Nawigacja

Aktualności
Urodziny Marynki.

Niedzielny wieczór 11 marca 2018 r. zaproszeni goście mogli spędzić podczas uroczystości z okazji 250 rocznicy urodzin Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej, Patronki Biblioteki Publicznej przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Uroczystość rozpoczęła się otwarciem wystawy w Galerii „Feininger” pt.:„Piękno nieodkryte”- 50 lat Szczecińskiego Towarzystwa Kultury. Przybyłych gości powitała pani dyr. Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek i Marta Górska.

Kim była i jest dla nas do dziś Marynka? Jak powiedziałaby  Ania z Zielonego Wzgórza – jest bratnią duszą, dobrym duchem pałacu i „cichym wonnym fiołkiem” – jak określił ją Franciszek Kniaźnin. Jako osoba wielu talentów zostawiła po sobie cenne pamiątki m. in. listy, wiersze, pamiętniki, a jej powieść „Malwina czyli domyślność serca” uznano za pierwszą polską powieść psychologiczno-obyczajową napisaną przez kobietę. O barwnym życiu Marynki i jej otoczeniu w trzebiatowskim pałacu opowiedział kustosz naszego muzeum Piotr Żak.

W 2004 r. w piątą rocznicę nadania imienia Bibliotece kapituła ukonstytuowana przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury po raz pierwszy wręczyła statuetkę Błękitnej Damy. Jej pierwowzorem jest Patronka Biblioteki, a zaprojektował ją i wykonał artysta ceramik Franciszek Grabowski z Warniłęgu.

Jest to nagroda za kreowanie wizerunku trzebiatowskiej kultury, hojność w materialnym jej wspieraniu i wybitne zaangażowanie w życie kulturalne miasta. Obecnie statuetka jest dziełem artystów z Pracowni Ceramiki Unikatowej przy Barlineckim Ośrodku Kultury. Do tej pory tą nagrodą wyróżniliśmy 27 osób i instytucji.

Podczas uroczystości z okazji 250 rocznicy urodzin Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej do zaszczytnego grona dołączyła pani Maria Akida- wieloletni nauczyciel-bibliotekarz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie, opiekun szkolnego koła poetyckiego, od wielu lat zaangażowana w różnorodne działania Biblioteki Publicznej przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury:  spotkania autorskie, happeningi (np. „Noc w Bibliotece”, Ulica Poetów, Narodowe Czytanie), akcje :„Czytający Trzebiatów”, projekty :„Ogrody Marii Czartoryskiej – Trzebiatowskie Spotkania Literackie”, „Trzebiatowskie fascynacje czytelnicze” czy „Aktywna Biblioteka”, jurorka międzyszkolnych turniejów czytelniczych i konkursów literackich, członkini koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. Cenimy ją również  za jej wyjątkowe – serdeczne i inspirujące podejście do młodzieży. 

Statuetkę  Błękitnej Damy wręczyła przewodnicząca kapituły dyrektor Renata Teresa Korek. Gratulacje dla Marii Akidy złożyła dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta Jadwiga Jaworska.

Ku zaskoczeniu widzów w czasie uroczystości pojawiła się Maria Anna Czartoryska Wirtemberska, w której postać wcieliła się Justyna Mielniczuk uczennica Publicznego Gimnazjum w Trzebiatowie. Z okazji urodzin Jubilatce zadedykowaliśmy koncert w wykonaniu zespołu gitarowego „Dusznickie Aniołki” pod kierownictwem artystycznym Bartłomieja Marusika. Zespół powstał podczas VIII Zimowych Warsztatów Gitarowych w Dusznikach Zdroju organizowanych przez Pana Witolda Kozakowskiego. Obecnie w skład zespołu wchodzą: BEATA ATŁAS, KATARZYNA CHĘĆ, ADA DWORAK, MARZENA GOŁEMBIEWSKA, KAMIL GRESCHUTZ, JAKUB JAKUBCZAK, MARIANNA KOWAL, WOJCIECH MIZERA, JULIA PSZON.

Koncert został przyjęty przez słuchaczy z ogromnym entuzjazmem co odzwierciedlały gromkie brawa. Na zakończenie Jubilatka zdmuchnęła świeczki na torcie przygotowanym przez Piekarnię-Cukiernię Nikuła i zaprosiła gości na słodki poczęstunek.