentują wierni innych kościołów, co zaśpiewają, jaką potrawę przygotują. Jeszcze niepewność, czy to jest możliwe, aby wspólnie spędzić ten wieczór.
Poznaliśmy WERTEP, czyli tradycyjne chodzenie z kolędą po domach z diabłem, śmiercią, a nawet… kibicem, szczadriłki- pieśni o charakterze świeckim, chociaż nawiązujące do narodzin Chrystusa, pieśni pasterza w wykonaniu Pastora Hansa udo Voglera.
Muzyka cerkiewna w wykonaniu chórów, śpiew a’capella, surowy, podniosły, nostalgiczny, ale i jasełka , pastorałki, gitara, fortepian i klasyczne kolędy, na wesoło, na ludowo śpiewa się tego wieczoru. Serdeczna, ciepła atmosfera ,świąteczny nastrój, piękne kolędy w różnych językach, polskim, niemieckim, ukraińskim, rosyjskim.
Trzebiatowskie Wieczory Kolęd z małej, kameralnej imprezy nieoczekiwanie zamieniły się w duże, medialne przedsięwzięcie. I być może Wieczory straciły na kameralności, ale ich przesłanie jest silne. Blask 4 świec to światło miłości, ciepła i tolerancji. Sąsiedzi lepiej się poznają i czują się jedną chrześcijańską rodziną. Na zakończenie spotkań wszyscy trzymając się za ręce śpiewają „Przekażmy sobie znak pokoju”. Takie spotkania wyzwalają w ludziach piękne uczucia zrozumienia, dobra, miłości.
Oby trwało to nie tylko tego jednego, magicznego wieczoru.

Zapraszamy 15 stycznia 2016 r.
godz.17.00
Pałac

A.Rzepecka

.