Nawigacja

Aktualności
XIX „Święto Kaszy” za nami!

Miska kaszy rozbita. Trzebiatów obroniony!
30 lipca, już po raz XIX miska kaszy i słoń stały się bohaterami dnia.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy pod Basztą Kaszaną ,gdzie po wysłuchaniu legendy barwnie opowiedzianej przez Czesławę Wysokińską , jak to miska kaszy uratowała Trzebiatów, symbolicznej obrony przed atakiem gryficzan dokonał burmistrz Trzebiatowa. Rozbite fragmenty misy uczestnicy happeningu zabrali ze sobą na szczęście. Mogliśmy również zobaczyć frg. tańców wczesnośredniowiecznych przygotowanych przez Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów Chąśba. Spod baszty barwny korowód szczudlarzy, wojów, zaproszonych gości, mieszkańców i turystów przeszedł pod pałac. Na przedzie dumnie „kroczyła” bohaterka innego ważnego wydarzenia w dziejach Trzebiatowa – słonica Hansken. Dźwięk hejnału, napisany dla Trzebiatowa przez prof. Waleriana Pawłowskiego był sygnałem Inauguracji Święta Kaszy, której dokonali burmistrz Trzebiatowa Józef Domański i dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek.
Klucz do bram miasta przekazano wojom. I zaczęło się świętowanie.
W ogrodach pałacowych na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji. Na placu trwały animacje, zabawy dla dzieci prowadzone przez szczudlarzy z Teatru Gry i Ludzie. Wojowie MOHORTA rozbili u brzegów Regi swoje obozowisko, gdzie odbywały się walki, pojedynki, a także wypiekano smaczne podpłomyki.
  Jarmark Norbertański, podczas którego barwnie prezentowały się stoiska rękodzielników, twórców regionalnych, już na stałe wrósł w krajobraz Święta Kaszy. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury przygotowało ciasta i pierniki norbertańskie, które otrzymały w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo- smaki regionów” na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy PERŁĘ 2012. „Pomorscy kucharze” serwowali regionalne potrawy, a na Ulicy Kapeluszników czekał bogaty wybór sukien i kapeluszy, które zachwycały odwiedzających.
W ramach Święta Kaszy odbyło się wiele imprez towarzyszących:
AKCJA EKSPLORACYJNA „Śladami wojny siedmioletniej”, przygotowanej przez Stowarzyszenie „Królewski Gaj”. Przedmioty znalezione na terenie objętym eksploracją t.j: kulki muszkietowe, guziki z mundurów, monety  świadczą o tym, że były tam prowadzone działania wojenne. W akcji brało udział 10 poszukiwaczy. Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecyduje o losie eksponatów, liczymy na to i mamy nadzieję, że trafią do Muzeum Pałacowego w Trzebiatowie.
SŁONECZNA STREFA SPORTU na plaży w Mrzeżynie, gdzie rozgrywano turnieje „O piernikowego słonia”.
MOTO KASZA z Trzebiatowskim Gangiem Motocyklowym, bardzo sympatycznymi i pomocnymi „gangsterami”.
GRA MIEJSKA prowadzona przez Przewodników PTTK BASZTA KASZANA – „Poszukiwanie skarbu Anastazji”. Gra została opracowana przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury. W grze wzięło udział 8 drużyn składających się z turystów odwiedzających Trzebiatów. Zadaniem było przejście szlakiem zabytków Trzebiatowa. Po zdobyciu poszczególnych punktów pozostało odnaleźć skarb ukryty na terenie ogrodów pałacowych. Udało się to ”męskiej drużynie ze Szczecina” .
Do Trzebiatowa dopłynęli kajakarze, biorący udział w spływie „O misę kaszy” Regą z Borzęcina do Trzebiatowa, organizowanym przez „Wikingów Regi”. Zwycięzcami okazali się…piraci, którym kasza bardzo smakowała.
Odbył się konkurs fotograficzny „Mam oko na Trzebiatów”, na który wpłynęły 33 zdjęcia. Nagrodę iPhone S5 ufundowaną przez Krzysztofa Wasilewskiego sklep „Wasserman” w Trzebiatowie jury w składzie: Adam Litwinowicz, Marek Łęski, Marcin Konopnicki przyznało Grzegorzowi Gawlikowi.
Na „ŁAWECZCE z Pulsem Miasta  i Gryfickim info” zasiadły rodziny, przyjaciele, którzy chcieli uwiecznić na wspólnej fotografii chwile spędzone w Trzebiatowie.
Stowarzyszenie ARAMIS zapraszało do zabawy, tańca, działań artystycznych.
Ogrody HORTUS  z Gąbina zapraszały do „ Kręgu Mandragory” gdzie oprócz podziwiania pięknych roślin, można było skosztować …tajemniczych napojów z lawendy i róży sekretnie przygotowanych  przez …Czarownicę. Może i Wy tam byliście, różę i lawendę z miodem piliście…
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się kasza po rycersku, kolejny symbol Święta. Wydano ok. 4000 porcji. Jak zwykle smaczna, bogato okraszona i podawana przez znamienitych gości: Burmistrza, gości z Brwinowa i Jeleniej Góry, dyrektor TOK, Radnych. Przepisów na jej wykonanie pojawia się wiele, ale ten jedyny jest pilnie strzeżony przez Jednostkę Wojskową w Trzebiatowie i oczywiście kucharzy z kuchni wojskowej. Tylko w ich wykonaniu jest ona tak przepyszna i niepowtarzalna.
Rozstrzygnięto konkurs na „Limeryk o Trzebiatowie”. Laureat I miejsca w Kategorii Dorośli dedykował wiersz Ani Wyszkoni. W konkursie kulinarnym ,,Kaszane przysmaki”, w którym nagrody ufundował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, jury przyznało:
I miejsce Małgorzacie Zielińskiej z Mrzeżyna(„Rolada wołowa z kaszą i grzybami”), II- Annie Franosik („Ciasto z kaszą manną i wiśniami”),III- Danieli Guzek („Bezglutenowe pierogi z kasza gryczaną”)
Wyróżniono: Małgorzatę Zielińską („Rolada drobiowa z kaszą na słodko”),Dianę  Klimowską („Kaszotto studenckie”), Krzysztofa Bodnara („Papryka nadziewana kaszą i kurkami z sosem śmietanowym z kurkami”), Dom Pomocy Społecznej w Jarominie Gr.II („Papryka nadziewana kaszą gryczaną”), Ewę  Szumną ( „Rolada z kaszy gryczanej ze szpinakiem”).Okazuje się , że z kaszy można przygotować wiele smakowitych potraw.
Muzeum Pałacowe zaprosiło na magiczną podróż w czasie i na wystawę „Tkane, szyte, plecione..”
Na scenie muzycznej wystąpiły zespoły: ”TRZEBIATOWIACY, „4 INT”, „KLIF”, „DJ FOKU$”. Było biesiadnie, rockowo, balladowo, dyskotekowo. Gwiazdą tegorocznego Święta Kaszy była ANIA WYSZKONI, która w tym roku obchodzi 20 lecie kariery scenicznej. Anna Wyszkoni to jedna z najbardziej lubianych i charyzmatycznych wokalistek na polskiej scenie muzycznej. Ma w swoim dorobku imponującą ilość przebojów, nagród i wyróżnień oraz blisko pół miliona sprzedanych płyt. Obie jej solowe płyty: „Pan i Pani” i „Życie jest w porządku”, uzyskały status podwójnie platynowych. Występ Anny Wyszkoni w Trzebiatowie był połączeniem artyzmu wokalnego oraz scenicznego. Ania miała świetny kontakt z publicznością, która śpiewała największe przeboje będące podsumowaniem i scenicznym podziękowaniem za 20 lecie, razem z nią. Podziękowania i piękny bukiet kwiatów („KWIATOWA ULICZKA”) w imieniu wszystkich uczestników koncertu złożyli Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa oraz Renata Teresa Korek, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.
Na zakończenie „Trzebiatowskiego Święta Kaszy” jak zwykle spotkanie z pełnym magii, zjaw, symbolicznych postaci spektaklem o wędrówce przez życie, przemijaniu, walce dobra ze złem, w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic, a w pałacowych oknach tradycyjnie ukazała się Biała Dama. Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Swoje spektakle prezentował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski i za granicą. Młodzi artyści z Trzebiatowa (Czesława Wysokińska, Jarek Kozłow, Kasia i Dawid Mularz) zaprezentowali ognisty  „FireShow”, a ostatnim akcentem był spektakularny i piękny pokaz sztucznych ogni w wykonaniu Firmy POL-EXPANCE Kolasiński Krzysztof, Kolasiński Marek.
Organizatorem Trzebiatowskiego Święta Kaszy jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury .
Współorganizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie, Wikingowie Regi, Mrzeżyńskie Centrum Sportu, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Stowarzyszenie Królewski Gaj, Trzebiatowski Gang Motocyklowy,  Szkoła Podstawowa nr 2 , Ośrodek VENUS.
Patronat honorowy objął Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i Starosta Powiatu Gryfickiego Kazimierz Sać.
Patronat medialny: TVP Szczecin, Radio Koszalin, Kurier Szczeciński, Radio „Plus” Gryfice, Puls Miasta,  Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, „Gryfickie Echa“.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim, którzy wsparli Święto Kaszy, a są to
SPONSORZY:
WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE – nagrody w konkursie KASZANE PRZYSMAKI są nagrodami Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
BANK PKO BP
BANK PeKaO SA
AMADORA sp. z o.o.
STADNINA  KONI NOWIELICE
BURCO
Krzysztof Wasilewski „Wasserman”
SANDRA SPA
ZIÓŁKOWSKI MACIEJ „OPTYK”
ACU EKOENERGY TOMASZ KALISIAK
ZDZ TRZEBIATÓW
KAPITAN NAVI
GARBI KOMPUTERS GARBACZ  RENATA
SUS TRAVEL PAWEŁ  WOŹNIAK
„CAPRI” JAROSŁAW BORKOWSKI
FIRMA USŁUGOWO- HANDLOWA WASYLÓW
BOEM –  JAN BORODZIUK
HURTOWNIA WIELOBRANZOWA ROJAN GOŚCINO
APTEKA STAROMIEJSKA
GMINNA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA ORAZ WSPÓŁPRACOWNICY
PKS GRYFICE  – SŁUDWIA
AGENCJA OCHRONY OSÓB I MIENIA TOM Gryfice
POL-EXPANCE  Kolasińscy
BAR  KORYTKO
PUBII ECOL B KOKOLUS DZIWNÓWEK
VENUS
MAREK GOŁUCHOWSKI
R F.H.U. „TRYGŁAW” STANISŁAW OMELAŃCZUK
ZESPÓŁ „KLIF”
BIURO ART. GRYFICE
ROMAN BEREŻAŃSKI PIEKARNIA-CUKIERNIA
BOGDAN STYRANKA
ELŻBIETA TWARZYŃSKA
JAN  ŚLIWA
CORRGRAFF
SKLEP SPORTOWY-JAROSZEWICZ
ZAKŁAD PRALNICZY MIROSŁAW STASZKÓW
STUDIO FRYZJERSKIE KATARZYNA MAZUR
SKLEP OBUWNICZY LEONARDA DERKOWSKA
RENATA KONDRATOWICZ
KANCELARIA NOTARIALNA BOŻENA BŁAŻEWICZ
BIURO PODATKOWE JOLANTA KRZYŚ
JAN KANIEWICZ
WŁADYSŁAW FIGIEL
Kwiaciarnia „KWIATOWA ULICZKA  „

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury dziękuje za przygotowanie stoiska z przepysznymi ciastami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom za pomoc w przygotowaniu Święta Kaszy: Jednostce Wojskowej w Trzebiatowie oraz Świdwinie, pracownikom kuchni wojskowej, Trzebiatowskiemu Gangowi Motocyklowemu , Zarządowi Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Firmie  „ECO Serwis” ,Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzebiatowie , Janowi, Magdalenie i Jackowi Handorom, , Stowarzyszeniom: CHĄŚBA,  ARAMIS, „KRÓLEWSKI GAJ”, HORTUS OGRODY, „Wikingom Regi”,”Fireshow”, „zespołom: ”TRZEBIATOWIACY”, „KLIF”, „4INT”,”DJ FOCU$”, P:Marcinowi Czerwińskiemu, Henrykowi Gmoch, Henrykowi Marek, Jadwidze Maczuga, Martynie Dudek, młodzieży uczestniczącej w „Pokazie mody”, mediom, które przygotowały ciekawe materiały promujące Trzebiatowskie Święto Kaszy 2016.
Do zobaczenia za rok na XX Święcie Kaszy!

 

Święto Kaszy 2016 w obiektywie