Nawigacja

Aktualności
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/tok/domains/archiwum-tok.pl/public_html/wp-content/themes/novelti/single.php on line 75
Wakacje pełne „Czytających podwórek”.

Wakacje dobiegły końca. W Bibliotece Publicznej im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury był to bardzo pracowity okres związany z realizacją projektu pod nazwą „Czytające podwórka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miał on na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z miejscowości wiejskich Gminy Trzebiatów. Z okazji inauguracji tego zadania odbyło się spotkanie z młodą pisarką Gają Kołodziej z Warszawy. Jest ona autorką już sześciu pozycji książkowych m.in. „Wystrzałowa licealistka”, „Wystrzałowa maturzystka” czy „Dżokej”. Przez okres wakacyjny raz w tygodniu bibliotekarze wraz z animatorami ze Stowarzyszenia Klanza wyjeżdżali do wybranych miejscowości, aby pokazać, że książka może być miłą formą spędzania wolnego czasu.
Odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Mrzeżyno, Mirosławice, Roby, Gołańcz Pom., Sadlno i Kłodkowo. Młodych mieszkańców z Jaromina gościliśmy w Pałacu. „Wesoły busik” dowoził także dzieci z wsi, które znajdują się w bliskiej odległości od miejscowości wyżej wymienionych. Z dużą radością i ciekawością dojechały dzieci z Rogowa, Lewic, Gąbina, Bieczyna, Gorzysławia, Siemidarżna, Gosławia, Rogoziny, Zapolic i Wlewa. Tematyka, która przewijała się przez wszystkie nasze podwórkowe spotkania dotyczyła ekologii, ochrony przyrody, zdrowego trybu życia. To właśnie wśród najmłodszych staraliśmy się zaszczepić racjonalne korzystanie z wody, energii czy pokazać jak należy segregować śmieci. Dzieci z Mirosławic, Lewic i Gąbina miały okazję poznać autora książki „Sposób na Elfa” czy „Straszyć nie jest łatwo” Pana Marcina Pałasza z Wrocławia. Popularną pisarkę Panią Barbarę Kosmowską przywitali uczestnicy zajęć w Gołańczy Pomorskiej. Pani Barbara pisze książki dla dzieci i młodzieży m.in. „Puszka” czy „Pozłacana rybka”.
Wspólne czytanie to okazja do rozwoju myślenia, ponieważ wysłuchane opowieści kształtują wyobraźnię dziecka. Miłą atmosferę na spotkaniach podczas wspólnego czytania wprowadzały wiersze Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renaty Teresy Korek, autorki książki pt.„Jechałam aleją światła”. Pani Dyrektor osobiście pojawiała się na spotkaniach, które to stawały się lekcjami przyrody w wydaniu literackim.
Ciekawe i pełne humoru zabawy integracyjne oraz zajęcia plastyczne przygotowało Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA oddział Białystok i Szczecin. Rysowanie, malowanie, wycinanie, projektowanie, lepienie, robienie baniek mydlanych, wszystko to tworzyliśmy z wielką pasją i radością. Wszystkie prace powstały z wykorzystaniem materiałów wtórnych tj. plastikowych butelek, rolek po papierze, drewnianych spinaczy, gazet, szarego papieru, filcu czy darów natury (liści, trawy, patyków). W programie znalazły się także zajęcia kulinarne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci same przygotowywały sobie posiłek ze zdrowych produktów, a były to kolorowe kanapki, sałatki warzywne i owocowe, szaszłyki, koreczki, pasty kanapkowe, waflowe ciasteczka czy babeczki. Wszystko wyglądało i smakowało przepysznie.
Priorytetem akcji „Czytające podwórka” jest idea związana z popularyzacją czytelnictwa. Uczestnicy „Czytających podwórek” na zakończenie zajęć otrzymali książkę wraz z zakładką. Po przeczytaniu mogą ją przekazać dalej lub wymienić na inną w punktach, gdzie została umieszczona półka z „Wędrującą książką”. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji co czwartkowych dwugodzinnych spotkań z książką sołtysom, radnym, proboszczom i opiekunom świetlic środowiskowych. Do zobaczenia za rok.

Projekt „Czytające Podwórka”, dofinansowany zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program : Promocja literatury i czytelnictwa – priorytet 2 – Promocja czytelnictwa oraz Starostwa Powiatowego w Gryficach.

.