Nawigacja

Aktualności
Święta!
Dziś w kościele rzymskokatolickim obchodzimy Święto Trzech Króli, Objawienie Pańskie, Epifania (gr. επιφάνεια epifaneia; objawienie, ukazanie się) – chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi (teofania),obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.Symbolami Święta Trzech Króli jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.
 
Kościoły wschodnie, które posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim,7 stycznia obchodzą Boże Narodzenie.
Dziś przypada wigilia, zwana też Swiatym Weczerem.
Wszystkim wyznawcom kościoła grekokatolickiego i prawosławnego życzymy wesołych, zdrowych Świąt!
 
W wigilię, zwaną też Swiatym Weczerem zasiada się do uroczystej kolacji, na której spożywa się 12 potraw, z których główną jest kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Zamiast opłatka jest prosfora – pszenny chleb.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Powieczeria”, czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. W centralnej części kościoła na stoliku, zwanym „tetrapodem”, ustawione są ikona i krzyż.
Obok, w specjalnym naczyniu, znajdują się: pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.
Świętowanie trwa trzy dni. Pierwszego wspomina się przyjście Jezusa na świat.
W drugim dniu obchodzona jest uroczystość Świętej Bogurodzicy, a w trzecim – św. Stefana (w Polsce: Szczepana) – pierwszego męczennika i diakona. Zazwyczaj pierwszy dzień świętowany jest w gronie najbliższej rodziny, a dwa kolejne to czas spotkań i odwiedzin kolędowych.

Wesołych Świąt!