Nawigacja

Aktualności
„Tajemnice mody sprzed wieków”

Od 6 do 8 listopada w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbywały się polsko – niemieckie warsztaty historyczne w ramach projektu „Pomorze – postaci, miejsca, symbole”, który jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania). W ramach warsztatów, pod kierunkiem dr Janiny Kochanowskiej z Akademii Umiejętności „Tradycja” odwzorowane zostały elementy ubiorów kobiet związanych z trzebiatowskim pałacem i Pomorzem. Na podstawie zachowanych źródeł ikonograficznych opracowane zostały również detale, które zostaną wykorzystane do rekonstrukcji strojów noszonych przez księżną Anastazję (córkę Mieszka III Starego, żonę księcia Bogusława I), księżną Zofię von Schleswig-Holstein (żonę księcia Filipa II), księżną Marię z Czartoryskich Wirtemberską oraz carycę Marię Fiodorowną (urodzoną jako Sophia Dorothea Augusta Luisa von Württemberg).

Podczas trzydniowych warsztatów wspólnie z rękodzielnikami z SCHATZHÜTER Volkskunst- und Kulturzentrum e. V.  przygotowywaliśmy koronkowy kołnierz i mankiety, haftowany szal, torebkę, biżuterię, sakiewkę, pas, elementy dekoracji sukien: wstawki i zdobienia. Wzorując się na materiałach ikonograficznych wykonywaliśmy pracochłonne i efektowne detale np. koronką klockową, frywolitką, haftem czy szydełkując. Z zachwytem obserwowaliśmy koronki klockowe Barbel Pöle, która tworzy je od ponad dwudziestu lat, wzorując się również na XVII i XVIII wiecznych schematach.

Uczestników warsztatów zaprosiliśmy także na spacer szlakiem zabytków Starego Miasta. Poznali m.in. tajemniczą historię sgraffito, czyli pochodzącego z 1639 roku wizerunku słonicy, „Hansken”, który widnieje na ścianie jednej z kamienic. Odwiedziliśmy również kościół Mariacki, w którym duże zainteresowanie wzbudziły zachowane płyty nagrobne (XIV-XVII w.), XVII wieczne epitafium szlachcica Henniga von Wedla, obrazy Jana Rustema ufundowane przez Marię z Czartoryskich Wirtemberską oraz plansze najstarszego trzebiatowskiego kościoła św. Mikołaja, w którym została pochowana księżna Anastazja.

Przygotowane detale oraz stroje będą głównym elementem wystawy „Damy Trzebiatowa, Pomorza i Europy”, która od połowy grudnia prezentowana będzie w salach Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.