Nawigacja

Aktualności
Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury w projekcie ŚLADAMI NORBERTANÓW.

„Spotkaniem z Anastazją – fundatorką klasztorów norbertańskich” Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury rozpoczęło cykl działań w ramach zadania ŚLADAMI NORBERTANÓW dofinansowanego ze środków Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego  Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Wszystkich uczestników ( 18.09.) powitała przewodnicząca TTK Renata Teresa Korek, która przedstawiła harmonogram spotkań, zapraszając na objazd naukowy oraz wykład o klasztorze w Białobokach.

 Następnie koordynator historyczny dr Janina Kochanowska wprowadziła nas w epokę księżnej Anastazji, córki Mieszka III Starego, księcia wielkopolskiego i księżnej kijowskiej Eudoksji. Anastazja była wnuczką Bolesława Krzywoustego i miała zaledwie 13 lat gdy wyszła za mąż za księcia szczecińsko – uznamskiego Bogusława I. Małżeństwo miało dwóch synów Bogusława II i Kazimierza II.

Po śmierci męża Anastazja jako regentka prowadziła rozważną politykę, sprawując opiekę nad synami i zarządzając państwem przebywając w stołecznym Uznamie. W 1224 r., księżna Anastazja funduje klasztor żeński norbertanek, przekazując na potrzeby zakonnic część swej oprawy wdowiej: tj  gród w Trzebiatowie i 27 wsi. Przypuszcza się, że księżna ostatnie lata swego długiego życia spędziła wśród zakonnic w Wyszkowie i jako fundatorka klasztoru została tam pochowana w 1242 roku. Dr Kochanowska oprócz postaci księżnej przedstawiła także życie codzienne w XIII wieku. Na przykładzie zachowanych murów parteru ukrytych pod skrzydłem północnym dzisiejszego pałacu możemy przypuszczać jak wglądał ówczesny dom księżnej, który miał wymiary 36m x 9m. Można założyć, że wyposażenie domu księżnej Anastazji nie odbiegało znacznie od XII – XIII wiecznych standardów i znalazły się w nim: ława, składany stół na krzyżakach, skrzynie, tron, czy ławy- łoża. Księżna Anastazja zapewne nosiła modne w ówczesnych czasach szaty. Na przykładzie gotyckiej figury  Regelindy( córka Bolesława Chrobrego) znajdującej się w  katedrze naumburskiej możemy przypuszczać że był to gorset, koszula płócienna, tunika i wierzchnia suknia  z bardzo szerokimi rękawami.

Podczas spotkania otwarta została stała ekspozycja poświęcona postaci księżnej Anastazji na tle epoki (pałacowy hol na I piętrze) oraz promocja ulotki dotyczącej księżnej i jej fundacji klasztornych. Przy Pałacu odsłonięta została tablica informacyjna upamiętniająca  Anastazję. Na zakończenie zeszliśmy do  pałacowej piwnicy mieszczącej się w skrzydle północnym pałacu, aby zwiedzić relikty domu księżnej Anastazji.