13 listopada 2015
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 (po 123 latach zaborów) ,zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
Jędrzej Moraczewski polski premier i minister komunikacji, inżynier kolejowy, kapitan saperów Legionów, działacz związkowy, polityk i publicysta opisał to słowami:
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)”
10 listopada 2015 r. Czytelnia Główna w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury wypełniona została po brzegi , a to za sprawą licznie przybyłych mieszkańców, chcących „śpiewająco” uczcić Święto Niepodległości. Po krótkim przypomnieniu najważniejszych faktów dotyczących historii święta i uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, jako pierwsze zaprezentowały się starszaki z Publicznego Przedszkola z ul.Waryńskiego. Ich znajomość patriotycznych wierszy i piosenki nagrodzono gromkimi brawami. Chór „Cantare” zaprezentował pieśni patriotyczne i wojskowe zagrzewające do walki o suwerenność, wolność, niepodległość Polski. Są wśród nich przyśpiewki partyzanckie z czasów II wojny światowej, pieśni legionowe, pieśni konspiracyjne żołnierzy wyklętych. Pieśni te są piękną lekcją polskiej historii, ale też źródłem wzruszeń i wspomnień („Marsz Sybiraków”, czy „Za Niemen tam precz!”). „Hej, hej ułani”, „Pierwsza kadrowa”, ”Piechota” czy „Jeszcze jeden Mazur dzisiaj” śpiewali wszyscy zebrani i był to chyba jeden z liczniejszych chórów, jakie można usłyszeć, jak zwykle w Pałacu, czy to przy okazji Święta 3 Maja, czy Bożego Narodzenia, czy też z okazji tak pięknego święta, jakim jest Dzień Niepodległości.
Dziękujemy nauczycielkom Agnieszce Czyż, Katarzynie Nowak, Katarzynie Bąk , Jolancie Kamińskiej, rodzicom za przygotowanie dzieci.
Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje Eugeniuszowi Nikuła za słodki poczęstunek.
.