20 grudnia 2013
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności, Wydarzenie, Wystawa
Pałac nad Młynówką, siedziba Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, zajmuje szczególnie ważne miejsce w przestrzeni publicznej, architektonicznej i historycznej miasta. Tysiące turystów, którzy co roku odwiedzają pałac, zachwycają się pełnymi klimatu wnętrzami i różnorodną działalnością kulturalną. Nie wszyscy są jednak świadomi, jak wiele historycznych postaci było związanych z pałacem.
Realizowany przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury projekt „Pomorze-postaci, miejsca, symbole” miał przybliżyć szereg miejsc i osób związanych z Trzebiatowem i Pomorzem. Ważnym elementem projektu jest wystawa „Damy Trzebiatowa, Pomorza i Europy”, obrazowo przybliżająca sylwetki czterech najsłynniejszych kobiet, które część swojego barwnego życia spędziły w Trzebiatowie. Wpisały się również w historię Pomorza i Europy. W ramach realizacji projektu odbyły się polsko-niemieckie warsztaty historyczne, podczas których uczestnicy odtwarzali detale i elementy ubiorów postaci. Projekty strojów zostały natomiast opracowane przez Akademię Umiejętności „TRADYCJA”.
18. grudnia odbyło się otwarcie długo wyczekiwanej wystawy. Podczas spotkania w Czytelni Głównej, dyrektor TOK-u Renata Korek mówiła o założeniach projektu, a dr Janina Kochanowska zaprosiła w świat mody sprzed wieków. Opowiedziała o losach czterech wyjątkowych postaci i ich odtworzonych strojach. Gawędzie towarzyszyła prezentacja multimedialna złożona z kilkudziesięciu archiwalnych i współczesnych fotografii. W holu górnym na gości czekały natomiast efekty wielotygodniowej pracy – stroje pałacowych dam.
Podziwiano dworski strój księżnej Anastazji składający się z podwójnej sukni o kroju, który wszedł w modę w 2 połowie XII w. i noszony był przez cały wiek XIII oraz barokowy, dworski strój księżnej Zofii Holsztyńskiej (oparty na ikonografii zgromadzonej w MN w Szczecinie), zgodny z panującą w Niemczech w okresie wojny trzydziestoletniej tendencją łączenia mody hiszpańskiej z elementami mody holenderskiej.
Dzisiejszym trzebiatowiankom przypadł do gustu także późnobarokowy strój dworski Marii Fiodorowny ukształtowany zgodnie z francuską modą z lat 70 – 80. XVIII w., inspirowaną wpływami wschodnimi, jak i strój Marii z Czartoryskich księżnej Wirtemberskiej należący do kręgu mody angielskiej, która stała się bardzo popularna na kontynencie już przy końcu lat 70. XVIII w. a w latach 80. stanowiła nieodzowny strój każdej wytwornej damy. Ekspozycji towarzyszą roll-upy ze szczegółowymi opisami poszczególnych sukien oraz postaci. Wiernie odtworzone stroje wraz z bezpłatną publikacją, która przedstawia losy słynnych kobiet, są znakomitym i atrakcyjnym sposobem poznania historii, kultury i mody różnych epok dla osób zwiedzających sale trzebiatowskiego pałacu, skrywającego niejedną tajemnicę sprzed wieków.
Piotr Żak