12 sierpnia 2019
/
Przez:
TOK/
- 0 Komentarzy
/
- Aktualności
W poniedziałkowe przedpołudnie w Pałacu nad Młynówką obchodziliśmy Światowy Dzień Słonia. Dzień ten zapoczątkowany został w 2012 roku przez Elephant Reintroduction Foundation oraz twórców filmu „Powrót do lasu”, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zmniejszającej się populacji słoni azjatyckich i afrykańskich. Słonie to niezwykłe zwierzęta, których inteligencja oraz zdolność odczuwania emocji fascynują badaczy na całym świecie. Jednak dane dotyczące ich umieralności są katastrofalne – liczba słoni azjatyckich szacowana na początku XX wieku na ok. 100 tysięcy, dziś skurczyła się co najmniej o połowę. Działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt niepokoi naukowców od lat. Światowy Dzień Słonia ma nam przypomnieć o tym fakcie, jeśli chcemy uratować słonie przed wyginięciem.
Trzebiatowski Ośrodek Kultury przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Słonia, chcąc również uczcić pamięć słonicy Hansken, która od wielu lat jest uznawana za symbol naszego miasta. Przybyłe do Pałacu dzieci przygotowały drobne upominki dla turystów odwiedzających Muzeum Pałacowe. Balonik z wizerunkiem słonicy Hansken oraz wierszyk o słoniu okazały się być miłym prezentem, który wywołał wiele uśmiechów na twarzach naszych gości. Nie zabrakło również słoniowych kolorowanek dla dzieci, pamiątkowych zdjęć ze słoniem stojącym przy Pałacu czy też konkursu z nagrodami, którego rozwiązanie już niebawem! Ciekawą zabawą było również wspólne malowanie twarzy, do którego dołączyła Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Korek wraz z wnuczkami Malinką i Ewą, które spędzają część swoich wakacji w Trzebiatowie. Sporym zainteresowaniem okazała się również projekcja dotycząca historii słonicy Hansken w pałacowej Czytelni Głównej, na której mogliśmy gościć zebrane dzieci, turystów, ale i naszych dobrych znajomych z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie. Muzealnik Paweł Pawlonka opowiedział o życiu słonicy Hansken, która w latach 1638 -1640 podróżowała ze swoim opiekunem po Rzeszy Niemieckiej i Dani i to wówczas przeszła przez Pomorze i Trzebiatów, w którym według źródeł była widziana jesienią 1639 roku. Datowane na ten sam rok sgraffito znajdujące się na jednej ze staromiejskich kamienic przy ul. Rynek 26 przedstawia wizerunek słonicy podnoszącej rapier i stojącego obok opiekuna. Na przełomie lat udało się rozszyfrować tajemniczy wizerunek słonia, który przypadkowo odkryto podczas prac budowlanych w 1895 roku. Badania potwierdziły, że sgraffito przedstawia słonicę Hansken – najpopularniejsze zwierzę siedemnastowiecznej Europy, które po dziś dzień jest wizytówką miasta.
Po prezentacji dzieci wyruszyły w miasto, wręczając napotkanym mieszkańcom oraz turystom drobiazgi z okazji Światowego Dnia Słonia. W białych, długich sukniach, z balonikami w dłoniach nasze damy wzbudziły niemałe zainteresowanie wśród przybywających na terenie Trzebiatowa gości. W ten sposób dzieci dotarły do siedziby władz miejskich i wręczyły Panu Burmistrzowi oraz naszym urzędnikom pamiątkowy balonik ze słoniem i wierszyk, tak aby i oni pamiętali o tym ważnym dniu.
Serdeczne podziękowania należą się Alicji, Jowicie, Kini, Lenie, Marysi, Oli i Roksanie, które z wielkim zapałem przygotowywały obchody Światowego Dnia Słonia – bez Was by się nie udało!
A my zapraszamy na obchody tego wspaniałego dnia już za rok, ponownie 12 sierpnia – do zobaczenia!