Nawigacja

Aktualności
Światowy Dzień Ziemi.

Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze

Zaprasza!

https://www.facebook.com/events/1126420977835967

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie, obecnie w 192 krajach. Jego celem jest budowanie świadomości o zagrożeniach naszej pięknej planety oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia od 1990 r. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W porównaniu do poprzednich lat, wiele wydarzeń towarzyszących Dniu Ziemi, z powodu pandemii koronawirusa musi przenieść się do świata wirtualnego. Każdego roku, podobnie jak my, do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.
A co proponujemy w tym roku? Zobaczcie nasz „rozkład jazdy”.
19.04.2021
GRA EDUKACYJNA EKOEKSPERYMENTARIUM
Gra przeznaczona jest dla grupy wiekowej 5-11 lat i oparta jest na przyjaznych dziecku ilustracjach i animacjach. Dzieci wchodzą do wirtualnego domu i razem z rodziną Łaskotków zyskują wiedzę o podstawowych nawykach ekologicznych jak: prawidłowe wybory zakupowe, oszczędzanie wody, prądu czy zasobów naturalnych.
Jest to gra przeglądarkowa, bezpłatna, niewymagająca pobierania i instalowania niczego. Gra działa na każdym sprzęcie, a pełną funkcjonalność uzyskuje się używając przeglądarki Chrome. Każdy pokój gier (łazienka, salon, kuchnia), to co najmniej 20 minut samodzielnej gry lub 40-minutowa lekcja.


EKOBAJKA ZIELONA WODA -film
Bajka edukacyjna, która w ciekawy sposób przedstawia małe organizmy wodne
20.04.2021

LEGENDA O MAGICZNYM MŁYNKU – PO NAUKOWEMU – film
Wiele wieków temu słona woda w morzu budziła zdziwienie wśród mieszkańców, którzy nie potrafili zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Powstała nawet legenda o słonym Bałtyku i czarodziejskim młynku, który wpadł do wody, wciąż się kręci i produkuje nieskończoną ilość soli. Legenda wywodzi się ze średniowiecznych Kaszub.
Dagmara, Kasia i Tomek opowiedzą i pokażą Wam skąd bierze się sól w Morzu Bałtyckim. Razem sprawdzimy czy legenda o magicznym młynku może być prawdziwa i jak się sprawy mają z naukowego punktu widzenia.
21.04.2021

TWÓJ LOS ZALEŻY OD TWOICH NAWYKÓW – DOBRE PRAKTYKI – film
Nasz film przedstawia promowane przez specjalistów z CNK-CP praktyki , które towarzyszą w naszym codziennym życiu. Ich celem jest promocja właściwych zachowań ekologicznych, mających zachęcić nas wszystkich do poszanowania środowiska naturalnego. Praktyki te dotyczą każdej sfery, m.in. oszczędności wody, energii, segregacji odpadów, odpowiedzialnych zakupów, ekologicznego transportu. Zapewne każdy z Was stosuje również dobre praktyki. Będziemy czekali na Wasze, filmy i zdjęcia. Najciekawsze propozycje nagrodzimy 🙂
22.04.2021
W ŚWIECIE ZAPYLACZY – film
Nasi specjaliści Ita, Natalia i Marcin przedstawią różnorodność i znaczenie zapylaczy, zarówno w gospodarczym jak i przyrodniczym aspekcie.
Pokażą również, jak w prosty sposób, zbudować domek dla owadów zapylających, a na koniec proponują niespodziankę – quiz o zapylaczach.
23.04.2021
ZŁOTO OGRODNIKÓW – prezentacja
Wermikompost, biohumus, kompost koprolitowy przez niektórych traktowany jest jak skarb. To jeden z najstarszych znanych nawozów jaki ludzie stosowali w swoich ogrodach. Wpływa on na plonotwórcze właściwości gleby, m.in. na zwiększenie jej aktywności biologicznej oraz zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest kompost, czy można zrobić go w domu i jak go zastosować, zapraszamy na prezentację przygotowaną przez nasze specjalistki: Ulę. Hanię i Magdę.
24.04.2021
ZAGRAJ Z NAMI
Gosia – specjalistka CNK-CP, przygotowała krótkie gry dla dzieci typu: dobble, sudoku i turniej tv. Ruszaj na spotkanie z przygodą, ćwicz umiejętności i trenuj mózg, a wszystko z przyrodą w tle!
19-24.04.2021
ZAKŁADAMY HERBARIA
Przez cały tydzień w ZOK-u i jego filiach będziemy zakładać ogródki ziołowe. Podczas tych prac zostaną nakręcone filmy instruktażowe pokazujące jak wykonać ogród ziołowy, które po zmontowaniu zostaną upublicznione w sieci.
Dawniej wiedza o uprawie i używaniu ziół była powszechna. Z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie ziołowe tajniki. Obecnie, aby propagować zioła w społeczeństwie, tworzy się w przestrzeni miejskiej ogródki ziołowe, wykorzystując nawet małe grządki wokół domów, przedszkoli czy innej infrastruktury miejskiej.
Docelowo przy każdej roślinie planujemy umieścić tablicę informacyjno-edukacyjną. Jak się domyślacie – zakres prac zależy od pogody 🙂
Oprócz propozycji przygotowanych przez specjalistów CNK-CP, będziemy promować ciekawe filmy przyrodnicze.