Nawigacja

Aktualności
Tradycje wielkanocne.

Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe. Wraz z Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Dawniej zwana „Kwietną” lub „Wierzbową”, stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. Symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową święcimy tzw. palemki. Są one wykonane z gałązek wierzby, ozdobionych bukszpanem i kwiatami.
  W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania jajek. Podczas warsztatów uczyliśmy się zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali techniki rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Nasi goście m.in: Marlene Vogler z Niemiec, Pani Zofia Minko, Pani Józefa Wąśniewska, Pani Barbara Nowacka, Pani Elżbieta Bednarczyk, to mistrzynie malowania jajek, które co roku przyjmowały nasze zaproszenie i zawsze znalazły czas, aby podzielić się swoimi umiejętnościami. Uczestnikami warsztatów były dzieci ze swoimi rodzicami, babciami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, studentki Uniwersytetu III Wieku, Panie z Koła Emerytów, dzieci z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie. Było więc międzynarodowo i wielopokoleniowo.
I jeszcze nie raz się spotkamy!
Dziś proponujemy wspomnienia sprzed lat i namawiamy do malowania pisanek.

Potrzebujemy:
1. jajka – najlepiej białe
2. metalowy spodeczek
3. wosk pszczeli
4. patyczek drewniany z końcówką do „pisania” (końcówką jest wbity w jeden koniec patyczka maleńki gwoździk lub szpilka – im mniejszy łepek, tym delikatniejszy wzór pisanki otrzymamy)
5. cebulak – w garnku (najlepiej takim, którego nie będzie nam żal, jeśli się zniszczy) gotujemy wodę z łupinami cebuli (oddzielnie łupiny z cebuli czerwonej i żółtej – otrzymamy na końcu dwa kolory pisanek) lub gotowe farbki do jaj.
Zamiast zwykłych barwników dostępnych w sklepach możemy zrobić własne, np. z łupków cebuli, kory olchy, orzecha włoskiego. Jajko ugotowane w obierkach z cebuli farbuje się na brązowo, w korze olchy da nam kolor czarny, w korze jabłoni – żółty, w zbożu ozimym – zielony, a orzech włoski da nam barwę ciemnego brązu.

Wykonanie pisanek.
Jajka należy najpierw ugotować i poczekać, aż wystygną.
Na palniku stawiamy metalowy spodeczek i wrzucamy kawałki wosku pszczelego. Czekamy aż się dobrze rozgrzeją (nie możemy doprowadzić do dymienia).
W rozgrzanym wosku maczamy metalową końcówkę patyczka i szybkim ruchem robimy kreskę (wzór) na jajku (jajo powinno być ogrzane do temperatury pokojowej, a ręce umyte i czyste – jakikolwiek tłuszcz powoduje, że wosk się nie przyjmuje do skorupki jajka).
„Upisane” jajka odkładamy do miseczki.
Gotowy cebulak studzimy i przecedzamy, aby usunąć łupiny z cebuli.
Do zimnego (to ważne) wkładamy delikatnie jajka i stawiamy garnek na wolnym ogniu. Cały proces farbowania polega na tym, że farba z cebulaku przyjmuje się w miejsca na jajku, gdzie nie ma wosku, w gorącym cebulaku wosk odpada i pozostaje jasny wzór. Jajka gotujemy bardzo ostrożnie, aby nie popękały.
Wyjmujemy, wycieramy ściereczką z resztek wosku, nacieramy odrobiną oliwy, aby błyszczały i odkładamy do wystygnięcia.
Powodzenia i do zobaczenia w Pałacu.