19 grudnia 2016
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności
W poniedziałek 19 grudnia w pałacowej Bibliotece Publicznej im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej, odbyły się warsztaty dziennikarskie oraz lekcja literacka, w której uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie. Prowadzącymi zajęcia z młodzieżą byli Pani Cecylia Judek oraz Pan Bogdan Twardochleb.
Pani Cecylia Judek jest sekretarzem naukowym Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, z zawodu zaś polonistką i bibliotekarką. Przez szereg lat zajmowała się kulturą młodzieżową, organizowała liczne wystawy plastyków wiejskich, spotkania teatralne, obozy filmowe, a także konferencje i spotkania literackie. Z okazji wizyty w Pałacu nad Młynówką przygotowała dla trzebiatowskiej młodzieży prezentację o jednym z patronów roku 2016 – Henryku Sienkiewiczu. Pani Cecylia zaprezentowała zebranym obszerną, lecz jak sama zaznaczyła „mocno skróconą” historię jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich. Wiele mogliśmy się dowiedzieć o losach pisarza, o jego życiu, miłościach, podróżach i pasji, jaką było pisanie. „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy” to tylko najsłynniejsze dzieła Sienkiewicza, ale nie zabrakło też opowieści o tych już nieco zapomnianych dziś, jak „Latarnik”, „Sachem”, „Wspomnienie z Maripozy” czy „Listy z podróży do Ameryki”, o których z wielką pasją opowiadał nasz gość. Nie zabrakło też wielu refleksji dotyczących dzisiejszych lektur, ale również tego dlaczego Sienkiewicz był i jest dla Polaków jednym z ważniejszych pisarzy w dziejach.
Drugie spotkanie prowadzone przez Pana Bogdana Twardochleba było poświęcone kunsztowi dziennikarskiemu oraz samej pracy reportera. Pan Twardochleb – dziennikarz, publicysta „Kuriera Szczecińskiego”, autor licznych reportaży, artykułów, felietonów i recenzji, uczestnik debat polsko-niemieckich, wyróżniony nagrodą „Publicysta Roku 1994” oraz „Dziennikarz roku 2014” podzielił się z naszą młodzieżą swoim wieloletnim doświadczeniem i opowiedział o tym, jak wygląda jego praca od strony niewidocznej dla zwykłego czytelnika. Mogliśmy dowiedzieć się m.in. dlaczego tak ważna jest „gazetka szkolna” i jak duży wpływ ma ona na przyszłych publicystów. Pan Twardochleb uczulił młodzież na to, aby już w szkołach przyszli dziennikarze starali się tworzyć pierwsze newsy i reportaże, ponieważ już na tym etapie w dużym stopniu doskonalą swój warsztat dziennikarski. Nasz gość opowiedział wiele ciekawych historii, z których dowiedzieliśmy się, jak ciężka jest praca dziennikarza i jak wygląda jego dzień roboczy przy okazji zaznaczając, że „dobry dziennikarz uczy się całe życie”.
Pani Cecylii Judek i Panu Bogdanowi Twardochlebowi bardzo dziękujemy za owocną wizytę, a przyszłym dziennikarzom życzymy połamania piór i zawrotnych karier w prasie i mediach.
Paweł Pawlonka