Nawigacja

Aktualności
Sir Arthur Conan Doyle – zakładnik Sherlocka Holmesa.

22 maja, na pamiątkę rocznicy urodzin
sir Arthura Conana Doyle’a (1859-1930), szkockiego pisarza, autora powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes – obchodzimy Dzień Sherlocka Holmesa – genialnego detektywa wykorzystującego do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody – dedukcji.
  Dla nas Arthur Conan Doyle to przede wszystkim Sherlock Holmes. Mało, Sherlock Holmes, a później jego twórca Conan Doyle, podczas gdy on przez całe życie traktował te opowiadania jako rzecz zupełnie drugorzędną „– mówił krytyk literacki Marek Wydmuch.

Kim  był autor i kim była postać, którą stworzył?
Holmes – detektyw naukowy.
Twórca legendarnego Sherlocka, Arthur Conan Doyle urodził się 22 maja 1859. Studiował medycynę w Edynburgu i do 1890 roku prowadził praktykę lekarską. Dopiero później zajął się wyłącznie pisarstwem.

„Myślę, że ludzie w literaturze szukają potwierdzenia zwycięstwa dobra nad złem, bez względu na to kto, to zło unicestwia. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, chciałem stworzyć typ detektywa naukowego, rozwiązującego tajemnice danej zbrodni na podstawie faktów, a nie dzięki głupocie zbrodniarza czy siłom nadprzyrodzonym” – pisał w swoich pamiętnikach autor.
Nową postać nazwał Sherlockiem Holmesem. Z racji, że nie mógł on sam opowiadać o swoich przygodach, pisarz wymyślił mu towarzysza, który by opowiadał o poczynaniach detektywa – doktora Watsona.

W naszej bibliotece w oddziale dla dzieci znajdziecie wiele książek o tematyce detektywistycznej czy też kryminalnej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Ja ze swojej strony mogę przedstawić kilka propozycji. Seria Martina Widmarka „Tajemnice….”

Grzegorza Kasdepki „Detektyw Pozytywka”

Agaty Christie  i jej bohatera Herkulesa Poirot


Seria Niewłaściwych Pytań Lemony Snicketa i „Tajna Agentka Dawn” Anny Dale.

Andy Chandler  prawnuk Sherlocka Holmesa przedstawia serię Przygody Trzech Detektywów

Nie może zabraknąć oczywiście naszego głównego bohatera czyli Sherlocka Holmesa w różnych odsłonach np. komiks paragrafowy, w którym bohaterem jesteś TY.

Czy serii przygód na ostrzu noża Sherlock, Lupin i Ja

A jeśli interesują was ciekawostki dotyczące autora to zapraszamy do Muzeum Sherlocka Holmesa , które znajduje się na Baker Street w Londynie, dokładnie tam, gdzie według książki mieszkał sławny detektyw i jego przyjaciel Watson. Zgromadzono tam wiele rzeczy związanych z przygodami detektywa. Umieszczono też eksponaty związane z samym Arthurem Conan Doyle’em, np. fotel i biurko, przy którym pisał o przygodach Holmesa. – źródło informacji strona Polskie Radio.