Nawigacja

Aktualności
Robótkowe pasje

ROBÓTKOWO, to grupa miłośników rękodzieła działająca przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od 2011r., tworząca szydełkowe gwiazdki, bombki, pisanki, serwetki, obrusy, maskotki, szale, biżuterię. Wszystkie prace zachwycają swoim kunsztem, smakiem, dokładnością. Wiele czasu i cierpliwości potrzeba, aby z przygotowanego wcześniej wzoru powstały naprawdę piękne dzieła. Własnoręcznie wykonana ozdoba, serwetka, obrus  może być świetnym prezentem, a choinka ubrana w szydełkowe  gwiazdki wygląda przepięknie.
Robótkowo spotyka się co czwartek przy aromatycznej kawie, herbacie i często przepysznym cieście. Panie rozmawiają, wymieniają się wyszperanymi, nowymi wzorami, wzajemnie się inspirując. Do grupy kilkunastu Pań dołączył Pan  Andrzej Karolak, który  zaproponował pracę nowymi technikami :wykonywania ozdób z koralików i frywolitki.
ROBÓTKOWO uczestniczyło w warsztatach polsko – niemieckich w Bernau, oraz w Święcie Muzeum w Wandlitz. Podczas warsztatów w Trzebiatowie Panie rekonstruowały detale do strojów historycznych. Prace prezentowane  były w Galerii Jednego Obrazu oraz na wielu imprezach takich jak: Sąsiady, Dożynki, Święto Kaszy.
Podczas otwarcia wystawy zaskoczeniem była …babcia siedząca w fotelu i dziergająca serwetki. „Robótkowo” obala mity, że dzierganie to tylko domena starszych pań. Szydełkowanie przeżywa renesans. Czerpanie z bogatego źródła , jakim jest folklor, ale też poszukiwanie nowych inspiracji to domena naszych trzebiatowskich rękodzielników.
Na wystawie prezentują swoje prace: Joanna Bienias, Katarzyna Dudek, Irena Gawende, Marta Górska, Monika Jocz, Regina Kaźmierczak, Elżbieta Kłosińska, Halina i Andrzej Karolakowie, Halina Kubiak, Lilla Kowal, Grażyna Kubacka, Anna Mazur, Danuta Panek, Stanisława Prokulewicz, Jadwiga Utnicka, Alfreda Wojciechowska, Ewa Zielińska.
Wkrótce w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury zorganizowany będzie kiermasz świąteczny, na którym nie zabraknie ozdób wykonanych przez pasjonatów szydełkowania. Zapraszamy do obejrzenia wystawy , która potrwa do 2 grudnia , oraz na kiermasz 4-5 grudnia.