Nawigacja

Aktualności
Trzebiatowskie Święto Kaszy 2015

Już po raz XVIII kasza i słoń, symbole naszego miasta były bohaterami dnia. Organizatorem Trzebiatowskiego Święta Kaszy jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury Współorganizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie, Wikingowie Regi, Mrzeżyńskie Centrum Sportu, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Trzebiatowski Gang Motocyklowy, Stowarzyszenie Królewski Gaj. Patronat honorowy objął Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. Patronat medialny: TVP Szczecin, Radio Koszalin, Radio Plus Gryfice, Trzebiatowska Gazeta Regionalna, Gryfickie Echa, Tygodnik Regionalny Echo, Gryfickie info, Superportal 24,Temat info.
Nasze świętowanie rozpoczęliśmy pod Basztą Kaszaną gdzie po wysłuchaniu legendy jak to miska kaszy uratowała Trzebiatów, symbolicznej obrony przed atakiem gryficzan dokonał burmistrz Trzebiatowa. Rozbite fragmenty misy uczestnicy happeningu zabrali ze sobą na szczęście. Spod baszty barwny korowód dzieci, szczudlarzy, wojów, mieszkańców i turystów przeszedł pod pałac. Na przedzie dumnie „kroczyła” bohaterka innego ważnego wydarzenia w dziejach Trzebiatowa – słonica Hansken. Dźwięk hejnału, napisany dla Trzebiatowa przez prof. Waleriana Pawłowskiego i wypuszczone w niebo kolorowe baloniki były sygnałem Inauguracji Święta Kaszy, której dokonali burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz i dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek. Klucz do bram miasta przekazano wojom. Dzieci uczestniczące w warsztatach średniowiecznych prowadzonych przez Czesławę Wysokińską ze Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów CHĄŚBA, przy akompaniamencie Stanisława Mazurka zaprezentowały tańce wczesnośredniowieczne. Uczczono również minutą ciszy pamięć powstańców warszawskich w 71. rocznicę powstania.
W ogrodach pałacowych na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji. Na placu trwały animacje, zabawy, gry dla dzieci prowadzone przez szczudlarzy z Teatru Gry i Ludzie. Odbywały się pokazy wczesnośredniowiecznych wojów MOHORTA: obozowisko, walki, pojedynki, konni wojowie, a także wypiekano smaczne podpłomyki. Jarmark Norbertański, podczas którego barwnie prezentowały się stoiska rękodzielników, twórców regionalnych, już na stałe wrósł w krajobraz Święta Kaszy. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury przygotowało ciasta i pierniki norbertańskie, które otrzymały w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo- smaki regionów” na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy PERŁĘ 2012. „Pomorscy kucharze” serwowali regionalne potrawy, a na Ulicy Kapeluszników czekał bogaty wybór sukien i kapeluszy, które zachwycały odwiedzających. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się kasza po rycersku, kolejny symbol Święta, której wydano ok. 4000 porcji. Jak zwykle smaczna, bogato okraszona i podawana przez znamienitych gości: Burmistrza, dyrektor TOK, członków Trzebiatowskiego Gangu Motocyklowego, Radnych. Przepisów na jej wykonanie pojawia się wiele, ale ten jedyny jest pilnie strzeżony przez Jednostkę Wojskową w Trzebiatowie i oczywiście kucharzy z kuchni wojskowej. Tylko w ich wykonaniu jest ona tak przepyszna i niepowtarzalna. I znów okazuje się, że trzeba gotować jej jeszcze więcej! Odbyła się gra miejska prowadzona przez Przewodników PTTK BASZTA KASZANA – „Poszukiwanie skarbu Anastazji”. Gra została opracowana przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury. W grze wzięło udział 7 drużyn składających się z turystów, osób odwiedzających Trzebiatów. Chętni zgłaszali się do przewodników, którzy przyjmowali zapisy, odbyli wyprawę szlakiem zabytków Trzebiatowa.Po zdobyciu poszczególnych punktów pozostało odnaleźć skarb ukryty na terenie ogrodów pałacowych. Udało się to drużynie z Warszawy, Annie Klaczyńskiej z synami.
Rozstrzygnięto konkurs na „Limeryk o Trzebiatowie” w kategorii dzieci i młodzież przyznano dwa pierwsze miejsca: Milenie Bies (Berkanowo) i Kamilowi Zienowiczowi (Trzebiatów),w kategorii dorośli I Tadeuszowi Charmuszko z Suwałk.
W konkursie kulinarnym ,,Kaszane przysmaki”, w którym nagrody ufundował i wręczał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i dyrektor TOK Renata Korek.Jury przyznało: I miejsce Natalii Tomaszewskiej („Kasza rybaka”), II- Beacie Drążczyk („Torcik jaglano- brzoskwiniowy”), III- Beacie Basta („Schab z kaszą w kapuście”. Wyróżniono: Jadwigę Maciejewską („Papryczki z kaszą perłową”), Jarosława Krawczyka („Zapiekanka kaszy”),Małgorzatę Zielińską („Pęczakowa fasolka Babci Władzi”),Sylwię Klimowską („Gołąbki z kaszą i pieczarkami”), Stanisławę Kuskę („Pierogi z kaszą gryczaną i boczkiem”). Do konkursu zgłoszono 22 potrawy, „wariacje na temat kaszy”: sałatki łagodne i pikantne, kaszę po rycersku w papryce, kaszę po meksykańsku, gołąbki kaszane, w liściach z kapusty, a nawet lipy, pierogi, krokiety…Okazuje się, że z kaszy można przygotować wiele smacznych potraw. Gratulujemy!
Przypłynęli kajakarze, biorący udział w spływie „O misę kaszy” Regą z Borzęcina do Trzebiatowa, organizowanym przez „Wikingów Regi”. Zwycięzcami okazali się…piraci, którym kasza bardzo smakowała. Muzeum Pałacowe zaprosiło na magiczną podróż w czasie i na wystawy malarstwa Jakuba Malinowskiego „Punkt widzenia” i „Sochocińskie guziki”.
Na scenie muzycznej wystąpiły zespoły: ”TRZEBIATOWIACY, „CZERWONA RÓŻA, IGOR SZCZĘŚLIWY I ANNA , „KLIF”. W części wieczornej publiczność rozkołysał NORBI z towarzyszeniem BARTKA z zespołu „COOLERS” a w rytm największych przebojów RAFAŁA BRZOZOWSKIEGOTak blisko”, „Nie mam nic”, „Za mały świat” bawiła się świetnie liczna zebrana publika, która śpiewała razem z nim.
Na zakończenie Trzebiatowskiego Święta Kaszy” jak zwykle spotkanie z pełnym magii, zjaw, symbolicznych postaci spektaklem w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic, a w pałacowych oknach tradycyjnie ukazała się Biała Dama. Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Swoje spektakle prezentował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski i za granicą. Ostatnim akcentem był spektakularny i piękny pokaz sztucznych ogni w wykonaniu Firmy POL-EXPANCE Kolasiński Krzysztof, Kolasiński Marek.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim, którzy wsparli Święto Kaszy, a są to:
SPONSOR GŁÓWNY – „SPECJAL”
SPONSORZY:
BURCO
BANK PKO BP
WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE
Bank PeKaO S.A
INTERMARCHE AMADORA Sp.z.o.o
EKOSTROM
TOMASZ KALISIAK „EKOENERGY”
MŁYNY STOISŁAW
GMINNA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA ORAZ WSPÓŁPRACOWNICY
BOEM – BORODZIUK
HURTOWNIA WIELOBRANŻOWA ROJAN GOŚCINO
KAPITAN NAVI
PKS Gryfice
MAKINVEST SZCZECIN
POL -EXPANCE Kolasińscy
Agencja Ochrony TOM Gryfice
STADNINA KONI NOWIELICE
APTEKA STAROMIEJSKA
PRB Nowogard
TERMOPLUS Sp.z o.o.
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO
ZIÓŁKOWSKI MACIEJ
APTEKA NOVA
SANDRA SPA
BAR KORYTKO
ZESPÓŁ KLIF
MIRBUD
VENUS
FAMASTA
DRUKARNIA CORRGRAFF
PUBII ECOL B KOKOLUS DZIWNÓWEK
PZU SOBIERALSKI ARKADIUSZ
OMELAŃCZUK TERESA
PPHU RJ 7 REMIGIUSZ KAŹMIERCZAK
JACEK NOWAK
KRZYSZTOF WASILEWSKI
BAR TO -TU RUTA
PRZEDSIĘBIORSTWO HANDL.”MAX” PAWŁOWSKA
BIURO ART.GRYFICE
ANDRZEJ CHODOROWSKI
SKLEP SPORTOWY- JAROSZEWICZ
SEBASTIAN PALOC
SUS PAWEŁ WOŹNIAK
ZAKŁAD PRALNICZY STASZKÓW
SZAFRAŃSKI GRZEGORZ
CENTRUM OGRODNICZE LESZEK BURAK
GARBACZ RENATA
BOGDAN STYRANKA
ELŻBIETA TWARZYŃSKA
JAN ŚLIWA
ROMAN BEREŻAŃSKI
Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu Święta Kaszy: Jednostce Wojskowej w Trzebiatowie oraz Świdwinie, pracownikom kuchni wojskowej, Janowi i Jackowi Handorom, Marcinowi Czerwińskiemu i Henrykowi Gmoch,  Trzebiatowskiemu Gangowi Motocyklowemu.
A.Rzepecka

Biała Dama, pokaz sztucznych ogni