Nawigacja

Aktualności
„Spotkania pomorskie w trzebiatowskim pałacu”

Seminarium naukowe „Trzebiatów – spotkania pomorskie” to wydarzenie, które wnosi duży wkład w rozwój badań związanych z Pomorzem, jego historią i dziedzictwem kulturowym. W dniach 7-8 października 2016r.  w trzebiatowskim pałacu spotkali się m.in: archeolodzy, historycy sztuki, muzealnicy, miłośnicy historii, przewodnicy by wspólnie rozmawiać o zagadnieniach związanych z historią naszego regionu.

Organizatorem seminarium jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury, współorganizatorem Powiat Gryficki, patronat medialny objęli: Radio Koszalin, TVP Szczecin, Kurier szczeciński, Puls miasta, Gryfickie Echa, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny Echo, Radio Plus Gryfice, Super Portal 24.

Obrady uroczyście otworzyła dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, Renata Teresa Korek, dr Janina Kochanowska – opiekun merytoryczny sesji oraz Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, który przekazał do Muzeum Pałacowego kartusz herbowy miasta Trzebiatowa z około 1901roku.

Muzeum otrzymało również rosyjską kulę armatnią do działa 8-funtowego z okresu wojny siedmioletniej, którą przekazał Jan Nowicki.

Tegoroczne seminarium rozpoczęło się blokiem referatów z zakresu archeologii i geologii. Andrzej Janowski i Marek Dworaczyk przedstawili wyniki  badań archeologicznych prowadzonych w Płotach i Białogardzie. Andrzej Piotrowski omówił warunki geologiczne salin kołobrzeskich, zaś Ignacy Skrzypek mówił o odkryciu ujęcia solankowego w Kołobrzegu w 1967 roku oraz warzelniach soli, które były integralną częścią kołobrzeskiego miejskiego ośrodka osadniczego.

W bloku tematycznym dotyczącym sylwetek pomorskich  mogliśmy wysłuchać referatów Ewy Gwiazdowskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie, która przedstawiła postać architekta Davida Gilly oraz aspekty budownictwa na Pomorzu na przełomie XVIII i XIX wieku. Wizerunek marszałka Blüchera na grafikach, pieniądzach i pocztówkach w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przybliżyła nam Beata Zgodzińska. Wśród omawianych sylwetek pomorskich znaleźli się także: książę Eugeniusz Wirtemberski – dziedzic śląskiej ordynacji w Pokoju (niem. Carlsruhe) – referent Urszula Borkowska, baron von Woedtke –  ref. Wojciech Jarząb, poeta Janusz Gryz – ref. Elżbieta Juszczak, a także malarz Hans Laabs, którego sylwetkę i dorobek artystyczny przedstawiła Renata Teresa Korek.

Kolejny blok tematyczny dotyczył zagadnień  związanych z zabytkami pomorskimi i ich ochroną. Ewa Kulesza – Szerniewicz omówiła historię  planów zagospodarowania przestrzennego Trzebiatowa, zwracając uwagę na znacząca rolę  prof. S. Latoura, dzięki któremu doprowadzono do uznania wybitnych wartości zabytkowych i krajobrazowych zespołu staromiejskiego w Trzebiatowie i przystąpienia do systematycznych prac rewaloryzacyjnych. Maria i Waldemar Witkowie przybliżyli tematykę kościołów ryglowych w powiecie gryfickim, które stanowią 15 % ze wszystkich zabytkowych kościołów  powiatu ( m.in. kościół w Ciećmierzu z 1604 r., Świeszewie – 1696 r., Rotnowie – 1780 r., Natolewicach – 1746 r.). Pastor Hans Vogler opowiadał o dzwonach Kościoła Mariackiego w Trzebiatowie, zwracając uwagę na inskrypcję na dzwonie z 1926 r. z nazwiskiem  Vogler, przypominając o swoim ojcu Bruno Voglerze, który przed wojną  był pastorem w Trzebiatowie. Natomiast Marlene Vogler poszukiwała w powiecie gryfickim organów firmy Grüneberg, które zlokalizowała w Cerkwicy ( 1 manuał i pedał, organy są w dobrym stanie),  Gosławiu ( 2 manuały i pedał, mechanizm wymaga naprawy),  Płotach  (2 manuały i pedał, organy wyremontowano w 2002 r.). Zagadnienia dotyczące flory kapliczek i krzyży przydrożnych powiatu gryfickiego, jak zwykle w barwny sposób przedstawił Zbigniew Sobisz, a podsumowania badań nad witrażami z XVI – XVII wieku w kościołach Pomorza Zachodniego dokonała Janina Kochanowska pokazując przepiękne zabytkowe szklenia w kościołach w Koszewku, Szadzku czy Mechowie. Paweł Szulc  z IPN w Szczecinie omówił „Walkę z niebezpieczną literaturą. Czy w PRL palono niewygodne książki?”.

W piątkowy popołudnie odbyła się także promocja publikacji „Trzebiatów – spotkania pomorskie 2015”,która dofinansowana została przez Biuro Dokumentacji Zabytków , oraz konkurs na POTRAWĘ POMORSKĄ, w którym I miejsce zajęła ryba w sosie pomidorowo – paprykowym, II miejsce śledź z rodzynkami, jabłkami i śliwka węgierką, III miejsce golonka w marchewce. Uczestnicy seminarium naukowego  obejrzeli również przedstawienie pt. „Trzebiatowskie czarownice” w wykonaniu grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie pod kierunkiem Pani Danuty Mackiewicz.

Sobotnie obrady rozpoczął Wojciech Jarząb, który wspomniał o zmarłym w marcu 2015r. Jerzym Wojciechu Grycmacherze ( pasjonacie historii, regionaliście), który współpracował z trzebiatowskim, pałacowym muzeum, uczestniczył w spotkaniach związanych z historią naszego regionu. Chwilą ciszy uczciliśmy osobę,  której życzliwość, otwartość i ogromna wiedza na długo pozostanie w naszej pamięci.
Następnie Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków przedstawiła historyczne cmentarze gminy Trzebiatów, Janina Cydzik- Brzezińska historię 50 lat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, zaś Lidia Sudakiewicz imiona Gryfitów – książąt Pomorza Zachodniego. Jan Nowicki z Fundacji Fort Rogowo omówił zachowane elementy historycznej zabudowy militarnej  Kamp – Rogowo. Był to wstęp do objazdu naukowego „Szlakiem zabytków czasu wojny – Rogowo i Jaromin”, który rozpoczęliśmy od wizyty w Forcie Rogowo. Po Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie oprowadził nas Mirosław Huryn, opowiadając o historii Rogowa, wsi Kępa,  bazy lotnictwa stacjonującej w czasie II wojny światowej oraz planach rozwoju muzeum.

Z Rogowa udaliśmy się do Jaromina, gdzie obejrzeliśmy architekturę dawnego zakładu leczniczego. Dzięki uprzejmości prywatnego właściciela mogliśmy obejrzeć część kompleksu szpitalno – sanatoryjnego dla osób psychicznie chorych powstałego w latach 1887-1900 oraz willę dyrektora i naczelnego lekarza. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy niszczejące budynki, w których można odnaleźć ciekawe elementy dekoracji i wystroju. Ogromną wiedzę o budynkach i funkcjonującej w nich niegdyś jednostce wojskowej przekazali nam mieszkańcy Jaromina, pracujący zarówno w ówczesnych koszarach, kantynie, czy pralni. Dopełnieniem był referat Ryszarda Sienkiewicza o 63 ( 61) pułku przeciwlotniczym w Jarominie.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji seminarium naukowego: Janowi Borodziukowi, Fundacji na Rzecz Ochrony Zabytków Militarnych i Propagowania Sportów Lotniczych Fort Rogowo w Rogowie, Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie, Robertowi Szymanowskiemu.