Nawigacja

Aktualności
„Rzym się pali”, czyli jak czytaliśmy „Quo vadis”.

 

W słoneczne popołudnie 8 września w Czytelni Głównej Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, odbyło się spotkanie z okazji tegorocznej edycji akcji „Narodowe Czytanie”. Akcja ta od 2012r jest organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta RP, a w naszym mieście wpisuje się w program Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbyła się już piąta odsłona „Narodowego Czytania”. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania, spośród pięciu propozycji. Zwycięzcą została powieść „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, która odniosła światowy sukces, została przetłumaczona na 50 języków i doczekała się  licznych adaptacji filmowych. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy fragmentu z powieści „Quo Vadis” w adaptacji autorstwa Tomasza Burka pt; „Rzym się pali”. Czytali dla nas: dyr. Renata Teresa Korek, Aleksandra Rokita, Magda Kuska, Czesława Wysokińska, Maria Akida, Irena Pietrzykowska, Artur Cirocki i nasz gość specjalny Zbigniew Waleryś, aktor teatralny i filmowy, odtwórca roli Dionizego w filmie „Papusza”, Pawła z Tarsu w filmie „Quo Vadis” Jerzego Kawelerowicza czy Stefana dziadka Basi z serialu „M jak miłość”.
Zbigniew Waleryś , człowiek przemiły, skromny, z ogromnym poczuciem humoru, opowiedział nam o tym jak reżyserzy odkryli jego talent i charyzmę , jak wyglądała praca na planie filmu „Quo Vadis”, jak trudno było się wcielić w rolę Dionizego Wajsa w filmie „Papusza”, a także o sukcesach na skalę światową i licznych nagrodach.
Jeden z głównych bohaterów powieści- Neron grywał na lutni i śpiewał, ku uciesze swych poddanych. W świat antycznych instrumentów i melodii wprowadził nas pasjonat muzyki dawnej, znawca historii powstawania instrumentów pan Stanisław Mazurek.
Ci z Państwa, którzy przynieśli ze sobą własne egzemplarze powieści „Quo Vadis” mogli wziąć udział w zabawie. Osoba, która posiadała najstarsze wydanie powieści otrzymała upominek w postaci książki Alexandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”. Zwyciężyła pani Janina Marek-gratulujemy i zachęcamy do  udziału w kolejnych zabawach. Pozostali uczestnicy spotkania mieli niebywałą okazje porozmawiania z aktorem, otrzymania autografu czy zrobienie zdjęcia.

Po tak przepełnionej liryzmem, humorem i erudycją uczty duchowej, udaliśmy się z wizytą do Rzymian na ucztę smaków, kolorów i zapachów.

Dziękujemy za pomoc przy organizacji tego wydarzenia Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta i Centrum Kształcenia Zawodowego w Trzebiatowie, lektorom, wolontariuszkom, współpracownikom i gościom.