Nawigacja

Aktualności
Wirtualne zwiedzanie wystawy w Galerii Feininger.

 

„Malarstwo na szkle” Leszek Król.

W piątek,6 marca, w Galerii „Feininger” w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbyło się otwarcie wystawy malarstwa na szkle Leszka Króla. Licznie zgromadzonym uczestnikom wernisażu znany kamieński plastyk opowiedział o swej twórczości oraz przyjaźni z Julkiem Wierzbickim, którego pamięci poświęcił wystawę w Pałacu.
Leszek Król urodził się 5 stycznia 1948 r. w Kamieniu Pomorskim. Jako absolwent miejscowego Liceum Pedagogicznego, po ukończeniu Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie i w 1974 r. gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, pracował początkowo jako instruktor w Kamieńskim Domu Kultury, a później, do 1985 r., nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej we Wrzosowie. Prace jego wrzosowskich uczniów zostały, nagrodzone na konkursie plastycznym w Tokio zdobywając złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal. W 1986 r. pracował jako metodyk nauczania plastyki w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. W latach 1986-1991 uczył w szczecińskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie był nauczycielem plastyki w szkołach na terenie miasta i gminy Kamień Pomorski, skąd w 2002 r. przeszedł na emeryturę. Prace Leszka Króla były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą – w Gdańsku, rodzinnym Kamieniu, Galerii EL w Elblągu, Brukseli, Poorvo w Finlandii, szwedzkim Malmö, Szczecinie, Sandomierzu, Dębnie Lubuskim, Gorzowie Wielkopolskim, Golczewie , trzykrotnie w kamieńskiej Galerii Sztuki Mundo Bizarro, w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Autor zaprezentował malarstwo na szkle (zwane witrochromią), którym intensywnie zajmuje się w ostatnich latach. W niełatwej sztuce witrochromii, która kojarzy się na ogół z artystami ludowymi, specjalizuje się jako jeden z niewielu profesjonalnych plastyków w kraju. Szklane oprawione w drewniane czy żeliwne ramy okienne prace przyciągają swoją wyjątkowością.