Nawigacja

Aktualności
„Spotkanie Czterech Świec”.

17.01.1997r. rozpoczęło się niezwykłe spotkanie. W pałacowej czytelni usiedli obok siebie wyznawcy czterech trzebiatowskich kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, grekokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Zapłonęły cztery świece- symbole czterech wyznań. Nieśmiało zaczęto śpiewać pierwsze kolędy, zabrzmiały dźwięki bandury, życzenia duszpasterzy, jasełka, „Cicha Noc”. Pojawiły się słodkości świąteczne: makowce, babki,  bułeczki drożdżowe nadziewane kaszą gryczaną, a nawet przysmaki kuchni śląskiej- makiełki.
To pierwszy Wieczór Kolęd. Pierwsze spotkanie to przede wszystkim wielka wzajemna ciekawość tego, co zaprezentują wierni innych kościołów, co zaśpiewają, jaką potrawę przygotują. Jeszcze niepewność, czy to jest możliwe, aby wspólnie spędzić ten wieczór. Poznaliśmy WERTEP, czyli tradycyjne chodzenie z kolędą po domach z diabłem, śmiercią,szczadriłki- pieśni o charakterze świeckim, chociaż nawiązujące do narodzin Chrystusa, pieśni pasterza w wykonaniu Pastora Hansa Udo Voglera.
Muzyka cerkiewna w wykonaniu chórów, śpiew  a’capella, surowy, podniosły, nostalgiczny, ale i jasełka , pastorałki, gitara, fortepian i klasyczne kolędy, na wesoło, na ludowo śpiewa się  tego wieczoru. Serdeczna, ciepła atmosfera ,świąteczny nastrój, piękne kolędy w różnych językach, polskim, niemieckim, ukraińskim, rosyjskim.

Bez barier, uprzedzeń, cztery religie, różne kultury, a każda wyjątkowa- stroje, potrawy, języki, obrzędy.

Boh sia rażdaja, chtoż to może znaty…..Dobri wieczór tobi, pane hospodaru, radujsia, …..”Bóg się rodzi, „Wśród nocnej ciszy…”, „Stille Nacht”….brzmią tego styczniowego wieczoru.

Wspólny wieczór jednoczy i uczy tolerancji i szacunku dla innych wyznań, narodowości. I tak od 20 lat.
Zapraszamy na XXI „Spotkanie Czterech Świec” 20 STYCZNIA GODZ.17.00.

A.Rzepecka