Nawigacja

Aktualności
Turniejowe zmagania z historią

Wielowiekowe dzieje grodu nad Regą każdego roku zachęcają uczniów wszystkich szkół naszej gminy do udziału w Turnieju Wiedzy o Trzebiatowie. Uczestnicy rzetelnie przygotowują się do historycznych rozgrywek biorąc udział w różnotematycznych zajęciach edukacyjnych w pałacu oraz korzystając z licznych, dostępnych w pałacowej bibliotece materiałów. Wyłonieni podczas wstępnych, szkolnych eliminacji uczniowie startują następnie w finałowym konkursie w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury.

W tym roku odbył się on 4 marca, w 70. rocznicę zajęcia miasta przez wojska radzieckie. Zadania i konkurencje przygotowane przez organizatorów, jak zawsze były zróżnicowane i dotyczyły historii, kultury, sztuki, bogatego dziedzictwa naszego regionu. Nie zabrakło pytań dotyczących historii tej odległej, jak i współczesnej. Wiele emocji wzbudziła nie do końca prawdziwa opowieść o atrakcjach naszego miasta, w której drużyny musiały wskazać prawdziwe i fałszywe informacje. Trzeba było się również wykazać wiedzą o słynnych postaciach związanych z Trzebiatowem oraz o… zwierzętach, które w różnorodny sposób są obecne w przestrzeni miasta. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jak zwykle niezawodne Jury: Halina Szkudlarek-Feliksiak, Bożena Krzewicka oraz Kazimierz Rachański, przewodnicy z Klubu PTTK ,,Baszta Kaszana” w Trzebiatowie. Najbardziej zacięta rywalizacja miała miejsce wśród drużyn ze szkół podstawowych. Uczestnicy kolejny już raz zaskoczyli ogromną, szczegółową wiedzą i umiejętnościami. W kategorii szkół podstawowych (klasy I-III) I miejsce zajęli: Filip Smal, Ada Rachańska, Julian Patoła (SP nr 1 w Trzebiatowie), II – Aleksy Smal, Kacper Andrzejewski, Katarzyna Karelus (SP nr 1 w Trzebiatowie), a III – Hanna Soroka, Dominika Wnukiewicz, Bartosz Stępczyk (SP z ZSzOI w Mrzeżynie). Wśród drużyn ze szkół podstawowych klasy IV-VI zwyciężyli: Maksymilian Patoła, Kornelia Tatar, Martyna Jaroni (SP nr 1 w Trzebiatowie), II miejsce zdobyli: Izabela Idzi, Zuzanna Okrzyńska, Julia Osowska (SP z ZSzOI w Mrzeżynie), zaś na III miejscu uplasowali się: Artur Rzepecki, Dominika Harłożyńska i Weronika Jaworska ( SP nr 1 w Trzebiatowie). W kolejnej kategorii (szkoły gimnazjalne) laureatami zostali: Katarzyna Seńko, Aneta Markanycz i Klaudia Czekeryło (Gimnazjum z ZSzOI w Mrzeżynie), II miejsce uzyskali: Aleksandra Kulasek, Bartosz Jastrzębski i Marianna Kowal (Publiczne Gimnazjum w Trzebiatowie), a III miejsce: Justyna Jeleń, Emilia Tchoryk, Michał Maruszewski (Gimnazjum z ZSzOI w Mrzeżynie). Wyrównana walka trwała także wśród drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. I miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzebiatowie: Oliwia Oleszkiewicz, Beata Pawłowska i Martyna Marczak, II – Karolina Strąk, Justyna Sobótka, Klaudia Wojtaszek (ZSP w Trzebiatowie), III – Patryk Bagiński, Klaudia Kuryło i Anna Kałużna (Centrum Kształcenia Zawodowego w Trzebiatowie). Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji turniejowych zmagań z intrygującą przeszłością naszego miasta i okolic.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury dziękuje p. Renacie Garbacz za dofinansowanie nagród dla laureatów Turnieju Wiedzy o Trzebiatowie.