Nawigacja

Aktualności
„Słona Woda”2015

Szanty były XVIII- i XIX-wiecznymi pieśniami pracy uprawianymi na żaglowcach. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy. Śpiewane z reguły a cappella, lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena. Oprócz szant śpiewano także inne pieśni zwane pieśniami kubryku. Te były balladami śpiewanymi i słuchanymi w spokoju w wolnych chwilach od pracy, co zdarzało się na żaglowcach raczej rzadko. Dlatego też częściej śpiewano je podczas pobytów w portach. Pieśni opowiadają o żeglarskim losie, pracy na pokładzie: przy linach, pompie czy kabestanie, a także o odpoczynku, tęsknotach, bitwach i wielorybach. Żeglarze na morzu tęsknili za lądem, a na lądzie tęsknota za kolejnym rejsem brzmiała w ich nostalgicznych pieśniach.
11 lipca w porcie jachtowym w Mrzeżynie odbył się XVII Festiwal Muzyki Morskiej „SŁONA WODA”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali z-ca Burmistrza Trzebiatowa Stefan Warcholak, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek oraz dyrektor Portu Wojciech Grzymkowski. Na mrzeżyńskiej scenie mogliśmy wysłuchać szant, pieśni kubryku, piosenki żeglarskiej w różnej aranżacji, od rockowych po liryczne. Wystąpili:
Piotr Ściesiński, rybak z Mrzeżyna, pieśniarz, którego teksty opowiadają o życiu na morzu oraz oddają jego własne przemyślenia na temat świata. Jednak muzyka nie jest jego jedynym zajęciem, zajmuje się również przepowiadaniem pogody. Hasło „Górale mogą się mylić- rybak z Mrzeżyna- nigdy” stało się dość rozpoznawalne. Piotr współpracuje z zespołem „CENTRALA 57”, wybuchową i pełną powera kapelą. Rock’n’roll ubrany w dobrze skrojone ballady, których utwory opierają się na własnych kompozycjach Pawła Tura oraz tekstach: Adama Polańskiego, Jacka Telusa, Wojciecha Nowaka, Pawła Tura i Kacpra Szuby. Razem z Piotrem Ściesińskim nagrali płytę „Długi Rejs”.
„The Nierobbers” to zespół rodem z Elbląga istniejący od marca 2013 r. Grupa zrodzona „drogami natury” podczas wspólnych męskich rejsów kilku kolegów. Kariera pracowitych, uzdolnionych „Nierobów” rozwija się w tempie błyskawicznym. Wkrótce może zabraknąć festiwali piosenki żeglarskiej i szantowej, z których nie wrócili by z nagrodami. Jak mówią, poruszają się w klimacie mniej lub bardziej znanych piosenek żeglarskich, jak i własnej twórczości. Udział w przeglądach, festiwalach itp.: Białostocka „Kopyść” 2013, 2014 (dwukrotnie drugie miejsce), „Szanta Claus” w Poznaniu (2013 r. pierwsze miejsce, 2014 r. zaproszenie organizatorów), „Festiwal Piosenki Żeglarskiej” w Mikołajkach (2014 r. pierwsze miejsce), Laureaci „Shanties” w Krakowie 2014 i 2015 r., koncerty na Międzynarodowym Festiwalu „Shanties” w Krakowie, Festiwal „SARI”- Muzyka Świata w Żorach 2014 r. I dużo więcej…
„Trzy Majtki” – męski zespół instrumentalno – wokalny z Trójmiasta, specjalizujący się w piosence żeglarskiej oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej a ostatnimi czasy dodatkiem do repertuaru są autorskie kompozycje Edka Hańczy, jednego z członków zespołu.Pierwsze wzmianki o zespole pochodzą z 1998 roku. Zespół występował na większości polskich festiwali szantowych zdobywając liczne nagrody: Szanta na Sukces (Kielce) – II miejsce, Burczybas 2004 (Wdzydze) – I miejsce, Szanty w Giżycku 2004 – Grand Prix, Szantomierz 2005 (Sandomierz) – I miejsce, srebrne wiosło, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska na X Szantach pod Żurawiem 2009 …to tylko niektóre z otrzymanych nagród i wyróżnień.
Wspaniała pogoda, super muzyka i świetna publiczność, a także piękna sceneria mrzeżyńskiego portu to recepta na udany koncert. Organizatorem był Trzebiatowski Ośrodek Kultury, współorganizatorem Zarząd Portu Morskiego Mrzeżyno. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz, zaś patronat medialny: Radio Koszalin, TVP Szczecin, Radio „Plus” Gryfice,”Trzebiatowska Gazeta Regionalna“, Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, „Gryfickie Echa“, TEMAT info.
Zabawy dla dzieci prowadzili animatorzy z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza. Do portu przypłynęli także młodzi żeglarze, uczestnicy VIII regat SŁONA WODA. Miłośnicy żeglarstwa startowali w trzech klasach: Optymist, Laser oraz 420. Nagrody dla uczestników regat wręczyli Renata Teresa Korek, Stefan Warcholak, Wojciech Grzymkowski oraz opiekun grupy Mariusz Górnisiewicz. Gratulujemy adeptom sztuki żeglarskiej i życzymy wiatru w żagle i stopy wody pod kilem!
Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc okazaną podczas organizacji Festiwalu SŁONA WODA: Wojciechowi Grzymkowskiemu – Dyrektorowi Zarządu Portu w Mrzeżynie, Janowi i Jackowi Handorom, Annie Twaróg, Kamilowi Twarzyńskiemu – Mrzeżyńskie Centrum Sportu.
A.Rzepecka

Powiązanie wpisy