Nawigacja

Aktualności
Trzebiatowskie Święto Kaszy 2014

 

Organizatorem XVII Trzebiatowskiego Święta Kaszy jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury.

Współorganizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie, Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury, Mrzeżyńskie Centrum Sportu, Trzebiatowska Organizacja Turystyczna Ujście Regi, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Lokalna Grupa Działania GRYFLANDIA, Trzebiatowski Gang Motocyklowy.

Patronat honorowy: Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Patronat medialny: TVP Szczecin, Radio Koszalin, Radio Plus Gryfice, Kurier Szczeciński, Nev Gmina Trzebiatowska, Trzebiatowska Gazeta Regionalna, Gryfickie Echa, Tygodnik Regionalny Echo, Gryfickie info, Superportal 24, Infoludek.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy pod Basztą Kaszaną gdzie po wysłuchaniu legendy jak to miska kaszy uratowała Trzebiatów, opowiedzianej przez Czesławę Kruczkowską ze „Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów Chąśba”, symbolicznej obrony przed atakiem gryficzan dokonał burmistrz Trzebiatowa. Rozbite fragmenty misy uczestnicy happeningu zabrali ze sobą na szczęście. Spod baszty barwny korowód: motocyklistów Trzebiatowskiego Gangu Motocyklowego, wojów, dzieci, szczudlarzy przeszedł ulicami pod pałac. Oczywiście na przedzie dumnie „kroczyła” bohaterka innego ważnego wydarzenia w dziejach Trzebiatowa – słonica Hansken, znany już doskonale symbol naszego miasta.

Dźwięk hejnału, napisany dla Trzebiatowa przez prof. Waleriana Pawłowskiego był sygnałem Inauguracji Święta Kaszy, której dokonali burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek, wraz z zaproszonymi gośćmi. Klucze do bram miasta przekazano wojom. Pastor Hans Udo Vogler życzył wszystkim dobra, szczęścia, pokoju, wręczając symboliczne świece.

W ogrodach pałacowych na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji. Na placu trwały animacje, zabawy, gry prowadzone przez szczudlarzy. Odbywały się pokazy wczesnośredniowiecznych wojów MOHORTA: obozowisko, walki, pojedynki, konni wojowie i….tańce wczesnośredniowieczne, przy akompaniamencie Stanisława Mazurka, wykonane przez dzieci uczestniczące w warsztatach historycznych. Jarmark Norbertański, podczas którego barwnie prezentowały się stoiska rękodzielników, twórców regionalnych, już na stałe wrósł w krajobraz Święta Kaszy. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury przygotowało ciasta i pierniki na stoisku norbertańskim, „Pomorscy kucharze” serwowali regionalne potrawy, a na Ulicy Kapeluszników bogaty wybór sukien i kapeluszy zachwycał odwiedzających. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się kasza po rycersku, kolejny symbol Święta, której wydano ok. 4000 porcji. Jak zwykle smaczna, bogato okraszona i podawana przez znamienitych gości. Przepisów na jej wykonanie pojawia się wiele , ale ten jedyny jest pilnie strzeżony przez Jednostkę Wojskową w Trzebiatowie i oczywiście kucharzy z kuchni wojskowej. Tylko w ich wykonaniu jest ona tak przepyszna i niepowtarzalna.

Podczas tegorocznego Święta Kaszy inne, smaczne potrawy z kaszy gotował Daniel Olas (aktualnie Szef Kuchni, Kierownik Gastronomii Hotelu Wellness Pro-Vita w Kołobrzegu), który jest pasjonatem nowoczesnej i zdrowej kuchni. Uwielbia kuchnię staropolską w połączeniu z najnowszymi trendami i wraz z Dawidem Szkudlarkiem (kucharz z zamiłowania, obecnie szef kuchni regionalnej restauracji w Folwarku Folińscy nieopodal Gorzowa Wielkopolskiego), serwowali pyszności z kaszy.

Odbyła się gra miejska prowadzona przez Przewodników PTTK BASZTA KASZANA – „Poszukiwanie skarbu Anastazji”. Gra została opracowana przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury. W grze wzięło udział 7 drużyn składających się z turystów, osób odwiedzających Trzebiatów ( z Warszawy, Stargardu Szczecińskiego, Dębicy, Szczecina, Grzybowa, Czarnowa). Chętni zgłaszali się do przewodników, którzy przyjmowali zapisy, odbyli wyprawę szlakiem zabytków Trzebiatowa. Po zdobyciu poszczególnych punktów pozostało odnaleźć skarb ukryty na terenie ogrodów pałacowych. Udało się to drużynie z Czarnowa w składzie: Tomasz, Ula, Teresa Berent. Swój kolorowy, radosny happening zaprezentowały Panie z Krajowego Stowarzyszenia Aramis z Trzebiatowa, a Grzegorz Szymański( strongman) pokazał swoją siłę ciągnąc słonia z licznymi pasażerami.

Rozstrzygnięto konkurs na limeryk o Trzebiatowie – I miejsce przyznano Arturowi Kozłowskiemu z Ząbkowic Śląskich za cykl 19 „kompletnie pokaszanionych limeryków z całego świata”. W konkursie kulinarnym ,,Kaszane przysmaki”, w którym nagrody ufundował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a wręczali dyrektor Renata Korek i burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz, jury przyznało: I miejsce Helenie Żak (Przysmak strażnika Tymo), II- Jadwidze Maciejewskiaj (Potrawka z pęczaku), III- Marioli Paszczyk (Żeberkowy przysmak). Wyróżniono: Grażynę Bodnar (Zapiekanka z kaszy), Katarzynę Rychter (Gołąbki z dzika z kaszą gryczaną w sosie kurkowym),Małgorzatę Zielińską (Pęczakowy zawrót głowy), Elżbietę Cybak (Paprykarz Bogusia), Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów Chąśba (Kasza po słowiańsku). Pozostałe osoby otrzymały nagrody pocieszenia ufundowane przez Młyny Stoisław.

Muzeum Pałacowe zaprosiło na wystawy i magiczną podróż w czasie i przeżyło prawdziwe oblężenie.

Na scenie muzycznej wystąpiły zespoły i soliści TRZEBIATOWIACY, Sunim, LORES, Igor Szczęśliwy, Krzysztof Majchrzak, 4 INT. W części wieczornej publiczność wspaniale bawiła się podczas koncertów ZBIGNIEWA WODECKIEGO I ZESPOŁU RED LIPS. Przed północą rozpoczął się pełen magii, zjaw, symbolicznych postaci spektakl

w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic, a w pałacowych oknach tradycyjnie ukazała się Biała Dama. Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Swoje spektakle prezentował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski i za granicą. Na zakończenie uczestnicy Święta Kaszy podziwiali przepiękny pokaz sztucznych ogni w wykonaniu Firmy POL-EXPANCE Kolasiński Krzysztof, Kolasiński Marek.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim, którzy wsparli Święto Kaszy, a są to:

LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „GRYFLANDIA” – GRYFICE

STADNINA KONI NOWIELICE,

AMADORA TRZEBIATÓW

BANK PKO ,

PP KAPITAN NAVI S.C W TRZEBIATOWIE,

MŁYNY STOISŁAW,

ZAKŁAD MIĘSNY GÓRZYCA,

EKOSTROM SP Z O.O W POZNANIU,

MAKINVEST SP Z O.O. SZCZECIN,

TERMOPLUS SP Z O.O. W TRZEBIATOWIEZ

„POL – EXPANCE” K.E.KOLASIŃSCY – KOBYLANKA ,

DRUKARNIA CORRGRAF Bogusław Biełowicz

CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO WZDZ W TRZEBIATOWIE

AGROSTAR SP Z O.O SADLNO ,

OZPU HENRYK SOSNÓWKA – GRYFICE

HURTOWNIA WIELOBRANŻOWA ROJAN GOŚCINO,

AGENCJA OCHRONY OSÓB I MIENIA TOM GRYFICE

GMINNA SPÓŁDZIELNIA „SAMOPOMOC CHŁOPSKA” I PRACOWNICY,

ECO-SERWIS ROMAN ELEMINOWSKI – TRZEBIATÓW,

ZAKŁAD ELEKTRYCZNO – METALOWY ”BOEM” JAN BORODZIUK – TRZEBIATÓW,

FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA K.GRABOWIECKI W GRYFICACH

APTEKA STAROMIEJSKA URSZULA MEDYŃSKA – TRZEBIATÓW

ZAKŁAD USŁUG OGÓLNOBUDOWLANYCH I INST P. KOKO – DZIWNÓWEK

EKOENERGY TOMASZ KALISIAK – SZCZECIN

KRONEEN GRĄDY K/GRYFIC

PKS GRYFICE

SANDRA JANUSZ ZALEWSKI I SPÓŁKA – POGORZELICA

PH ARMALORD AGATA KROP – POŁCYN ZDRÓJ „APTEKA NOVA” W TRZEBIATOWIE

FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA „TRYGŁAW „ STANISŁAW OMELAŃCZUK W TRZEBIATOWIE

KRZYSZTOF WASILEWSKI – TRZEBIATÓW

PEDROBUD” – CERKWICA

RENATA GARBACZ-„ GARBI COMPUTERS „- TRZEBIATÓW,

PROVIDENT,

PASTOR HANS UDO – VOGLER,

PENSJONAT „POD WOZEM”,

CENTRUM OGRODNICZE – BURAK LESZEK – TRZEBIATÓW

BIURO-ART. ŻANETA SIKORSKA – GRYFICE

GOSPODARSTWO ROLNE SZAFRAŃSKI ROMAN,

LESZEK MOSLER – TRZEBIATÓW,

SKLEP SPORTOWO –WĘDKARSKI JANUSZ JAROSZEWICZ – TRZEBIATÓW

ZAKŁAD PRALNICZY W TRZEBIATOWIE,

IWONA KRUPIELEWICZ – TRZEBIATÓW,

DERKOWSKA LEOKADIA – TRZEBIATÓW,

ŚLIWA LIDIA ,JAN – ZPUH „ŚLIW-PLAST” TRZEBIATÓW,

KWIACIARNIA – TWARZYŃSKA ELŻBIETA- TRZEBIATÓW,

FIRMA HANDLOWA „STAL-BET”K.MAĆKOWIAK-PINKUS –TRZEBIATÓW,

SKLEP MIĘSNY JADWIGA BARANEK,

SOBIERALSKI ARKADIUSZ PZU – TRZEBIATÓW

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu Święta Kaszy:

Jednostce Wojskowej w Trzebiatowie oraz Świdwinie, pracownikom kuchni wojskowej, Janowi i Jackowi Handorom,Piekarniom:Romana Bereżańskiego i Eugeniusza Nikuły,Marcinowi Czerwińskiemu i Henrykowi Gmoch.