Nawigacja

Aktualności
SĄSIADY, NACHBARN, SUSIDY…

Wielokulturowy Trzebiatów.

    Już po raz XIX  podczas Trzebiatowskich Spotkań Kultur „Sąsiady” przedstawiciele różnych kultur, mogli po sąsiedzku biesiadować prezentując swoje obyczaje, tradycje, historię, muzykę. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabrakło artystycznych występów, konkursu kulinarnego oraz poczęstunku Sąsiedzka zupą. Organizatorzy, czyli Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury zadbali o wiele atrakcji dla każdego.

Na rozpoczęcie „Sąsiadów”- wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i radości ze wspólnego sąsiedzkiego świętowania życzyli: Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Korek, przedstawiciel burmistrza Józefa Domańskiego Pan Grzegorz Olejniczak, Bogdan Patra ze Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Trzebiatowie, Heidi Simon z partnerskiej gminy Wandlitz.
Jak co roku pałacowe ogrody i dziedziniec, miejsce gdzie odbywa się impreza, na jeden dzień zamieniły się w barwny, wielokulturowy jarmark, na którym nie zabrakło stoisk i pokazów rękodzielniczych, warsztatów rękodzieła. Podziwiać można było szydełkowe serwetki, haft ukraiński, przedmioty ozdobione techniką decupage, malowane ręcznie, drewniane, rzeźbione… Podczas pokazów można było się nauczyć podstaw rzemiosła, a przy okazji spróbować tworzyć samemu pamiątkę z „Sąsiadów”. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury częstowało smakoszy potrawami regionalnymi: przepysznym smalcem, ogórkami małosolnymi, kiszką ziemniaczaną, kaszanką, kiełbaską z cebulą, kartofelsalat …. Każdy mógł także spróbować słynnej sąsiedzkiej zupy, tym razem był to barszcz ukraiński.
Wielkie zainteresowanie wzbudziło „Małe ZOO”, czyli ptactwo i zwierzęta hodowane przez P. Steca z Trzebusza.

Na scenie występowały folkowe i folklorystyczne zespoły: chór CANTARE, „TRZEBIATOWIACY”, chór JUBILATE i Wa-Canto z Wandlitz, „KUKUŁECZKA” z Brojc, „LEMKO TOWER JUNIOR z Strzelec Krajeńskich, zespół „BALLADA” z Mścic.
W repertuarze zespołów pojawiły się piosenki z wielu regionów, śpiewano po polsku, niemiecku, ukraińsku, słowacku, białorusku… Część występów z powodu pogody została przeniesiona do pałacowej czytelni.  I śmiało można powiedzieć,  że deszcz zbliżył ludzi, którzy świetnie się bawili w rytm wielonarodowościowej muzyki.  

Rozstrzygnięto konkurs na ,,Potrawę Sąsiada”. Zwycięskie okazały się „Kresowe śledzie rodzynkowe” wykonane przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Jarominie, II miejsce „Rolada książęca” Marii  Bedryj z Mrzeżyna, III-kotlety rybne Krzysztofa Bodnara z Trzebiatowa.
Wyróżniono ponadto :Grażynę Bodnar za „Pieczarki faszerowane”, Ewę Banaś „Pasztet dietetyczny”, Ziutę Zalejską „Pulpety sudeckie”, Dom Pomocy Społecznej w Jarominie Gr.I „Pierogi ruskie”, Roberta Szymanowskiego „Półmisek swojskich wędlin” .

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury na organizację ,,Sąsiadów” Trzebiatowskich Spotkań Kultur otrzymało dofinansowanie z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Współorganizatorami był Związek Ukraińców w Polsce Koło w Trzebiatowie, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Mniejszości Niemieckiej. Patronat honorowy nad „SĄSIADAMI” objęli: Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Pan Bartłomiej Sochański i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Pan Henryk Kołodziej. Patronat medialny: Radio Koszalin, TVP Szczecin, Radio „Plus „ Gryfice, Trzebiatowska Gazeta Regionalna, Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, Gryfickie Echa, „Puls Miasta”, „Kurier szczeciński”.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za okazaną pomoc przy organizacji ,,Sąsiadów”: Janowi i Jackowi Handorom, Dyrektorowi i pracownikom kuchni Domu Pomocy Społecznej w Jarominie, P. Henrykowi Gmoch, Katarzynie Dudek, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Jarominie, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie, Martynie Dudek, rękodzielnikom i wystawcom, którzy pomogli w przygotowaniu Jarmarku.