Nawigacja

Aktualności
Spotkanie z podróżnikiem

W czwartkowe popołudnie w pałacowej Czytelni Głównej odbyło się spotkanie autorskie z podróżnikiem i pisarzem Kazimierzem Ludwińskim, autorem książek z serii „Wyspa Szczęśliwych Dzieci”.

Historia Pana Kazimierza jest niezwykła. Podróżować zaczął w wieku lat dwudziestu kilku, kiedy to wraz z braćmi Andrzejem i Piotrem zbudował katamaran żaglowy „Wyspa Szczęśliwych Dzieci”.  Pierwsze poważne rejsy rozpoczęły się w roku 1979r., kiedy to bracia rozpoczęli badania etnograficzne w Afryce Zachodniej.  Tam zastał ich stan wojenny, jednak nie wrócili od razu do kraju.  Kilkukrotnie przepłynęli Atlantyk, aby w latach 90., powrócić do Polski w celach remontu jachtu.  W roku 2004 podróżnik rozpoczął kolejną, wielką podróż, tym razem dookoła świata.  Towarzyszyły mu w tym jego ukochane dzieci – córka Nel, która w dniu rozpoczęcia podróży miała 6 lat oraz syn Noe, który miał wtedy zaledwie 7 miesięcy! Jak się okazało czekał ich bardzo długi, 9-letni rejs, który był nie tylko czasem wspaniałej przygody i zabawy, ale również okresem wzmożonej edukacji, gdyż przez cały ten czas jacht służył im zarówno jako dom, ale i szkoła. Wszystkie swe opowieści autor zamieścił w trzech tomach serii „Wyspa Szczęśliwych Dzieci”, zatytułowanych kolejno „Bracia Ludwińscy”, „Nel” i „Noe”.

Nie zabrakło wspaniałych opowieści, pojawiły się i piękne zdjęcia wykonane przez samego podróżnika, ale i jego dzieci, które okraszone zostały interesującym komentarzem. Nie zabrakło też pytań widowni, często trudnych dotyczących tolerancji, humanitaryzmu, rodziny i trudnych decyzji, które w ciągu lat podróży musiał podjąć Pan Kazimierz. Podróżnik okazał się postacią niezwykle barwną, a rozmowy trwały jeszcze do długich godzin nocnych.

Panu Kazimierzowi Ludwińskiemu życzymy kolejnych wspaniałych, ale i bezpiecznych rejsów i z niecierpliwością czekamy na kolejne książki.

P.P.