Nawigacja

Aktualności
Światowy Dzień Romów – Przesłanie dla świata

8 kwietnia 1971r. w Orpington niedaleko Londynu po raz pierwszy spotkali się Romowie z wielu krajów, aby zaznaczyć swoją obecność w Europie i upomnieć o swoje prawa. Podczas tego spotkania zaprezentowano pierwszy hymn romski oraz flagę, które stały się symbolami wiecznego ruchu i słońca. Począwszy od tamtego dnia 8 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Romów.

Biblioteka Publiczna im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej, przygotowała z tej okazji spotkanie, na które przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z opiekunem p. Agnieszką Strug i panią dyr. Ewą Zienowicz, uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Szkoły Ponadgimnazjalnej im. Zbigniewa Herberta z p. Marią Akidą oraz panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i podopieczne ze szkoły zawodowej w Gryficach z p. Justyną Fedak- Białkowską i jej mężem. Pani Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek, zastępca burmistrza Grzegorz Olejniczak i ks. Sławomir Sikora z parafii ewangelicko-augsburskiej powitali gości i przekazali swoje przesłanie dla świata. Uczniowie i zaproszeni goście wysłuchali krótkiej biografii Bronisławy Wajs czyli Papuszy (w języku Romów znaczy lalka), poetki wykluczonej ze społeczności cygańskiej. Następnie obejrzeli film przedstawiający hymn romski i wysłuchali wierszy poetki. Do taboru w którym przebywała Papusza dołączył początkujący poeta Jerzy Ficowski. Dostrzegł on wartość literacką wierszy-pieśni Papuszy i namówił ją do ich spisania. Sam zaczął uczyć się języka cygańskiego dzięki czemu mógł tłumaczyć wiersze romskie. Wydał książkę pt; „Gałązka z Drzewa Słońca: Baśnie cygańskie”, która dostępna jest w naszej bibliotece. Pani Justyna Fedak-Białkowska wraz z przedstawicielami szkół przygotowała tradycyjną potrawę romską: „Schab po cygańsku”, którą mogliśmy posmakować. Młodzież i dzieci natomiast otrzymały zadanie w formie plastycznej. Jako, że hasłem przewodnim naszego spotkania było „Przesłanie dla świata”, wykonaliśmy na manekinie strój romski wg. wyobraźni autorów, ozdobiliśmy postać Cyganki i wypisaliśmy własne postulaty i myśli skierowane do wszystkich ludzi na całym świecie.

Zakończenie tak niezwykłego i sympatycznego spotkania uwieńczyliśmy smacznym posiłkiem i muzyką. Muzyka łagodzi obyczaje tak i my staraliśmy się przełamać stereotypowe opinie o Romach. Rozstaliśmy się w miłej atmosferze. Naszym gościom dziękujemy za wspaniałą współpracę, a zwłaszcza pani Justynie z mężem za przygotowanie części kulinarnej.