Nawigacja

Aktualności
Trzebiatów podziękował za zebrane plony.

   Dożynki to nasza piękna narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej , jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb.
   Dożynki Gminne w Trzebiatowie, rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna za zebrane plony, której przewodniczył Ks. Jan Uzdowski. W Sanktuarium MNMP powitano delegacje wieńcowe z Gminy Trzebiatów. Burmistrz, Radni i Starostowie dożynek przekazali przepiękne bukiety kwiatów, kosz z darami i dożynkowe chleby na ręce księdza Jana. Po uroczystościach korowód dożynkowy prowadzony przez zespół ludowy „Czerwona Róża” przeszedł ulicami miasta na stadion, gdzie miały miejsce tegoroczne dożynki. Piękna , słoneczna pogoda sprzyjała, mieszkańcy gminy tłumnie przybywali na święto plonów. 
  Starościna i Starosta dożynek – Pani Monika Malec (Kłodkowo) i Pan Mateusz Kowalczyk (Chomętowo) przekazali bochny chlebów gospodarzowi święta plonów Burmistrzowi Józefowi Domańskiemu i Ks. Janowi Uzdowskiemu, a następnie odbył się ceremoniał dzielenia chlebem wśród wszystkich zebranych na tegorocznych dożynkach, przez zaproszonych gości ,przy akompaniamencie zespołu „Trzebiatowiacy”. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe i biesiadne „Czerwona Róża„,”Trzebiatowiacy”, ”Kukułeczka”, „Dar-Ton” i „KEX”, a także Krajowe Stowarzyszenie Aramis i solistki z zespołu „Bursztynki”- Wiktoria Kopaczewska, Laura Domańska, Maja Konieczka.

Poszczególne sołectwa prezentowały swoje wieńce. Cieszymy się, że biorący udział w tym konkursie pielęgnują tę piękną tradycję i wkładają wiele pracy, trudu , aby zaprezentować tak piękne dzieła sztuki. Spośród 10 wieńców (Białoboki, Chomętowo, Gołańcz Pom. I, Gorzysław, Gosław, Kłodkowo, Lewice, Mirosławice, Siemidarżno, Włodarka), jury Danuta Merło, Irena Pietrzykowska, Michał Andrzejewski przyznało:

I miejsce-Lewice, II- Mirosławice, III- Gosław.

Sołtysi brali udział w konkursie na „Super sołtysa”. To przede wszystkim sprawdzenie ich …poczucia humoru, bowiem konkurencje są na wesoło i nie całkiem poważne, np. rozwiązanie supłów, odwijanie lizaków , czy też „quiz wiedzy rolniczej i nie tylko”, oraz …dojenie krowy na czas.

I miejsce zajęła P. Monika Malec (Kłodkowo), II- Andrzej Sobczak Gosław, III –Violetta Hryniewicz (Rogozina-Zapolice).

Każdy mógł spróbować różnych potraw : zup ,bigosów, domowych ciast, pierogów, pajdy ze smalcem, dziczyzny oraz innych tradycyjnych przysmaków serwowanych przez Burmistrza i Sołtysów oraz Powiat Gryficki. Na Jarmarku Dożynkowym odbywały się m.in. warsztaty artystyczne  (Uniwersytet III Wieku), pokazy rękodzielników. Atrakcją było „Małe ZOO”, gdzie można było zobaczyć zwierzęta hodowane przez Pana Stefana Steca z Trzebusza i pokaz przepięknych gołębi (Szczeciński Związek Hodowców Gołębi Rasowych Oddział w Trzebiatowie).
  Organizatorem dożynek była Gmina Trzebiatów, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Sołectwa Gminy Trzebiatów, Referat Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, współorganizatorami: Parafia MNMP w Trzebiatowie, Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Krajowe Stowarzyszenie Aramis w Trzebiatowie.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu i uatrakcyjnieniu Dożynek Gminnych: P. Janowi, Jackowi Handorom, Zarządowi Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ościęcinie,  Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, Krajowemu Stowarzyszeniu Aramis, Stadninie Koni Nowielice, P. Dorocie Zielińskiej, Renacie Garbacz, Władysławowi Figlowi, Edwardowi Krychowiakowi, Stefanowi Stecowi, Józefowi Mierzwie (Gospodarstwo Agroturystyczne Goliat  Rogozina), Sołtysom, sołectwom, zespołom, wystawcom, rękodzielnikom, Komendantowi Komisariatu Policji, Komendantowi Straży Miejskiej i Prezesowi Straży Pożarnej, Dowódcy Jednostki Wojskowej w Trzebiatowie.